- Szefowie dyplomacji 12 państw UE, w tym Polski, krytykują we wspólnym liście funkcjonowanie utworzonej przed rokiem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych - podaje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Krajowi dyplomaci mają wzywać do reformy unijnej dyplomacji, ponieważ jej działanie ma być torpedowane przez Komisję Europejską.
Według "FAZ" pod listem do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton podpisali się oprócz polskiego ministra także m.in. szefowie MSZ największych krajów Unii: Niemiec, Francji oraz Włoch.
- Przedstawiają oni szczegółowe propozycje dotyczące centralnych aspektów nowej służby: jej współpracy z Komisją Europejską, wewnętrznych procesów, pracy nowych ambasad UE i współdziałania z krajami członkowskimi. Mają nadzieję, że ich inicjatywa doprowadzi do nowej politycznej dyskusji o sposobie pracy służby - informuje niemiecka gazeta, która powołuje się na źródła dyplomatyczne.
Kaleka służba
Według "FAZ" celem krytyki jest nie tyle Ashton i unijna dyplomacja, co rola Komisji Europejskiej. Sygnatariusze listu zarzucają KE, że prezentuje "bardzo wrogą postawę" wobec ESDZ i usiłuje ją "poniekąd zwalczać". Za poważny problem uznano to, że dyrekcje generalne KE bezpośrednio zlecają zadania swoim pracownikom w ambasadach UE w państwach trzecich, nie informując o tym ambasadorów Unii.
W wielu krajach członkowskich za ograniczenie uważa się wiele biurokratycznych przepisów, które służba działań zewnętrznych przejęła od Komisji. Ambasadorowie UE są bardzo obciążeni pracą administracyjną, bo nie mogą delegować swoich kompetencji do podpisywania dokumentów. Wciąż brakuje zabezpieczonego przed podsłuchem wyposażenia komunikacyjnego, co w krajach takich jak Chiny może być problemem. "Frankfurter Allgemeine Zeitung"
- W wielu krajach członkowskich za ograniczenie uważa się wiele biurokratycznych przepisów, które służba działań zewnętrznych przejęła od Komisji. Ambasadorowie UE są bardzo obciążeni pracą administracyjną, bo nie mogą delegować swoich kompetencji do podpisywania dokumentów. Wciąż brakuje zabezpieczonego przed podsłuchem wyposażenia komunikacyjnego, co w krajach takich jak Chiny może być problemem - informuje gazeta.
Według "FAZ" sygnatariusze listu żądają też, by faktycznie jedna trzecia personelu ESDZ pochodziła z krajów członkowskich UE. Zapis o tej kwocie ominięto już w trakcie tworzenia służby, bo "całe wydziały KE zostały przeniesione do nowej struktury" - twierdzą dyplomaci, cytowani przez "FAZ". - Kraje członkowskie od dawna skarżą się, że urzędnicy Komisji nie rozumieją nic z klasycznej dyplomacji, bo dotychczas zajmowali się technicznymi sprawami polityki klimatycznej, rozwojowej czy handlowej - pisze niemiecki dziennik.
Powołana Traktatem z Lizbony ESDZ oficjalnie ruszyła 1 grudnia 2010 roku. Ta nowa quasi-instytucja z ponad 130 ambasadami na świecie ma zapewnić UE spójny i silny głos na arenie międzynarodowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: securityconference.de