Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker powiedział w sobotę w rozmowie z dziennikiem "The Guardian", że w obliczu ciągłej rosyjskiej agresji i wsparcia dla separatystów amerykańska administracja jest gotowa zwiększyć pomoc wojskową dla władz w Kijowie.

Mamy do czynienia ze zjawiskiem systemowym, które dotyczy Kościoła w ogóle, a nie tylko poszczególnych krajów czy diecezji - przekonywał we "Wstajesz i weekend" w niedzielę Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta "Przekroju" i TOK FM, w rozmowie o ujawnionych przypadkach pedofilii w amerykańskim Kościele katolickim. Jak dodał, "istnieje przekonanie, że dobro instytucji jest zawsze ważniejsze niż dobro jednostek". A to w jego ocenie "jest charakterystyczne dla totalitarnych sposobów myślenia".

Dla Polski niepokojące są akcenty zbyt krytyczne wobec USA, które pojawiły się zarówno w artykule Heiko Maasa, jak i w przemówieniu Emmanuela Macrona - ocenił w programie "Horyzont" w TVN24 doktor Michał Kuź, ekspert do spraw polityki międzynarodowej z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. - Cokolwiek miałoby powstać w Europie, to nie może być to instytucja konkurencyjna wobec NATO - dodał z kolei Andrzej Byrt, były ambasador RP w Niemczech i Francji, komentując stanowisko obu polityków.

Mężczyzna, który w piątek na głównym dworcu kolejowym w Amsterdamie poważnie ranił nożem dwoje Amerykanów, "działał z pobudek terrorystycznych" - poinformowały w sobotę władze tego holenderskiego miasta. Napastnik to 19-letni Afgańczyk, posiadający zezwolenie na pobyt w Niemczech.

W sobotę w Waszyngtonie odbyły się główne uroczystości żałobne po śmierci senatora Johna McCaina. Wystąpienia wygłosili między innymi dwaj byli prezydenci USA: demokraty Baracka Obamy i republikanina George'a W. Busha. Polskę reprezentowali szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

W piątek podczas zmiany warty w Pałacu Buckingham brytyjscy gwardziści w wyjątkowy sposób oddali cześć zmarłej Arecie Franklin. W tym samym czasie, gdy w USA trwały uroczystości pogrzebowe królowej soulu, zagrali oni jeden z jej największych przebojów "Respect" (pol. Szacunek). "W armii szacunek dla innych jest podstawą wszystkiego, co robimy", oświadczono pod zamieszczonym w internecie nagraniem.

Podczas ceremonii pogrzebowej w kościele w Detroit pożegnano Arethę Franklin. W hołdzie królowej soulu zaśpiewali między innymi Stevie Wonder, Ariana Grande, Jennifer Hudson, Faith Hill, Chaka Khan. Zmarłą wspominali były prezydent USA Bill Clinton, były minister sprawiedliwości Eric Holder oraz działacz na rzecz praw obywatelskich, pastor Jesse Jackson.