Putin: Rosja ma wolę wznowienia dialogu ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że gotów jest do dialogu ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach strategicznych, o czym - jak dodał - rozmawiał niedawno z prezydentem Donaldem Trumpem w Osace. Zapewnił, że Rosja nie ingeruje w sprawy innych państw.

Hongkong protestuje, chińskie media winią Zachód

Ideolodzy z zachodnich rządów próbują siać ferment w Hongkongu - skomentował w czwartek państwowy chiński dziennik "China Daily" nasilający się spór dyplomatyczny pomiędzy Pekinem a Londynem w związku z protestami w byłej brytyjskiej kolonii.

Tusk o rozdziale unijnych stanowisk. Usłyszał, że "wykluczył Europę Wschodnią"

W swoim pierwszym przemówieniu po nominowaniu na unijnym szczycie Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej Donald Tusk zaapelował w Parlamencie Europejskim w Strasburgu o współpracę i zaufanie między instytucjami. Wypomniał też, że mimo zapewnień "niektórych socjalistycznych premierów" podczas szczytu o zagwarantowaniu geograficznej równowagi przy obsadzie najważniejszych stanowisk w Unii, Wschód nie jest reprezentowany. W późniejszej debacie wiceszef frakcji chadeckiej zarzucił Tuskowi, że to on "wykluczył Europę Wschodnią z podziału stanowisk".

Bono czy Adele? Tak europosłowie trenowali głosowanie

Parlament Europejski w nowym składzie po raz pierwszy w środę korzystał z głosowania elektronicznego. Żeby sprawdzić, czy wszystko działa, jego nowy szef David Sassoli zarządził próbne głosowanie. Deputowani mieli wskazać jednego z pięciu popularnych piosenkarzy.

Polska poparła przywrócenie Rosji prawa głosu? Szef MSZ: odwrotnie, głosowaliśmy przeciw

Nie jest prawdą, że Polska zadecydowała, albo głosowała za członkostwem Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym. Odwrotnie, głosowaliśmy przeciw - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Odniósł się w ten sposób do publikacji Onetu, według której 17 maja 2019 roku podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy w Helsinkach polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy. - Nie uczestniczyłem w tamtejszych dyskusjach i trzeba by pytać ministra Jacka Czaputowicza, jakie jeszcze argumenty stały za taką decyzją - stwierdził wcześniej wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

"Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką"

W Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie odbył się piknik z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zaprosiła wielu gości, wśród nich szefa MSZ Jacka Czaputowicza oraz rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. "Każdy 4 lipca przypomina mi, jak dumna jestem z bycia Amerykanką!" - napisała w czwartek w mediach społecznościowych.

Ogień rozprzestrzeniał się "w huraganowym tempie", marynarze "nie zdążyli założyć masek"

Główną przyczyną katastrofy na rosyjskiej jednostce głębinowej był pożar w przegrodzie akumulatorów. Reaktor jednostki po pożarze został odizolowany i jest w pełni sprawny. Jednostka wróci do służby - poinformował w czwartek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. O przyczynach tragedii piszą także rosyjskie media. "Kommiersant" przypuszcza, że w momencie wybuchu pożaru w godzinach wieczornych większość załogi odpoczywała i nie zdążyła założyć masek. Zginęło 14 marynarzy.

Czołgi w Waszyngtonie. Amerykański Dzień Niepodległości w zmienionej formule

Pokaz czołgów M1 Abrams i innego uzbrojenia w Waszyngtonie będzie w czwartek, 4 lipca, częścią oficjalnych uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Według amerykańskich mediów niektórym dowódcom nie podoba się taka formuła zmodyfikowanego święta. "Nie jest to pierwszy raz, kiedy w ostatnich tygodniach dowódcy wojskowi zasygnalizowali swój dyskomfort z powodu potencjalnego upolitycznienia wojska" - informuje CNN.

