Co najmniej 50 tys. bojowników tzw. Państwa Islamskiego (IS) zginęło w ciągu ostatnich dwóch lat, kiedy dżihadyści stali się celem ataków międzynarodowej koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych - donosi w piątek BBC, powołując się na amerykańskiego wojskowego.

Sześciu egipskich policjantów zginęło, a trzech zostało rannych w piątek w wyniku eksplozji bomby umieszczonej w koszu na śmieci przy punkcie kontrolnym w Kairze - poinformowały siły bezpieczeństwa. Odpowiedzialność za zamach wziął na siebie Ruch Hasm - organizacja terrorystyczna działająca w kraju dopiero od tego roku.

W przyjętym przez Senat USA budżecie Pentagonu na rok 2017 zawarto warty 350 mln USD pakiet pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Autoryzuje on m.in. dostawy "śmiercionośnego sprzętu". Równolegle Ukraińcy zawarli z Niemcami umowę, na mocy której do Kijowa przyjedzie pierwszy niemiecki doradca wojskowy.

Barack Obama zgodził się na zwiększenie skali dostaw broni do Syrii. Jak poinformował Biały Dom, prezydent uchylił część zapisów Aktu Kontroli Eksportu Broni (AECA). Konkretnie te dotyczące dostaw sprzętu wojskowego dla sojuszników "walczących z terroryzmem w Syrii". Tymczasem Rosjanie informują, że pomagają cywilom w oblężonym Aleppo.

Turcja planuje przeprowadzić wiosną przyszłego roku referendum, podczas którego obywatele wypowiedzą się na temat zmian konstytucyjnych rozszerzających zakres władzy prezydenta - powiedział wicepremier Nurettin Canikli.

Kongres USA przyjął ustawę o zasięgu globalnym nakładającą sankcje za łamanie praw człowieka i korupcję. Ustawa nazwana imieniem zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego, czeka tylko na podpis prezydenta Baracka Obamy.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zrównał się pod względem popularności z kanclerz Angelą Merkel. Schulz uważany jest za najpoważniejszego kandydata na stanowisko ministra spraw zagranicznych Niemiec, a być może także kandydata SPD na kanclerza.

Donald Trump buduje sobie wyjątkowo zmilitaryzowaną administrację. Na wysokie stanowiska wybrał już trzech emerytowanych generałów, a dwóch kolejnych jest rozważanych. Dwóch innych byłych wojskowych, niższych rangą, też dostało ważne funkcje. To rodzi obawy - twierdzi dziennik "Washington Post".

- Jedną z najważniejszych relacji, które musimy poprawić, są nasze relacje z Chinami - powiedział Donald Trump. Amerykański prezydent elekt stopniowo osłabia swoją wyborczą wojowniczą retorykę wobec Pekinu. Zaczął mówić o konieczności "poprawy relacji", a na ambasadora USA w Chinach wyznaczył dobrego znajomego chińskiego przywódcy, Xi Jinpinga.

Białoruski Komitet Śledczy poinformował w czwartek o wszczęciu postępowania karnego w związku z artykułami, które Dzmitry Alimkin i Jury Pawławiec publikowali w rosyjskich mediach. Są podejrzewani o "podżeganie do nienawiści". Według mediów "obrażali Białoruś".