Na stronie internetowej tadżyckiej opozycji ukazało się oświadczenie zdymisjonowanego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego, oskarżonego o kierowanie atakami w Duszanbe i Wahdati. Za generałem i jego ludźmi trwa pościg. "To rząd miał dokonać zamachów, by zdyskredytować opozycję" - miał oświadczyć były wiceminister. Prezydent Tadżykistanu Emamoli Rachmon zapowiedział, że ujęcie generała to kwestia najbliższych dni.

Niemcy, Francja, Hiszpania i Polska wezmą na siebie największy ciężar nielegalnej imigracji z Afryki oraz Bliskiego Wschodu, wynika z najnowszej propozycji Komisji Europejskiej - pisze "Le Monde". Francuski dziennik twierdzi, że dotarł do szkicu propozycji, która ma być przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu w środę. Wspomniane cztery kraje miałyby przyjąć w sumie prawie 80 tys. imigrantów ze 120 tys., których relokację planuje UE. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Unia Europejska musi wesprzeć finansowo Turcję i inne kraje spoza UE, by ograniczyć napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu do Europy - oświadczył w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban. Dodał, że dopóki Unia nie potrafi chronić swoich zewnętrznych granic, nie ma sensu ustalać kwot imigracyjnych dla poszczególnych członków.

Minister obrony Siergiej Szojgu ogłosił, że prezydent Władimir Putin postanowił przeprowadzić niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej sił Centralnego Okręgu Wojskowego. To jeden z czterech okręgów, na jakie dzieli się Rosja. Jak pisze agencja TASS, Putin polecił też sprawdzić działania władz w warunkach wojennych.

Łotewskie Siły Zbrojne poinformowały, że w niedzielę przy granicy morskiej Łotwy odnotowano obecność rosyjskiej fregaty nowej generacji Admirał Gorszkow. Zwiększona aktywność rosyjskiej floty i lotnictwa w pobliżu granic krajów nadbałtyckich jest reakcją na napięte stosunki Rosji z NATO.

Dania przeznaczy dodatkowe 70 milionów koron (ok. 9 mln euro) na pomoc dla uchodźców z Syrii - oświadczył minister spraw zagranicznych tego kraju, którego słowa cytuje portal TheLocal.dk. Kristian Jensen dodał jednak, że bogate państwa Zatoki Perskiej muszą zwiększyć swoją pomoc dla Bliskiego Wschodu.

- Kiedy go zobaczyłem, pomyślałem o moim synu. Modliłem się, żeby żył - tak oficer tureckiej policji wspominał moment znalezienia 3-letniego imigranta w Bodrum. Zdjęcie, na którym widać funkcjonariusza wynoszącego ciało chłopca z plaży, obiegło świat.

Zmęczenie wojną domową, tańsza podróż, dostęp do mediów społecznościowych i kwestie ekonomiczne - to według reporterki arabskiej telewizji Al Aan, Jenan Moussy główne przyczyny gwałtownego napływu Syryjczyków do Europy. Dziennikarka spędziła ostatnio wśród Syryjczyków sześć tygodni. Swoimi wnioskami podzielila się z innymi na Twitterze.