"To była bardzo dobra noc". Cameron triumfuje i składa obietnicę Szkotom

- Jest oczywiste, że to była bardzo dobra noc dla konserwatystów - podsumował nadspodziewanie dobry wynik wyborczy swojej partii David Cameron. Brytyjski premier "ma nadzieję", że w najbliższych dniach sformułuje nowy rząd i "będzie rządzić dla każdego obywatela". Zadeklarował też, że chce szybko wprowadzić w życie plan przekazania większych uprawnień władzom Szkocji.

Upokarzająca klęska Partii Pracy w Szkocji. Triumf nacjonalistów

W wyborach do brytyjskiego parlamentu do wzięcia w Szkocji było 59 mandatów. Według sondażu exit poll Szkocka Partia Narodowa zdobyła aż 58. Przywódczyni SNP Nicola Sturgeon powiedziała - komentując świetny rezultat swojej partii - że laburzyści "tracili zaufanie narodu szkockiego" od lat.

Najmłodsza od 350 lat osoba wybrana do Izby Gmin

20-letnia studentka Mhairi Black, kandydująca w czwartkowych wyborach w Wielkiej Brytanii z ramienia Szkockiej Partii Narodowej pokonała Douglasa Alexandra - szefa dyplomacji w laburzystowskim gabinecie cieni.

Szef niemieckiej dyplomacji oddał hołd obrońcom Stalingradu

Szefowie MSZ Rosji i Niemiec, Siergiej Ławrow i Frank-Walter Steinmeier złożyli wieńce na grobach żołnierzy Armii Czerwonej, którzy w czasie drugiej wojny światowej polegli w obronie Stalingradu, obecnie Wołgogradu. Ławrow podkreślił, że Niemcy są dziś "najważniejszym partnerem Rosji w sprawach europejskich i międzynarodowych".

Fried: będzie silna odpowiedź na kolejne agresywne kroki Rosji

- Są obawy dotyczące nowych ataków, musimy być przygotowani na wszystkie możliwości - tak o sytuacji na wschodzie Ukrainy mówił podsekretarz stanu USA Daniel Fried w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat. Wysoki rangą dyplomata, odpowiadający w administracji amerykańskiej za politykę sankcji wobec Rosji, zapewnił, że Zachód musi być przygotowany na zwiększenie nacisku, gdyby Rosja podjęła agresywne działania.

Co będzie, jak Putin zaprosi do Moskwy? Duda o polityce zagranicznej

- Imperialne ambicje Rosji rosną i muszą zostać zablokowane - powiedział podczas Debaty "Czas decyzji" w TVN24 Andrzej Duda. Kandydat PiS mówił, że główną rolę w powstrzymywaniu Rosji powinna mieć zgodnie działająca Unia Europejska. Jeśli chodzi o ewentualnego wysyłanie żołnierzy na Ukrainę, zdaniem Dudy powinno to być ustalane na poziomie NATO. Kandydat w rozmowie z Moniką Olejnik podkreślił też, że powinniśmy dbać, aby nasze relacje z Niemcami były „partnerskie”.

Amerykanie szkolą tysiące bojowników do walki z dżihadem

Władze Jordanii przyznały, że na terytorium ich kraju Amerykanie niedawno rozpoczęli zakrojony na szeroką skalę program szkolenia syryjskich bojowników, którzy mają walczyć z dżihadystami Państwa Islamskiego. Instruktorzy z USA mają wyszkolić i uzbroić siły liczące nawet 15 tysięcy ludzi. Nie jest jasne, w jaki sposób Amerykanie chcą kontrolować przeszkolonych przez siebie bojówkarzy i uniemożliwić im zaangażowanie się w syryjską wojnę domową.

Z Afryki do Włoch. Imigrantów coraz więcej

33 tysiące imigrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch - podało w czwartek MSW w Rzymie. Według resortu jest to o 15 proc. więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku, co potwierdza znaczne nasilenie się fali imigracji.

Izraelskie lotnictwo szykuje się na rosyjskie rakiety. Ćwiczenia nad Grecją

Dziesiątka izraelskich myśliwców została przebazowana do Grecji, gdzie Izraelczycy trenowali pokonywanie posiadanych przez Greków rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300. Podobne mogą w przyszłości dostać Irańczycy. Izraelskie wojsko najwyraźniej trenuje możliwość przedarcia się przez taką obronę w drodze do irańskich instalacji jądrowych.

