Rząd brazylijski wykorzystuje piłkarskie mistrzostwa świata do walki z AIDS. We wszystkich miastach, w których odbywają się mecze, prowadzona jest specjalna kampania. Dziennie rozdawanych jest 30 tysięcy prezerwatyw.
Na Vale do Anhangabau w centrum Sao Paulo, tuż przy wejściu do FIFA Fan Fest, trzy młode dziewczyny w strojach topless pozują do zdjęć. Całe ciało i części garderoby przepasującej biodra mają pomalowane na brązowo. Wyglądają jak przedstawicielki jednego z tubylczych plemion. Czwarta dziewczyna, już zupełnie ubrana, zachęca gapiów, by wrzucali datki do specjalnie przygotowanego na ten cel koszyka.
"Proteja o gol"
Ten stosunkowo niewinny sposób zarabiania ciałem na życie wyraźnie kontrastuje z działaniem grupy osób znajdujących się zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, przed żółtym busem. Namalowano na nim hasło „Proteja o gol”, co można chyba przetłumaczyć - zabezpiecz swoją bramkę. Tak nazywa się kampania prowadzona przez brazylijski rząd. Ma służyć walce z wirusem HIV powodującym chorobę AIDS.
- Uświadamiamy ludzi, rozdajemy prezerwatywy i robimy testy. Pracujemy cztery do sześciu godzin dziennie, a płaci za to rząd brazylijski – powiedział Adriano Queiroz, jeden z członków ekipy działającej na Vale do Anhangabau. Takie same grupy funkcjonują jeszcze w innych miejscach Sao Paulo.
Queiroz razem z kilkoma kobietami rozdaje ulotki, nalepki i prezerwatywy ze stolika ustawionego przy samochodzie. Dwie inne kobiety przechadzają się po placu robiąc to samo. - Dziennie rozdajemy około dwudziestu tysięcy męskich i pięć tysięcy żeńskich prezerwatyw - wyjaśnił Queiroz. Trafiają między innymi do kibiców, którzy przyjechali na mistrzostwa, niektórzy z mocnym postanowieniem, by oprócz piłkarskich znaleźć tu także inne atrakcje.
Setki tysięcy chorych
Według oficjalnych danych od 1980 r., gdy choroba stała się problemem społecznym, aż do czerwca 2012 r. w Brazylii zarejestrowano 656 701 przypadków zakażenia AIDS. - Bardzo ważne jest, że chorzy mogą skorzystać z bezpłatnej opieki. Żaden z nich nie płaci ani za lekarza, ani za leki, co pomaga w walce z AIDS – wyjaśnia Queiroz.
Kampania „Proteja o gol” ma na celu także przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Z badań wynika bowiem, że w środowiskach, w których dochodzi do takich zachowań, prawdopodobieństwo zarażenia wirusem wzrasta aż o pięćdziesiąt procent.
Autor: iwan / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: EPA, CC0 1.0 | Qxukhgiels