Prawybory w Wieruszowie. Wygrało PiS

[object Object]
Prawybory w Wieruszowietvn24
wideo 2/35

W niedzielę w Wieruszowie (województwo łódzkie) odbyły się prawybory. Zwyciężyło w nich Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 46,5 procent. Druga Koalicja Obywatelska otrzymała 23,49 procent głosów. Próg wyborczy w sondażowym głosowaniu przekroczyły również komitety Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji. Frekwencja wyniosła około 13 procent.

Mieszkańcy gminy Wieruszów od godziny 8 do 18 w 12 lokalach oddawali swoje głosy na jeden z sześciu komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Można było wskazywać partię, a nie konkretnych kandydatów. W sumie oddano prawie dwa tysiące głosów. Frekwencja wyniosła około 13 procent.

Według ogłoszonych przez burmistrza Wieruszowa Rafała Przybyłę wyników najwięcej głosów – 46,5 procent - otrzymał KW Prawo i Sprawiedliwość. Druga Koalicja Obywatelska PO.N IPL Zieloni uzyskała 23,49 procent, a trzeci KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 13,08 procent.

Próg wyborczy przekroczyły też komitety Polskie Stronnictwo Ludowe - 7,86 procent oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość - 7,02 procent. Najmniej głosów uzyskał KW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy - 2,05 procent.

Tradycyjne prawybory

Pierwszy raz prawybory w Wieruszowie odbyły się w 1997 r. Marek Patyk z Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Wieruszowie podkreślał, że w tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego. Zwrócił uwagę, że ten fenomen został dostrzeżony już w 1997 r., kiedy pierwszy raz odbyły się prawybory. Wtedy do Wieruszowa przyjechali m.in. Włodzimierz Cimoszewicz, Marian Krzaklewski, Janusz Onyszkiewicz, Wiesław Walendziak, Józef Oleksy, Janusz Szmajdziński, Janusz Korwin-Mikke, Władysław Frasyniuk, Waldemar Pawlak i Jan Olszewski. W tym roku można było głosować tradycyjnie i drogą elektroniczną. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji. W dniu prawyborów nie obowiązywała cisza wyborcza, w związku z czym Wieruszów odwiedziło wielu kandydatów na posłów i senatorów.

Wybory parlamentarne 2019

Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę, 13 października. Lokale wyborcze otwarte będą od godziny 7 do godziny 21. Po zamknięciu lokali poznamy sondażowe wyniki exit poll, na oficjalne wyniki będziemy musieli poczekać dłużej.

Jak liczy się głosy? Kiedy poznamy wyniki? CZYTAJ WIĘCEJ >

Zgodnie z konstytucją w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat i posiada pełnie praw wyborczych. Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych.

Wybieramy również 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat oraz posiada pełnię praw wyborczych.

26 sierpnia Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 88 spośród 94 komitetów wyborczych. Wśród nich jest jeden koalicyjny komitet wyborczy, 30 partyjnych oraz 57 komitetów wyborczych wyborców. Żeby wprowadzić swoich kandydatów do Sejmu, poszczególny komitet musi przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. W przypadku komitetu koalicyjnego próg wyborczy to 8 procent.

Jak głosować w wyborach? Jak oddać głos poza miejscem zamieszkania? CZYTAJ WIĘCEJ >

Autor: ads//kg / Źródło: PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości