Świat

Świat

Antysemityzm jest obecny w całej Europie, od lewicy do prawicy - powiedział w środę w prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas ceremonii w niemieckim parlamencie poświęconej pamięci ofiar Holokaustu. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier mówił o konieczności podkreślania historycznej odpowiedzialności Niemiec. - Ci, którzy to zrobili, to byli Niemcy - oświadczył.

Już ponad sto osób zmarło w wyniku zarażenia nowym koronawirusem. Kolejne przypadki zachorowań są potwierdzane w innych krajach, w tym w Europie. Z każdym dniem przybywa jednak nie tylko chorych, ale także informacji o samym wirusie. Co udało się już ustalić?

- Wirus, jak się wydaje w tej chwili, jest umiarkowanie groźny. Jego zdolność zakażania i zdolność zabijania nie przekracza zdolności przeciętnego wirusa grypy - mówił Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. Wskazywał także na "trzy możliwe scenariusze" rozwoju koronawirusa.

Kreml analizuje przedstawiony przez prezydenta USA Donalda Trumpa plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu - ogłosił rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. W czwartek do Rosji przyjeżdża premier Izraela Benjamin Netanjahu, który, jak prognozuje dziennik "Kommiersant", "opowie o amerykańskim planie Putinowi, licząc, najwyraźniej, jeśli nie na poparcie, to przynajmniej na zrozumienie".

W związku z epidemią koronawirusa Komisja Europejska poinformowała, że uruchomiła Mechanizm Obrony Ludności. W jego ramach Bruksela będzie wspierała ewakuację obywateli Unii Europejskiej z regionu chińskiego miasta Wuhan. KE odradziła też swojemu personelowi podróże do Chin.

Jesteśmy otwarci na wszelkie poważne wysiłki poczynione w celu osiągnięcia pokoju - powiedział sekretarz generalny Ligii Arabskiej, odnosząc się do "planu Trumpa". Poparcie dla propozycji prezydenta USA wyraziły Arabia Saudyjska, Jordania, Katar i ZEA, które postawiły jednak warunek.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła we wtorek "poważne zaniepokojenie" procesami setek domniemanych członków tak zwanego Państwa Islamskiego w Iraku. Jak wskazała w raporcie, sądy skazują za przynależność do islamistycznej organizacji i nie rozróżniają, czy ktoś brał udział w zbrodniach, czy służył jako "żywa tarcza".

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nadal dąży do rozwiązania pokojowego dla Izraela i Palestyńczyków w oparciu o rezolucję ONZ, prawa międzynarodowego oraz porozumień dwustronnych. Jak przekazał jego rzecznik, Guterres dąży również do rozwiązania dwupaństwowego według granic sprzed 1967 roku.