Inżynier aeronautyki i doktor ekonomii. Pokieruje unijną dyplomacją

Nominowany przez Radę Europejską na wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell pochodzi z Katalonii i jest związany z Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE). Był już przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a wcześniej, dwukrotnie, ministrem.

Protesty po decyzji nowych władz Madrytu o likwidacji ekostrefy

Władze Madrytu jako pierwsze wprowadziły zakaz wjazdu samochodów do dużej części miasta i jako pierwsze z niego rezygnują, i to zaledwie po ośmiu miesiącach. Nowy, prawicowy burmistrz doszedł do wniosku, że ekostrefa się nie sprawdziła. Nie wszystkim ta decyzja się spodobała. Przeciwnicy tej decyzji w geście protestu manifestowali na ulicach miasta. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Przerwano czynności podtrzymujące przy życiu Vincenta Lamberta

Czynności podtrzymujące przy życiu Francuza Vincenta Lamberta, pozostającego od ponad dziesięciu lat w stanie wegetatywnym, zostały przerwane - wynika z informacji przesłanej przez lekarza do rodziny chorego. To wypełnienie piątkowej decyzji francuskiego Sądu Kasacyjnego.

"Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy"

Począwszy od niedzieli 7 lipca Iran będzie zwiększał wzbogacanie uranu do takiego poziomu, jaki będzie mu potrzebny, powyżej limitu 3,67 procent ustalonego w porozumieniu nuklearnym z 2015 roku - zagroził w środę prezydent tego kraju Hasan Rowhani. - Nasza rada jest taka, aby Europa i Stany Zjednoczone poszły po rozum do głowy i powróciły do stołu negocjacyjnego - dodał.

Iran postanowił wzbogacać uran. Jak daleko stąd do bomby atomowej?

Iran postanowił - jak tłumaczy, w odpowiedzi na kroki Stanów Zjednoczonych - naruszyć postanowienia umowy atomowej z 2015 roku. Co to oznacza? Na pytania tvn24.pl odpowiada Paulina Iżewicz, starsza analityczka w amerykańskim James Martin Center for Nonproliferation Studies w Middlebury Institute of International Studies.

Katastrofa na jednostce podwodnej i milczenie władz. Wracają najgorsze wspomnienia

Po dwóch dobach od pożaru na głębinowej jednostce badawczej, w którym zginęło 14 marynarzy, władze Rosja nadal nie ujawniły ani nazwisk zmarłych, ani tego, jaka była to jednostka. Rosyjscy eksperci zwracają uwagę, że "milczenie" wokół obecnej katastrofy przypomina historię z zatonięciem Kurska w 2000 roku, kiedy to zginęło 118 marynarzy. - Część danych o pożarze stanowi tajemnicę państwową. Nie będą one podane do wiadomości publicznej - ogłosił w środę rzecznik kremla Dmitrij Pieskow.

Policja otworzyła ogień, zamachowiec się wysadził

Tunezyjska policja poinformowała, że zlikwidowała we wtorek mężczyznę, który miał na sobie pas szahida. Jednak według świadków potencjalny zamachowiec-samobójca sam wysadził się w powietrze, kiedy funkcjonariusze otworzyli ogień. Taką wersję wydarzeń przedstawiło również tunezyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

"Bardzo łatwo można sobie wyobrazić, że Parlament Europejski się postawi"

Bardzo ostro przeciw się wypowiadają Zieloni, bardzo ostro przeciw się wypowiadają socjaldemokraci - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 publicysta Michał Broniatowski, odnosząc się do kandydatury Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Dodał, że "bardzo łatwo można sobie wyobrazić, że Parlament [Europejski - przyp. red.] się postawi" w tej kwestii. Michał Kobosko z Atlantic Council podkreślał z kolei, że Ursula von der Leyen nie jest "tak ugodowa, tak sympatyczna" jak Frans Timmermans, który również był typowany na to stanowisko.