Ewakuacja "dżungli" pod Calais odroczona

Planowana na wtorek częściowa ewakuacja miasteczka migrantów pod Calais, zwanego "dżunglą", została odroczona do czasu wydania przez francuski sąd decyzji w sprawie legalności operacji. Belgia na wszelki wypadek czasowo przywraca kontrole na granicy z Francją.

Rosja przegrywa w Strasburgu. 56 tysięcy euro dla Nawalnego

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł we wtorek, że Rosja naruszyła prawo jednego z liderów opozycji Aleksieja Nawalnego do uczciwego procesu oraz zarządził wypłacenie mu 56 tysięcy euro z tytułu kosztów sądowych i poniesionych szkód.

Pociąg osobowy uderzył w dźwig. Zginął maszynista, są ranni

Nie żyje maszynista pociągu, który uległ wypadkowi we wtorek rano niedaleko miasteczka Dalfsen na północnym wschodzie Holandii - poinformował burmistrz miasta. W katstrofie rannych zostało siedem osób. Pociąg osobowy uderzył w dźwig obsługowy i wykoleił się.

Poważnie ranna dziewczynka wraca do obozu. Minister nieugięty

Ciężko poparzone roczne dziecko, znane jako "Baby Asha", zostanie odesłane do ośrodka dla imigrantów na wyspie Nauru, poinformował australijski minister ds. imigracji Peter Dutton. Decyzja zapadła bez względu na liczne protesty, których uczestnicy domagali się zezwolenia na pozostanie dziewczynki w Australii.

Skazani za szpiegostwo dla Rosji

Estońska prokuratura poinformowała, że trzech mężczyzn skazano na kary więzienia od dwóch lat do czterech lat i dziesięciu miesięcy za szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb bezpieczeństwa.

Po służbie będą mogli nosić broń

Izraelscy żołnierze otrzymali rozkaz, by broń nosili przy sobie także poza służbą. Chodzi o to, by mogli podjąć interwencję lub obronić się w związku z nasileniem palestyńskich ataków - poinformowała we wtorek izraelska armia. Rzeczniczka sił zbrojnych sprecyzowała, że taki rozkaz wydał szef sztabu generalnego generał Gadi Eisenkot.

Amerykanie zastanawiają się, czy można zaufać Putinowi

Trudno wyobrazić sobie konflikt, w którym rozejm potrzebny byłby bardziej niż w Syrii. Jednak Władimir Putin udowodnił, że rozejm jest dla niego jedynie taktyką, a nie celem - pisze "New York Times", który zastanawia się nad wiarygodnością prezydenta Rosji.

Sekretna oferta Kim Dzong Una

Przedstawiciele Korei Płn. potajemnie spotkali się z Amerykanami i zaproponowali negocjacje pokojowe, mające na celu formalne zakończenie wojny koreańskiej. Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia, ponieważ Pjongjang nie zgodził się, by negocjacje dotyczyły również jego programu atomowego - poinformowała telewizja CNN.

Woził pasażerów i zabijał. Uber broni się przed zarzutami

Firma Uber poinformowała, że nie zamierza zmieniać sposobu weryfikacji przyjmowanych w USA do pracy kierowców po tragicznych wydarzeniach z weekendu. W nocy z soboty na niedzielę jeden z jej pracowników pomiędzy kolejnymi zleceniami strzelał do przypadkowych przechodniów, zabijając sześć osób i poważnie raniąc dwie inne.

Temat wypędzonych znów wraca. Niemcy chcą współpracować

Nowa szefowa niemieckiej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie Gundula Bavendamm zadeklarowała w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" chęć współpracy z historykami z Polski i Czech przy tworzeniu ośrodka w Berlinie.

Czterech kontra Trump. Cała nadzieja w Rubio

Wtorkowe prawybory republikanów w Nevadzie, małym stanie z silną mniejszością latynoską, będą testem dla mającego kubańskie korzenie senatora Marco Rubio, który wyrasta na czołowego kandydata establishmentu GOP i alternatywę dla faworyta Donalda Trumpa.

"Efekt domina" na Bałkanach. Policja usuwa imigrantów

Grecka policja zaczęła usuwać migrantów z granicy z Macedonią - podała agencja Reutera powołując się na anonimowych świadków. Tysiące osób utknęło na grecko-macedońskiej granicy po tym jak w piątek Skopje postanowiło nie wpuszczać Afgańczyków.

Satrapowie śpią spokojnie. Rok wyborów w Afryce

Ledwie zdążono podliczyć i ogłosić wyniki wyborów w Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej, a już do elekcji ruszyli mieszkańcy pustynnego Nigru i wyspiarskich Komorów. W tym roku przywódców wybierać będzie jedna trzecia afrykańskich państw.

Budują radar na spornych wyspach

Zdjęcia satelitarne pokazują, że na spornym archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim Chiny mogą budować nowy system radarowy - ostrzega think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), na który we wtorek powołuje się agencja Kyodo.

ONZ umiarkowanie optymistycznie o szansach na rozejm

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura oświadczył, że porozumienie o wstrzymaniu walk w Syrii uzgodnione przez Rosję i USA może sprzyjać rychłemu wznowieniu rozmów na temat politycznego procesu prowadzącego do zakończenia wojny.

Asad wyznaczył termin wyborów

Prezydent Syrii Baszar el-Asad rozpisał wybory parlamentarne na 13 kwietnia. Jego kancelaria poinformowała o tym w wydanym w poniedziałek oświadczeniu. Poprzednie wybory parlamentarne odbyły się w Syrii w 2012 roku. Kadencja parlamentu trwa cztery lata.

Wojsko pomoże w kontroli migrantów

Parlament Słowenii zgodził się w poniedziałek późnym wieczorem na wysłanie wojska na granicę z Chorwacją. Armia pomoże policji i innym służbom w kontroli napływu migrantów - poinformował premier Miro Cerar.

Opozycja chce rozejmu, ale stawia warunki

Grupujący syryjską opozycję Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) oświadczył w poniedziałek późnym wieczorem, że zgadza się "warunkowo" na zawieszenie broni w Syrii, które ma wejść w życie w nocy z piątku na sobotę.