Trump "podważa główny filar globalnego ładu wolnościowego"

Szef SPD Martin Schulz zarzucił prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że zapowiedzią uznania Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienia tam ambasady USA podkopuje równowagę międzynarodową. Wezwał Europejczyków do opracowania własnej polityki bezpieczeństwa.

Puigdemont: na razie zostanę w Belgii

Zdymisjonowany premier Katalonii Carles Puigdemont, któremu w Hiszpanii grozi zatrzymanie, ogłosił, że na razie pozostanie w Belgii. We wtorek hiszpański Sąd Najwyższy wycofał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) Puigdemonta.

Węgierski europoseł oskarżony o szpiegostwo

Europoseł z ramienia skrajnie prawicowej partii Jobbik Bela Kovacs został oskarżony m.in. o szpiegowanie na szkodę instytucji Unii Europejskiej – poinformował szef węgierskiej Centralnej Prokuratury Śledczej Imre Keresztes. Kovacsowi zarzucono też nadużycia finansowe na znaczną sumę oraz posługiwanie się fałszywymi dokumentami.

"Iran nie może i nie zamierza siedzieć cicho"

- Palestyna zostanie wyzwolona, a Palestyńczycy zwyciężą - oświadczył najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei. Z kolei prezydent Iranu Hasan Rowhani ostrzegł, by nie prowokować muzułmanów w ich świętym miejscu.

Choinka dla Kijowa zaplątała się w liniach wysokiego napięcia

Świąteczna choinka w drodze z zachodniej Ukrainy do stolicy utknęła w liniach wysokiego napięcia. Dodatkowo złe warunki pogodowe sprawiły, że kierowca miał trudności z dotarciem w miejsce przeznaczenia. Po niemal całym dniu spędzonym w drodze samochód z drzewkiem pokonał w końcu dystans ponad 600 kilometrów i dotarł do Kijowa.

Symbol i widmo chaosu. Co oznacza uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela?

Zapowiedź uznania przez USA Jerozolimy za stolicę państwa Izrael wywołała szeroką krytykę ze strony międzynarodowych przywódców. Ta pozornie symboliczna kwestia od dekad stanowi jednak jeden z kluczowych problemów w izraelsko-palestyńskim procesie pokojowym, a decyzja Donalda Trumpa zagraża wybuchem niepokojów w regionie.

"Nie będzie w tej chwili normalizacji dialogu z Rosją"

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w Brukseli podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, że członkowie Sojuszu uzgodnili, iż nie będzie normalizacji stosunków z Rosją. Dodał, że w kwestii tej panuje "szeroki konsensus".

Głosy krytyki z całego świata, apel papieża. Tylko Izrael akceptuje plany Trumpa

Izraelski premier Benjamin Netanjahu podczas przemówienia wygłoszonego w środę na konferencji dyplomatycznej nie skomentował zapowiedzi, że prezydent USA Donald Trump uzna Jerozolimę za stolicę Izraela i planuje przenieść tam amerykańską ambasadę. Do głosów krytyki zamiarów Trumpa ze strony przywódców z całego świata dołączył natomiast papież Franciszek, który zaapelował o utrzymanie i respektowanie wyjątkowego statusu Jerozolimy.

Babisz nowym premierem Czech

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował lidera centroprawicowego ruchu ANO Andreja Babisza nowym premierem. Członków jego mniejszościowego rządu szef państwa mianuje za tydzień.

Amerykańscy dziennikarze nie mają wstępu do Dumy

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, zabroniła wstępu dziennikarzom Głosu Ameryki i Radia Swoboda. Izba powołała się na nadanie rozgłośniom statusu mediów - "zagranicznych agentów" w Rosji. Uchwała weszła w życie z chwilą jej przyjęcia.

"Trzeba będzie poprawić drogi i mosty dla amerykańskich czołgów"

- Mobilność wojskowa w Europie jest niezwykle ważna dla Polski. Jesteśmy zainteresowani, aby w przypadku incydentów albo większych zagrożeń siły, które pomogłyby nam się bronić, dotarły do Polski jak najszybciej - mówił Witold Waszczykowski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. Wspomniał o "rosnącej asertywności" Rosji, która może zagrażać państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szturm policji na miasteczko namiotowe Saakaszwilego

Kilka osób ucierpiało podczas szturmu ukraińskiej policji na miasteczko namiotowe zwolenników byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego przed siedzibą parlamentu w Kijowie. Funkcjonariusze wkroczyli do miasteczka w środę wczesnym rankiem.

OBWE: liczne naruszenia zawieszenia broni w Donbasie

W strefie konfliktu dochodzi do licznych przypadków naruszeń zawieszenia broni - oświadczył we wtorek w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik. Członkowie grupy kontaktowej, która obradowała w stolicy Białorusi, nie ustalili na razie terminu planowanej wymiany jeńców.

Media: Deutsche Bank wydał dokumenty związane z ludźmi Trumpa

Na wniosek specjalnego prokuratora Roberta Muellera Deutsche Bank wydał dokumenty dotyczące korzystania z usług tego banku przez osoby fizyczne i osoby prawne związane z Donaldem Trumpem - podały we wtorek media, w tym jako pierwszy niemiecki dziennik "Handelsblatt". Doniesieniom tym zaprzeczył jednak adwokat prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Bombowiec strategiczny i myśliwce USA nad Półwyspem Koreańskim

Amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-1B przeleciał w środę nad Półwyspem Koreańskim w ramach zakrojonych na szeroką skalę manewrów sił powietrznych USA i Korei Południowej - podała agencja Yonhap, powołując się na wojsko południowokoreańskie. Stało się tak zaledwie tydzień po tym, jak północnokoreański reżim ogłosił, że dysponuje rakietami zdolnymi dosięgnąć terytorium USA.

Prezydent Kosowa: mój kraj jest dyskryminowany

Prezydent Hashim Thaci wezwał misje międzynarodowe stacjonujące w kraju, aby opuściły Kosowo. Oskarżył społeczność międzynarodową o dyskryminację Kosowa w śledztwie dotyczącym zbrodni wojennych oraz w procesie akcesji do Unii Europejskiej.

Brzemienna w skutki decyzja Trumpa w sprawie Jerozolimy. "Przekroczenie czerwonych linii"

Prezydent Donald Trump wygłosi w środę przemówienie w sprawie swojej decyzji o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Jak dodała, jego stanowisko w tej sprawie jest "dość stałe". Trump ogłosi także decyzję o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Zapowiedzi te już budzą sprzeciw części przywódców arabskich.

"Współpraca między UE i NATO wchodzi na nowy poziom"

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej uzgodnili we wtorek, że będą pogłębiać współpracę w dziedzinie wojskowej - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.