Liczba chińskich komunistów rośnie

Komunistyczna Partia Chin poinformowała, że pod koniec ubiegłego roku liczyła prawie 88 milionów członków, co oznacza wzrost o 1,3 proc. przy jednoczesnym pewnym spowolnieniu tempa rekrutacji.

Amerykański wywiad uspokaja Francuzów

Stany Zjednoczone nie wykorzystują swych możliwości wywiadowczych, aby szpiegować na korzyść amerykańskich przedsiębiorstw - poinformowała amerykańska dyrekcja wywiadu (DNI) po publikacji doniesień o zbieraniu przez USA informacji gospodarczych we Francji.

"Nie ma skutecznego mechanizmu ochrony przed terroryzmem. Jedynie zakaz wyjazdu"

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie. Myślę, że jest konieczność poważnej rozmowy na temat zakazów wyjazdów do krajów zagrożonych atakami - bez wprowadzenia stosownych przepisów w tym zakresie turyści zawsze będą wyjeżdżali do tych krajów - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Kryzys grecki wzmocni strefę euro. "Europa boi się Grexitu, ale nie drży"

1 lipca 1990 r., dokładnie ćwierć wieku temu, marka zachodnioniemiecka świętowała prawdopodobnie swój największy sukces: w tym dniu pieniądz Niemiec Zachodnich stał się oficjalną walutą Niemiec Wschodnich. Wprowadzenie Deutschmarki w dawnym NRD było przesądzone w wyniku kompletnego bankructwa enerdowskiego państwa. Marka zachodnioniemiecka, teraz już niemiecka, stała się najsilniejszym pieniądzem Europy. Dlatego w obawie przed marką, równolegle ze zjednoczeniem Niemiec zdecydowano, że marka musi zostać zastąpiona jednolitą walutą europejską.

Chcieli uciec do Meksyku, przez kobietę musieli zmienić plany. Zeznania złapanego skazańca

Dwaj groźni przestępcy, którym niemal miesiąc temu udało się wydostać z jednego z najpilniej strzeżonych więzień w Stanach Zjednoczonych, chcieli uciec do Meksyku - poinformował gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Plan się jednak nie powiódł, a mężczyźni musieli ruszyć na północ. David Sweat został schwytany w pobliżu z Kanadą, a jego kompan Richard Matt został zastrzelony przez policję dwa dni wcześniej.

Jemeńczycy wystrzelili scuda w Saudów

Walczące z arabską koalicją jemeńskie siły ruchu Huti wystrzeliły pocisk rakietowy scud w kierunku bazy Al Sulajil w Arabii Saudyjskiej - podała jemeńska agencja informacyjna Saba.

Najcięższy rok od dekady. ONZ zostaje w Darfurze

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zatwierdziła przedłużenie o jeden rok misji połączonych sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej w Darfurze, prowincji na zachodzie Sudanu, gdzie w ostatnim czasie nastąpiła eskalacja przemocy.

MERS wciąż zabija. Liczba ofiar rośnie

Do 33 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wirusowego schorzenia dróg oddechowych MERS w Korei Południowej - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju, zastrzegając że przez trzy dni z rzędu nie odnotowano żadnych przypadków zakażenia wirusem.

Wikileaks: francuscy ministrowie finansów na podsłuchu USA

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała rozmowy telefoniczne dwóch ministrów finansów Francji i zbierała dane dotyczące kontraktów eksportowych Francji oraz rozmów na tematy handlowe i budżetowe - podaje demaskatorski portal Wikileaks.

Turcja boi się chaosu u swoich granic. "Rozważa strefy buforowe"

Władze w Ankarze zastanawiają się nad pozwoleniem wojsku wykonywania rajdów na terytorium Syrii w celu utworzenia "stref buforowych", które ustrzegłyby terytorium Turcji przed chaosem wojny domowej - twierdzi prorządowa gazeta "Star". Tureckie władze odmawiają komentarza, ale zapewniają, że są "gotowe na wszystkie rozwiązania" w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie ma nowego szefa

Niemiecki historyk Winfrid Halder został szefem Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie odpowiedzialnej za powstanie w Berlinie ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego o przymusowych wysiedleniach Niemców i innych narodów w Europie w XX wieku.

Szef NATO krytykuje Niemcy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na wojsko. Obecnie rząd w Berlinie przeznacza na obronność 1,2 proc. PKB, chociaż Sojusz Północnoatlantycki zaleca wydatki na poziomie 2 proc.

"Zachód chce wycisnąć Rosję z Kaukazu". Niepokój w rosyjskim protektoracie

Tysiące ludzi rozpoczynają w stolicy Armenii drugi tydzień protestów przeciwko podwyżce opłat za energię elektryczną, odrzucając proponowane przez władze rozwiązania. Przywódca zależnej od Kremla Osetii Południowej oznajmił tymczasem, że nieustępliwi demonstranci są narzędziem Zachodu, który przy ich pomocy chce podstępnie "wycisnąć" Rosję z Kaukazu.

Putin i Berlusconi spędzili męski weekend na Syberii

Władimir Putin spędził krótki urlop w zamkniętym ośrodku Gazpromu, położonym w malowniczym zakątku Ałtaju. Dołączył do niego były włoski premier i magnat medialny Silvio Berlusconi. Dwaj panowie znają się już od wielu lat i łączy ich przyjaźń.

30 czerwca nie skończą. Twarde warunki Paryża i przecieki

Przedłużenie rozmów Grupy 5+1 z Iranem po 30 czerwca jest pewne. Niepewne są natomiast ich rezultaty. W Wiedniu nastroje są dalekie od euforii i raczej ostrożne. Pojawiają się też przecieki o rzekomo uzgodnionym sposobie znoszenia sankcji. Są też pogłoski, że do austriackiej stolicy zmierzają kolejni irańscy negocjatorzy - wraz z szefem MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem nad Dunajem mają pojawić się szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oraz wytrwany negocjator i brat prezydenta Hasana Rowhaniego Hosejn Ferejdun.

Brzeziński: istnieją podobieństwa Hitlera i Putina

Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika "Der Spiegel" opowiedział się za dostawami broni przeciwpancernej na Ukrainę.

Węgrzy użyli gazu łzawiącego przeciwko imigrantom

Węgierska policja użyła gazu łzawiącego w obozie dla imigrantów na przedmieściach Debreczyna, na wschodzie kraju. Do interwencji policji doszło po starciach, które miały zostać wywołane przez kłótnię pomiędzy imigrantami.

Talibowie mają nowego fanatycznego wroga. Państwo Islamskie zajęło kawałek Afganistanu

Bojownicy Państwa Islamskiego po raz pierwszy przejęli kontrolę nad istotnym terenem w Afganistanie. Zdobyli go na talibach, którzy musieli uciekać zaskoczeni przez duże siły dżihadystów. Bojownicy Państwa Islamskiego mają być dobrze uzbrojeni i dysponować pozornie niewyczerpanymi zasobami finansowymi. Talibowie bagatelizują zagrożenie, nazywając dżihadystów "złodziejami i bandytami".