Globalną strategię walki z grypą przedstawiła w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia. Zdaniem tej organizacji, kolejna światowa pandemia grypy jest nieunikniona. WHO zaleciła przygotowanie się na zagrożenie i przestrzegła przed lekceważeniem ryzyka.
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła w poniedziałek dokument zatytułowany "Globalna strategia w sprawie grypy 2019-2030". Zawiera on ramowe zalecenia dla samej WHO, a także poszczególnych krajów oraz organizacji partnerskich.
Podkreślając znaczenie globalnego planu walki z tą wirusową chorobą, WHO zaznaczyła, że kolejna epidemia o światowym zasięgu jest nieuchronna, a pytanie nie brzmi, czy do niej dojdzie, ale - kiedy to się stanie.
"Musimy być czujni i przygotowani"
"Zagrożenie pandemią grypy jest stale obecne" - podkreślił w opublikowanym oświadczeniu Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. "Musimy być czujni i przygotowani" - dodał. Zaznaczył, że koszt wybuchu epidemii na wielką skalę będzie o wiele wyższy niż koszty prewencji.
Ostatnia pandemia grypy została spowodowana przez wirus H1N1, który rozprzestrzeniał się w latach 2009 i 2010. Badacze ustalili, że w pierwszym roku tej pandemii co piąty człowiek na świecie został zainfekowany, a wskaźnik śmiertelności wyniósł 0,02 procent.
Jak ostrzegają eksperci, w tym WHO, bardzo poważne jest ryzyko, że pewnego dnia nawet bardziej śmiercionośny wirus przeniesie się ze zwierząt na ludzi, zmutuje i zainfekuje setki lub tysiące osób.
Setki tysięcy ludzi co roku umierają na grypę
Wirusów grypy jest wiele i są one bardzo zmienne. Co roku grypa sezonowa atakuje miliardy ludzi na świecie. Liczbę groźnych przypadków tej choroby szacuje się na 3-5 milionów rocznie. Z powodu grypy i związanych z nią powikłań umiera w każdym roku 290 tysięcy do 650 tysięcy ludzi.
Plan Światowej Organizacji Zdrowia zakłada dwutorowe działania. Z jednej strony mają one zmierzać do ochrony populacji przed coroczną grypą sezonową. W tym celu WHO rekomenduje szczepienia, sugerując to zwłaszcza pracownikom ochrony zdrowia oraz osobom o obniżonej odporności ze względu na wiek lub inne choroby.
Drugie pole zalecanych działań to przygotowywanie się społeczeństw do pandemii.
Rządy zachęcane są do tworzenia narodowych planów walki z grypą oraz do rozwijania lepszych narzędzi przeciwdziałania grypie, diagnozowania jej, kontrolowania rozprzestrzeniania się wirusów oraz leczenia choroby.
Autor: rzw / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: mmmCCC/Pixabay (CC 0)