Porażki na wszystkich frontach, katastrofalna sytuacja gospodarcza, japońskie miasta obracane w pył - nic nie mogło skłonić Japonii do kapitulacji, a jej kręgi wojskowe ogłaszały, że "cały naród stał się kamikadze". W tej sytuacji, mimo kontrowersji, wiele jest argumentów świadczących za tym, że tragiczne w swej istocie użycie broni atomowej 6 i 9 sierpnia 1945 r. uchroniło ludzkość przed jeszcze większymi tragediami i zapewniło globalną świadomość na temat tej niszczycielskiej broni. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Michałek broni tej pierwszej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Kucharczyk.

Japończycy planowali fanatyczną obronę do ostatniego człowieka i do poddania się skłonił ich dopiero szok wywołany atomowymi bombardowaniami - to najpopularniejsze uzasadnienie użycia przez USA broni masowego rażenia w Hiroszimie i Nagasaki. Nie wszyscy je podzielają. Wielu historyków jest przekonanych, że wojnę można było skończyć inaczej, bez atomowej hekatomby japońskich cywilów i zarazem bez większych strat Amerykanów. W tvn24.pl przedstawiamy argumenty "za" i "przeciw" użyciu atomu w 1945 roku. W poniższym tekście Maciej Kucharczyk broni tej drugiej tezy, w innym tekście przeciwnego zdania jest Maciej Michałek.

Czteroosobowa załoga łotewskich linii lotniczych Air Baltic została wyprowadzona rano na lotnisku w Oslo z czarterowego samolotu, który miał odlecieć do Grecji. U wszystkich stwierdzono poziom alkoholu wyższy niż dopuszczalne 0,2 promila - podała policja.

Malijskie siły specjalne, wraz z francuskimi żołnierzami, odbiły w nocy z piątku na sobotę z hotelu Bylos w Sevare czterech pracowników misji ONZ - dwóch z RPA, Rosjanina i Ukraińca - poinformował w sobotę rzecznik misji. Łącznie w akcji zginęło 12 osób.

Koniec 1957 roku był bardzo ciężki dla prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Najpierw ZSRR wystrzelił pierwszego satelitę, wprawiając świat w osłupienie, a potem amerykańska odpowiedź, czyli rakieta z satelitą TV3, eksplodowała podczas startu i poczucie dumy Amerykanów legło w gruzach. Wówczas US Navy zaproponowała tajną misję pierwszego atomowego okrętu podwodnego, która miała przywrócić USA wiarę w swoje możliwości.

Manneken pis, czyli rzeźba siusiającego chłopca, to jeden z symboli Brukseli i popularny cel wycieczek turystów. Brukselscy naukowcy postanowili jednak zbadać, czy uznawana za oryginalną figurka to faktycznie XVII-wieczne dzieło rzeźbiarza Jerome'a du Quesnoy.

Jeden żołnierz NATO i dwaj rebelianci zostali zabici w nocy z piątku na sobotę w walce koło używanej przez wojska specjalne bazy w Kabulu - poinformowały władze podsumowując serię podjętych w piątek w tym mieście ataków z dziesiątkami ofiar śmiertelnych.

Była żona najbogatszego rosyjskiego oligarchy, Władimira Potanina, domaga się połowy jego majątku. Historia małżeństwa i rozstania najbogatszego Rosjanina z małżonką od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron rosyjskich gazet. Choć szanse są nikłe, Potanina przekonuje, że w przypadku wygrania sprawy odda wszystkie akcje spółki Norylski Nikiel rosyjskiemu rządowi.

Ława przysięgłych sądu w Centennial koło Denver w stanie Kolorado skazała w piątek na dożywotnie więzienie 27-letniego Jamesa Holmesa, który w 2012 roku zastrzelił 12 osób w kinie w Denver podczas premierowego pokazu filmu o Batmanie.

MSZ Rosji odmówiło wydania wizy niemieckiemu generałowi brygady Gertowi Gawellkowi, który miał niebawem objąć stanowisko attache wojskowego w ambasadzie Niemiec w Moskwie - podał opiniotwórczy niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Jego zdaniem "jest to kolejny zgrzyt w relacjach niemiecko-rosyjskich".

