Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie poinformowała w środę o dwóch kolejnych zgonach osób zakażonych legionellą. Łącznie nie żyje 16 pacjentów, u których wykryto tę bakterię. Potwierdzono też dwa nowe zakażenia. W sumie na Podkarpaciu potwierdzono je u ponad 150 osób.
W środę rzeszowski sanepid w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej poinformował: "Odnotowano 16 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila, wszystkie osoby z chorobami współistniejącymi".
Sanepid podał też informację o dwóch nowych wykrytych przypadkach zakażeń. Jak przekazały rzeszowskie służby sanitarne, bakterię wykryto w sumie już u 155 osób. Jak poinformował sanepid, zakażeni są pacjenci hospitalizowani w szpitalach na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina.
Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią służby otrzymały w czwartek 17 sierpnia. Wówczas było to 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których potwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila. Sanepid wszczął dochodzenie epidemiologiczne, które ma wykryć źródło zakażenia legionellozą.
Do tej pory zakażenia wykryto też w województwie małopolskim. Jak informowano w niedzielę, podopieczna prywatnego domu spokojnej starości trafiła do szpitala powiatowego, jej stan określano jako ciężki. Służby poinformowały też o dwóch przypadkach z województwa wielkopolskiego. To małżeństwo, 53-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta. Przebywają w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim. Jak przekazał w poniedziałek doktor Adam Stangret z miejscowego szpitala, przebieg zakażenia u osób zakażonych nie był ciężki. Od początku roku w Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażeń, w tym dwa śmiertelne. - W ciągu ostatnich dwóch tygodni mówimy o sześciu przypadkach, w tym jeden z tych dwóch zgonów nastąpił w ostatnim czasie. To 37-letni mężczyzna, który sporo podróżował - relacjonował we wtorek Łukasz Wójcik, reporter TVN24.
Legionella i legionelloza. Objawy, źródła zakażenia
Legionelloza jest typem ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterię Legionella pneumophila. Jak wynika ze strony sanepidu, bakteria legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Legionella pneumophila wykrywano w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych.
Czytaj też: Wytyczne GIS w związku z zakażeniami legionellą
Legionelloza zwykle rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i bólu mięśni. Następnie, jak czytamy na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), pojawia się suchy kaszel i problemy z oddychaniem, które mogą przechodzić w ciężkie zapalenie płuc. U około jednej trzeciej pacjentów występuje także biegunka i wymioty, a u około połowy - dezorientacja lub halucynacje. Większość chorych wymaga hospitalizacji i leczenia antybiotykami. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie specjalnych testów laboratoryjnych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock