"Chodzi o przyszłość Republiki Chińskiej"

Prezydent Tajwanu Ma Jing-cu podkreślał na konferencji prasowej, że jego sobotnie spotkanie w Singapurze z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem będzie poświęcone dalszej normalizacji stosunków między Chinami kontynentalnymi a wyspą. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Pieniądze, władza i Kościół. "Kardynał Bertone to demoniczna postać"

- Bardzo trudno odstawić na boczny tor taką czarną eminencję, jaką dzisiaj jest kardynał Tarcisio Bertone - stwierdził w TVN24 dr Jarosław Makowski, historyk filozofii i teolog. W czwartek w Watykanie ukazały się dwie książki na temat patologii w finansach Watykanu i przywilejów hierarchii. M.in. kardynał Bertone jest "bohaterem" publikacji.

Airbusy A321 rosyjskiego operatora uziemione

Rosyjski linie czarterowe Kogalymaviya, których samolot rozbił się w sobotę na Synaju, czasowo wycofają z grafika wszystkie Airbusy A321 - podała rosyjska państwowa agencja transportu. Maszyny mają przejść dodatkowe testy.

"Będzie ponad prezydentem", bo prezydentem być nie może

Aung San Suu Kyi - liderka birmańskiej opozycji, która najprawdopodobniej wygra wybory parlamentarne 8 listopada - oznajmiła, że choć formalnie prezydentem kraju zostać nie może, to i tak "będzie ponad prezydentem". W Birmie głowę państwa będącego jednocześnie szefem rządu wybiera parlament.

Z kamerą na pokładzie USS Carney. Tak działa tarcza antyrakietowa

W jego 90 silosach kryją się najnowocześniejsze i najdroższe pociski amerykańskiej armii. Niszczyciel USS Carney pływa dziś u wybrzeży Hiszpanii, choć tak naprawdę strzeże bezpieczeństwa całej Europy. Jest częścią tzw. tarczy antyrakietowej, której elementem wkrótce stanie się także budowana do tego celu baza w Polsce. Będzie ona wyposażona w dokładnie taką samą broń. Na pokładzie USS Carney był reporter "Czarno na białym".

Katastrofa na Synaju. "Wybuch tak. Pytanie czy to bomba, czy usterka?"

W środę wieczorem CNN i agencja Reuters poinformowały, powołując się na źródła w amerykańskich i europejskich służbach wywiadowych, że do sobotniej katastrofy rosyjskiego samolotu na Synaju mogła doprowadzić eksplozja bomby podłożonej przez dżihadystow. - Jednoznacznie nie możemy wykluczyć wersji związanej z zamachem terrorystycznym, ale to wcale nie znaczy, że doszło do takiego zamachu - komentował w TVN24 Biznes i Świat Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

"To zbrodnia przeciwko ludzkości". AI o uprowadzeniach w Syrii

Syryjskie władze razem ze sprzymierzonymi milicjami od 2011 roku zatrzymały i uprowadziły dziesiątki tysięcy cywilów. Wielu z nich jest przetrzymywanych w więzieniach bez kontaktu z rodziną co - zdaniem Amnesty International - stanowi zbrodnię przeciwko ludzkości.

Amerykanie sugerują: samolot zniszczyła bomba dżihadystów

Amerykańskie dane sugerują, że przyczyną katastrofy rosyjskiego airbusa, który rozbił się na Synaju, była najprawdopodobniej bomba podłożona przez tzw. Państwo Islamskie lub związaną z nim grupę - informują CNN oraz agencja Reuters. Również brytyjski rząd ocenił w środę, iż wiele wskazuje na to, że do tragedii mógł doprowadzić ładunek wybuchowy. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Przeciw marihuanie, za republikanami. W kilku stanach porażki demokratów

Na rok przed wyborami prezydenckimi w USA republikanie odnieśli kilka zwycięstw na poziomie stanowym. M.in. w Kentucky gubernatorem został porównywany do Donalda Trumpa miliarder Matt Bevin, a w Wirginii parlament pozostał pod kontrolą republikanów. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Zawaliła się fabryka. Dziesiątki ludzi uwięzionych pod gruzami

16 ofiar śmiertelnych i kilkudziesięciu rannych – to bilans katastrofy budowlanej, do której doszło w pobliżu Lahaur w Pakistanie. W budynku znajdowało się do 200 osób. Pod gruzami nadal uwięzione są dziesiątki ludzi - poinformowali przedstawiciele władz.

Bułgarzy otwierają swoje niebo dla NATO

Bułgarski rząd zaaprobował nowelizację ustawy o obronności i siłach zbrojnych, zezwalającą na pełnienie wspólnych z NATO misji ochrony przestrzeni powietrznej kraju - poinformowała rządowa służba prasowa.

Dyrektorka biblioteki aresztowana za książki i gazety. "Jak za czasów radzieckich"

Rosyjscy opozycjoniści i obrońcy praw człowieka apelują o uwolnienie Natalii Szarinej, dyrektorki ukraińskiej biblioteki w Moskwie, która została aresztowana pod zarzutem "podżegania do nienawiści etnicznej'. "Biblioteka znalazła się w centrum tzw. wojny informacyjnej wokół konfliktu na Ukrainie" – komentuje zdarzenie brytyjski "The Guardian".

Nagranie ze stolicy dżihadystów. "To skutki rosyjskich nalotów"

Na stronie internetowej wiązanej z tzw. Państwem Islamskim pojawiło się nagranie, które ma dokumentować skutki rosyjskiego nalotu na Ar-Rakkę, nieformalną stolicę dżihadystów. Jak twierdzą osoby, które opublikowały film, widać na nim m.in. zniszczony szpital.

Bój toczy się o Aleppo. Sukces rządowej armii

Syryjska armia rządowa przejęła kontrolę nad drogą na południowy wschód od Aleppo, jedyną trasą zaopatrzeniową prowadzącą do tego miasta. Przez dwa tygodnie droga była w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - podała telewizja państwowa.