Ukraińcy nie wpuścili motocyklistów z Rosji

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy (PSGU) nie przepuściła przez granicę 32 motocyklistów, którzy próbowali wjechać do tego kraju m.in. z Rosji przed zaplanowanymi na piątek i w sobotę uroczystościami związanymi z 70-leciem zakończenia drugiej wojny światowej.

NATO może powiększyć się o kolejne państwo. Zaproszenie do końca roku?

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier obiecał w środę, że będzie zabiegał o to, aby Czarnogóra została zaproszona do NATO jeszcze w tym roku. Z kolei w czwartek o swoim wsparciu dla członkowstwa byłej jugosłowiańskiej republiki w sojuszu zapewniły państwa Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polska.

Arabia Saudyjska proponuje 5-dniowy rozejm w Jemenie

Arabia Saudyjska zaproponowała w czwartek pięciodniowy rozejm humanitarny w Jemenie; zastrzegła, że jego powodzenie zależy od zgody szyickich bojowników z ruchu Huti, przeciwko którym Rijad prowadzi ofensywę - poinformował saudyjski szef MSZ Adel al-Dżubeir.

"W porównaniu z UE stado kur jest formacją bojową"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker po raz kolejny bronił pomysłu utworzenia wspólnej armii 28 państw członkowskich UE. Ocenił przy tym, że obecnie "stado kur" jest bardziej bojowe od Unii Europejskiej.

Na Wyspach ciasno przy urnach. Wynik niepewny

Przed wieloma lokalami wyborczymi w Wielkiej Brytanii ustawiają się kolejki chętnych do głosowania w wyborach do Izby Gmin. Swój głos oddali już liderzy wszystkich głównych partii. Jak na warunki polskie, Brytyjczycy wyjątkowo chętnie chodzą do urn spełnić swój obywatelski obowiązek. W poprzednich wyborach frekfencja wynosiła 65 procent. Wyborczy wieczór specjalny w TVN24 Biznes i Świat o godz. 22.45.

Duma Rosji "stanęła jak wryta", ale lektor przekonywał: to zaplanowana akcja

Czwartkowa próba generalna przed defiladą z okazji obchodów 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami na placu Czerwonym w Moskwie nie odbyła się bez problemów. Tuż przed Mauzoleum nieoczekiwanie zatrzymał się czołg najnowszej generacji T-14 Armata. „Czołg stanął jak wryty. Tymczasem lektor oświadczył zebranym, że jego zatrzymanie było zaplanowane i że akcja miała pokazać, w jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja sprzętu wojskowego” – poinformowała rozgłośnia Echo Moskwy.

Zatrzymania i zarzuty dla pikietujących w rocznicę zamieszek na placu Błotnym

Rosyjska policja zatrzymała ponad 60 osób, które wyszły w środę wieczorem na ulice Moskwy, by zaprotestować przeciwko wyrokom na opozycję. "Policja łapała wszystkich, którzy mieli przy sobie symbole protestu - białe wstążki i plakaty" - informował fotograf "Nowej Gaziety" Jewgienij Feldman. Do zatrzymań doszło w trzecią rocznicę starć z policją na placu Błotnym. Wtedy opozycja protestowała przeciwko trzeciej kadencji prezydenckiej Władimira Putina.

Apele Memoriału nie pomogły. Stalin wraca na piedestał

Komuniści w Lipiecku nad Woroneżem odsłonili popiersie Stalina. Pomnik upamiętnia 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Apele dokumentującej zbrodnie stalinowskie organizacji Memoriał o "niewykorzystywanie wizerunku Stalina" z okazji Dnia Zwycięstwa pozostały bez echa.

Nepalczycy zakończyli żałobę

Tysiące Nepalczyków uczestniczyło w hinduistycznym rytuale kończącym 13-dniowy okres żałoby po ofiarach trzęsienia ziemi, które 25 kwietnia nawiedziło kraj. W kataklizmie poniosło śmierć co najmniej 7 750 ludzi.

Zatopić mistrale? Siemoniak: marnotrawstwo

Zatopienie dwóch mistrali zbudowanych dla Rosjan uznałbym za wielkie marnotrawstwo - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak, odnosząc się do doniesień francuskiej prasy, że taki krok miałby być rozważany przez Paryż.