Po interwencji ambasadora RP w Skopje policja oddała paszporty i zwolniła dwóch polskich dziennikarzy, których sąd w Macedonii uznał wcześniej za winnych nielegalnego przekroczenia granicy grecko-macedońskiej - poinformował wieczorem Press Club Polska. Dwaj polscy dziennikarze: Jan Hunin i fotoreporter Maksymilian Rigamonti zostali rano zatrzymani przez macedońską policję.

Centralna Komisja Wyborcza Rosji podtrzymała decyzję komisji wyborczej obwodu nowosybirskiego, która odmówiła zarejestrowania listy wyborczej opozycyjnej Koalicji Demokratycznej. Ugrupowanie chciało wystartować w wyborach do regionalnego parlamentu. Przywódcy koalicji zamierzają zaskarżyć tę decyzję. Nie wykluczają także odwołanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Dowódca elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, sił Al-Kuds, gen. Kasem Sulejmani, w lipcu przyleciał na rozmowy do Moskwy - twierdzi anonimowy przedstawiciel Iranu. Rosja złamałaby w ten sposób sankcje ONZ nałożone na Sulejmaniego w 2007 roku, które zakazują mu podróżowania za wspieranie przez niego terroryzmu.

Misja obserwacyjna OBWE na Ukrainie oświadczyła, że w Donbasie jej obserwatorzy spotkali ludzi, którzy przedstawiali się jako żołnierze rosyjscy. Powiedział o tym na antenie ukraińskiej rozgłośni Viesti przedstawiciel organizacji Michael Bociurkiw. Podkreślił, że OBWE nie jest w stanie zweryfikować, na ile wiarygodne są deklaracje tych ludzi, ponieważ nie mieli odznaczeń. Władze Rosji utrzymują, że wojskowych rosyjskich w Donbasie nie ma.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję wzywającą do ustalenia sprawców użycia broni chemicznej w Syrii w 2013 roku. Głosowało za nią pięciu stałych oraz 10 niestałych członków.

Rosyjscy prokuratorzy żądają 16 lat więzienia dla oskarżonego o szpiegostwo funkcjonariusza estońskich służb bezpieczeństwa Estona Kohvera. Chcą też, by karę odbywał w Rosji. W piątek zakończyły się przesłuchania w sądzie w Pskowie. Werdykt ma zostać ogłoszony 19 sierpnia.

- Było widać tylko jego głowę - napisał na Facebooku Pedro Dinis, który podczas spaceru ze swoim czworonogiem zauważył zakopanego żywcem psa. Podczas odkopywania zwierzęcia okazało się, że zostało ono nie tylko zasypane, ale też przywiązane do worka z kamieniami. Odnaleziony właściciel psa cierpiącego na artretyzm twierdzi, że pies mu uciekł.

Członkowie grupy dywersyjnej, która działała na zlecenie służb specjalnych Rosji w Charkowie, zostali skazani na kary do trzech i pięciu lat więzienia - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. To kolejny wyrok wobec osób oskarżonych o próbę zorganizowania zamachów. W kwietniu SBU informowała, że od początku roku w obwodzie charkowskim zostały rozbite 24 grupy dywersyjne kierowane przez rosyjskie służby specjalne.

Grupa pilotów indyjskiego lotnictwa wróciła w ostatnich dniach do ojczyzny po ćwiczeniach w Wielkiej Brytanii. Przez dwa tygodnie Hindusi za sterami swoich najnowszych rosyjskich myśliwców Su-30MKI latali u boku typhoonów RAFu. Teraz twierdzą, że z łatwością pokonali Brytyjczyków w walkach manewrowych 12:0. Przechwałki Hindusów wywołały irytację na Wyspach.

Kim Kardashian i Kanye West spotkali się z demokratyczną kandydatką na prezydenta w Los Angeles w willi Scootera Brauna, znanego agenta gwiazd, który zorganizował przyjęcie połączone ze zbiórką pieniędzy na rzecz kampanii Hillary Clinton. Selfie, specjalność Kim Kardashian, zepsuł jej mąż, który odwrócił uwagę od żony.

Kijów łamie porozumienie w sprawie wycofania ciężkiego sprzętu z linii frontu, co oznacza, że działania bojowe w Donbasie mogą zostać wznowione - ostrzegł władze w Kijowie "premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko. Rebelianci apelują do Kijowa o wznowienie rozmów w formacie normandzkim z udziałem przywódców Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Ukraińcy z kolei oskarżają separatystów o ataki na pozycje wojskowych.