Zastępca Merkel: Donald Trump jest "zagrożeniem dla pokoju"

Lider wyścigu po nominację prezydencką Partii Republikańskiej (GOP) w USA Donald Trump to prawicowy populista, którego poglądy zagrażają pokojowi i dobrej koniunkturze - ocenił w niedzielę w rozmowie z gazetą "Welt am Sonntag" wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel.

Imigranci koczują w obozowiskach. "Problem będzie narastał"

W "dżungli" w Calais (Francja) imigranci sworzyli małe, nielegalne miasto z dzielnicami, restauracjami, meczetem, a nawet teatrem. Od kilku dni także na granicy grecko-macedońskiej tworzy się ogromne obozowisko, w którym już teraz może mieszkać nawet 15 tys. osób. Macedończycy zamknęli granicę i nie przepuszczają imigrantów dalej w głąb kontynentu. W Calais i Idomeni są reporterzy TVN24 Łukasz Gonciarski i Maciej Warsiński.

Słowacy wybrali parlament. "Wielkie trzęsienie ziemi"

Według sondażu exit poll lewicowa partia SMER-SD obecnego premiera Roberta Fico wygrała sobotnie wybory parlamentarne na Słowacji, ale straciła dotychczasową większość. Na drugim miejscu znaleźłi się liberałowie, a na trzecim konserwatyści.

Przewaga Trumpa topnieje, Clinton wygrała tylko w jednym stanie

Lider prezydenckiego wyścigu Partii Republikańskiej Donald Trump wygrał prawybory w dwóch z czterech stanów, które głosowały w sobotę na republikanów: w Luizjanie i Kentucky. Jego przewaga nad drugim w kolejności Tedem Cruzem była zaskakująco niewielka, dużo mniejsza niż zapowiadały sondaże. Z kolei sobotnie prawybory demokratów okazały się dość udane dla Berniego Sandersa, który wygrał w dwóch z trzech stanów głosujących na demokratów w sobotę.

Włochy i Niemcy chcą nowego systemu azylowego UE

Niemcy i Włochy skierowały do KE list zawierający propozycje dot. nowej unijnej polityki wobec uchodźców - pisze w sobotę "Sueddeutsche Zeitung". Osoby zasługujące na azyl powinny być "identyfikowane" w ich krajach ojczystych i przyjmowane przez UE.

Rupert Murdoch i Jerry Hall wzięli ślub

W historycznym kościele St. Bride odbyła się ceremonia ślubna Ruperta Murdocha oraz aktorki i byłej supermodelki Jerry Hall. W piątek para złożyła przysięgę małżeńską podczas mniej oficjalnej uroczystości.

135 ofiar mimo rozejmu w Syrii. Rebelianci odbili przejście graniczne

Na obszarach Syrii, na których obowiązuje od tygodnia rozejm, zginęło do tej pory 135 osób - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tymczasem na terenach nieobjętych rozejmem rebelianci odbili z rąk tzw. Państwa Islamskiego syryjską część ważnego przejścia granicznego z Irakiem.

USA i Rosja chcą rozmawiać o Syrii. Jak najszybciej

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwali do niezwłocznego rozpoczęcia nowej rundy rozmów pokojowych w Syrii - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu dyplomacji.

Hiszpania wciąż bez rządu. Dwa miesiące na negocjacje

Przywódca hiszpańskich socjalistów (PSOE) Pedro Sanchez w piątek po raz drugi nie uzyskał wotum zaufania od deputowanych. Otwiera to drogę do nowej rundy rozmów koalicyjnych, której wynik może zakończyć trwający od grudnia impas po nierozstrzygającym wyniku wyborów.

Sąsiedzi ruszyli do urn. Lewica wyraźnie prowadzi w sondażach

Na Słowacji w sobotę o godzinie 7 otwarto lokale wyborcze i rozpoczęły się wybory do parlamentu. Wcześniejsze sondaże wskazywały na przewagę lewicowej Smer-SD premiera Roberta Fico; kampanię wyborczą zdominowały sprawy socjalne i kwestie dot. migrantów.

"Dżungla" znika. Relacja z Calais

Obóz dla uchodźców w Calais to jeden z symboli kryzysu migracyjnego. Francuzi likwidują jego południową część, a na miejscu - obok ciężkiego sprzętu - policjanci, którzy mają zapobiec kolejnym zamieszkom. Wielu ludzi tego miejsca po prostu nie chce opuścić. Relacja wysłannika TVN24 Łukasza Gonciarskiego. ("Fakty z zagranicy")

Nawet 15 tysięcy uchodźców, co trzeci to dziecko

Idomeni w Grecji, obok granicy z Macedonią. Utknęło tam nawet 15 tysięcy osób po tym, jak kraje tak zwanego szlaku bałkańskiego właściwie zamknęły swoje granice. Ateny mówią, że zostały pozostawione same sobie, a imigranci - że tak nie da się żyć. Relacja wysłannika TVN24 Macieja Warsińskiego.

Uchodźcy? "Już liczba jeden byłaby za duża"

Premier Węgier Viktor Orban potwierdził w piątek swój sprzeciw wobec obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców przez państwa Unii Europejskiej, sygnalizując jednocześnie, że nie zamierza zmieniać tego stanowiska na poniedziałkowym szczycie UE-Turcja.

Ujawniono przyczyny śmierci córki Whitney Houston

Sekcja zwłok córki Whitney Houston potwierdziła, że zatrucie narkotykami i utonięcie było przyczyną śmierci Bobbi Kristiny Brown. Eksperci nie byli jednak w stanie rozstrzygnąć, czy jej śmierć była nieszczęśliwym wypadkiem, czy też efektem morderstwa lub samobójstwa.

Projekt Sztorm. Rosja chce sprzedać Indiom superlotniskowiec

Mozolnie rozbudowujące swoją flotę Indie szykują się do rozpoczęcia prac nad kolejnym lotniskowcem. Ma być większy i lepszy niż dotychczasowe. Indyjski przemysł zbrojeniowy nie jest go jednak w stanie zaprojektować sam. Rosyjskie media twierdzą, że Moskwa zaoferowała Indiom projekt swojego wielkiego lotniskowca Sztorm i ma on być "faworytem". Może to być jednak pobożne życzenie.

Wojsko USA utraciło kontrolę nad cennym satelitą

Amerykański satelita wojskowy bez wyraźnego powodu przestał odpowiadać na komendy kontroli naziemnej. DMSP F-19 jest najnowszą latającą stacją meteorologiczną Pentagonu, która powinna dostarczać strumienia cennych informacji o pogodzie. - Nie wiemy, co spowodowało anomalię i czy da się odzyskać satelitę - stwierdził rzecznik USAF.

"Skandal stulecia". Były prezydent przesłuchany, obecna może stracić urząd

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva został w piątek na krótko zatrzymany w celu przesłuchania w ramach rozległego śledztwa antykorupcyjnego prowadzonego przez brazylijskie władze federalne. Dochodzenie może zagrozić także rządowi protegowanej i następczyni Luli, prezydent Dilmy Rousseff. Urzędująca prezydent skrytykowała działanie policji.

To nóż O.J. Simpsona? Policja wraca do niewyjaśnionego morderstwa

Nóż, który miał nieoczekiwanie zostać znaleziony w posiadłości O.J. Simpsona, zostanie poddany testom DNA - poinformowała policja z Los Angeles. Simpson w 1994 roku był oskarżony o brutalne morderstwo dwóch osób, narzędzia zbrodni nigdy jednak nie znaleziono, a sportowiec został w kontrowersyjnych okolicznościach uniewinniony.