Orban: Nie będziemy strzelać do imigrantów. Płotu nie da się sforsować

Unia Europejska musi wesprzeć finansowo Turcję i inne kraje spoza UE, by ograniczyć napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że dopóki Unia nie potrafi chronić swoich zewnętrznych granic, nie ma sensu ustalać kwot imigracyjnych dla poszczególnych członków.

"Pełna gotowość bojowa". Putin postawił na nogi Centralny Okręg Wojskowy

Minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że prezydent Władimir Putin postanowił przeprowadzić niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej sił Centralnego Okręgu Wojskowego. To jeden z czterech okręgów, na jakie dzieli się Rosja. Jak pisze agencja TASS, Putin polecił też sprawdzić działania władz w warunkach wojennych.

Łotwa alarmuje: rosyjska fregata przy granicy

Łotewskie Siły Zbrojne poinformowały, że w niedzielę przy granicy morskiej Łotwy odnotowano obecność rosyjskiej fregaty nowej generacji Admirał Gorszkow. Zwiększona aktywność rosyjskiej floty i lotnictwa w pobliżu granic krajów nadbałtyckich jest reakcją na napięte stosunki Rosji z NATO.

Dania: bogate kraje Zatoki Perskiej powinny pomóc uchodźcom z Syrii

Dania przeznaczy dodatkowe 70 milionów koron (ok. 9 mln euro) na pomoc dla uchodźców z Syrii - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju, którego słowa cytuje portal TheLocal.dk. Kristian Jensen dodał jednak, że bogate państwa Zatoki Perskiej muszą zwiększyć swoją pomoc dla Bliskiego Wschodu.

Znalazł ciało małego Aylana. "Modliłem się, by żył"

- Kiedy go zobaczyłem, pomyślałem o moim synu. Modliłem się, żeby żył - tak oficer tureckiej policji wspominał moment znalezienia 3-letniego imigranta w Bodrum. Zdjęcie, na którym widać funkcjonariusza wynoszącego ciało chłopca z plaży, obiegło świat.

Jak Syryjczycy odkryli nowy szlak. Cztery przyczyny fali imigracji do UE

Zmęczenie wojną domową, tańsza podróż, dostęp do mediów społecznościowych i kwestie ekonomiczne - to według reporterki arabskiej telewizji Al Aan, Jenan Moussy główne przyczyny gwałtownego napływu Syryjczyków do Europy. Dziennikarka spędziła ostatnio wśród Syryjczyków sześć tygodni. Swoimi wnioskami podzielila się z innymi na Twitterze.

Bono: Europa nie jest taka, jak jeszcze kilka dni temu

"W minionym tygodniu stało się coś niesłychanego, Europa nie jest już taka, jaką była jeszcze 7 dni temu"- tak wydarzenia związane z kryzysem imigracyjnym podsumował wokalista zespołu U2 Bono w poniedziałkowym wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa”.

Merkel ma kłopoty we własnej koalicji. "Żadne społeczeństwo tego nie wytrzyma"

W koalicji rządowej w Niemczech nasila się spór na tle stosunku do uchodźców. Premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) skrytykował kanclerz Angelę Merkel za decyzję o przyjęciu azylantów syryjskich z Węgier. Jednak mimo kontrowersji, spotkanie partii koalicyjnych zakończyło się w poniedziałek nad ranem wydaniem wspólnego oświadczenia, przewidującego m.in. przeznaczenie dodatkowych środków na przyjęcie fali uchodźców.

Kilkadziesiąt tysięcy manifestantów w Kiszyniowie. "Zwróćcie miliard dolarów"

Uczestnicy niedzielnej wielotysięcznej demonstracji w Kiszyniowie z żądaniami dymisji prezydenta Mołdawii Nicolae Timoftiego zapowiedzieli, że spędzą noc na placu w centrum stolicy i będą kontynuować protest w poniedziałek. Mołdawianie protestują przeciwko rządowi oraz prezydentowi w związku z aferą finansową, jaka wybuchła w tym kraju wiosną tego roku.

Austria "stopniowo" zamyka granicę. "Pomogliśmy ponad 12 tys. ludzi"

Nadszedł czas, by stopniowo wycofywać nadzwyczajne środki pozwalające na niezakłócony przepływ tysięcy imigrantów z Węgier do Austrii i Niemiec - oświadczył w niedzielę po południu kanclerz Austrii Werner Faymann. Potwierdzają się więc wcześniejsze doniesienia, że Austria zamknie granicę przed napływem kolejnych imigrantów.

Zmarł najniższy człowiek na świecie. Żył 75 lat

W wieku 75 lat zmarł najniższy człowiek na świecie. Pochodzący z Nepalu Chandra Dangi miał pół metra wzrostu. Zanim trzy lata temu trafił do Księgi Rekordów Guinnessa, nigdy nie opuszczał swojej górskiej wioski Reemkoli, 500 km od stolicy kraju - Katmandu.

Oligarcha odpowiada na zarzuty gubernatora: psa, który gryzie, trzeba ukarać

Gubernator obwodu odeskiego Michail Saakaszwili wydał wojnę premierowi Arsenijowi Jaceniukowi i oligarsze z Dniepropietrowska Ihorowi Kołomojskiemu. Pierwszego oskarżył o "brak reform". Drugiego o przejęcie kontroli nad liniami lotniczymi. - Psa bez kagańca, który gryzie, należy ukarać - odpowiedział na zarzuty dniepropietrowski miliarder.

Australia gotowa przyjąć większą liczbę Syryjczyków

Premier Australii Tony Abbott zadeklarował, że jego kraj przyjmie więcej uchodźców syryjskich z uwagi na kryzys imigracyjny, który dotknął Europę. Nie zamierza jednak w tym roku zwiększyć liczby przyjętych imigrantów.

Ciao, mozzarella! Rok po wprowadzeniu sankcji Rosjanie zaciskają pasa

Pod koniec lat 80. satyryk Michaił Zadornow opowiadał podczas występów o swoich podróżach do Stanów Zjednoczonych: "Wchodzę do sklepu i widzę 40 rodzajów sera. Skąd mam wiedzieć, który chcę kupić? U nas, w ZSRR, jest jeden rodzaj sera: ser!". 25 lat po upadku komunizmu historia zatacza koło - z powodu sankcji wybór produktów znacznie się skurczył. I choć część Rosjan robi dobrą minę do złej gry, wielu nie jest do śmiechu.