- Lubię takie zdanie, że jest racja albo relacja. Jak jest relacja, to nie jest takie ważne, kto ma rację, tylko jakoś opisujemy sobie świat - przyznaje w programie "Xięgarnia" TVN24 Justyna Dąbrowska, autorka książki "Jaka piękna iluzja. Z Magdaleną Tulli rozmawia Justyna Dąbrowska".
Justyna Dąbrowska jest psycholożką, psychoterapeutką i dziennikarką. Ukończyła studia na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od blisko 30 lat związana jest z "Gazetą Wyborczą", na łamach której debiutowała felietonami o dzieciach.
Dąbrowska jest także założycielką i wieloletnią redaktorką naczelną miesięcznika "Dziecko". Jej artykuły ukazywały się także w "Wysokich obcasach" i "Tygodniku Powszechnym".
W 2011 roku została również laureatką Nagrody imienia Barbary Łopińskiej za najlepszy wywiad prasowy, a w roku 2017 ukazała się jej książka "Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską".
"Pokolenie, które może nam jeszcze dużo ciekawych rzeczy powiedzieć"
- Ze mną jest tak, że najpierw była moja inklinacja do rozmawiania, taka przyjemność - odkąd siebie pamiętam - jaką czerpałam z rozmawiania. Potem przyszedł ten zawód psychoterapeutyczny. W zasadzie wszystko, co robię - i w gabinecie, i kiedy rozmawiam z rozmówcami do wywiadów - to jest cały czas rozmowa - mówiła w "Xięgarni" Dąbrowska. - Przychodzę do kogoś, kto jest dla mnie ważny, kogo pamiętam z młodości albo kogo czytuję w dorosłości i kto zrobił na mnie duże wrażenie. Chodzę do pokolenia moich rodziców, bo myślę, że to jest to pokolenie, które może nam jeszcze dużo bardzo ciekawych rzeczy powiedzieć - dodała.
Jak podkreśliła, fascynuje ją to, "jak to jest możliwe, że po takim doświadczeniu, jakim była wojna, ci ludzie są tak niezwykle twórczy, witalni, pełni pomysłów, szczodrzy i potrafią się tak sobą dzielić”.
- Myślę, że odbiór tych książek jest taki pozytywny, ponieważ młodzi ludzie, którzy czytają te rozmowy, znajdują inną perspektywę dla swoich zmartwień dzisiejszych. Mówią mi potem, że przeczytałam, przeczytałem i pomyślałem, że to, czym się teraz przejmuję wygląda na to, że nie jest to aż tak poważne - powiedziała.
"Racja albo relacja"
Dąbrowska stwierdziła, że pisarka Magdalena Tulli (która była bohaterką książki "Jaka piękna iluzja"), jest jej mistrzynią nazywania i oswajania rzeczy i emocji trudnych. - Dzięki tej rozmowie nauczyłam się myśleć o różnych sprawach w sposób, który jest dla mnie mniej przerażający. Nie znaczy to, że książka jest lekka, łatwa i przyjemna, bo mówimy tu o bardzo trudnych rzeczach, ale one stają się do pomyślenia - stwierdziła psycholożka.
W książce poruszona została kwestia podziałów między Polakami oraz tego, czy jeszcze potrafią być otwarci na inne racje.
- Lubię takie zdanie, że jest racja albo relacja. Jak jest relacja, to nie jest takie ważne, kto ma rację, tylko jakoś opisujemy sobie świat - powiedziała. - Gdy zaczyna się walka o rację, to dialog zaczyna się bardzo trudny, a czasem nawet niemożliwy - podkreśliła. Dodała jednocześnie, że za tym, że ktoś walczy o rację, bardzo często "stoi jakiś kłopot z poczuciem własnej wartości".
W drugiej części programu Michał Komar przedstawił swój felieton, a aktor Wiktor Zborowski opowiedział o książkach, które jego zdaniem warto czytać.
Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.
Autor: tmw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24