Rezydencje Prezydenta

Posiadłości prezydenta
Posiadłości prezydenta

Wtorek, 28 grudniaW tym roku prezydent Bronisław Komorowski z żoną powita Nowy Rok w prezydenckiej rezydencji na Zadnim Groniu. Poza zamkiem w Wiśle do Kancelarii Prezydenta należą: ośrodek "Mewa" na Helu, Pałac Prezydencki w Warszawie, rezydencja w Lucieniu, dworek w Ciechocinku oraz Zespół Rezydencji Belweder, do którego prezydent właśnie się przeprowadził.

Przeprowadzka do Belwederu

Prezydent Bronisław Komorowski będzie mieszkał w Belwederze. Dokładnie – na pierwszym piętrze. Parter Pałacu ma służyć funkcjom publicznym. Natomiast apartament przy Krakowskim Przedmieściu ma być przerobiony na powierzchnię biurową. Jako prezydent-elekt Komorowski mieszkał w kamienicy na warszawskim Powiślu. Prezydent tłumaczył swoją decyzję mówiąc, że w Pałacu Prezydenckim pracuje, a mieszkać chce w Belwederze.

Apartament w Belwederze, fot. Jacek Herok/newspix.pl
Apartament w Belwederze, fot. Jacek Herok/newspix.pl

Trzech ostatnich prezydentów mieszkało w Pałacu Prezydenckim, ale jak powiedział na antenie TVN24 prof. Tomasz Nałęcz, że każdy kto był w Pałacu Namiestnikowskim i w Belwederze zastanawia się, co się stało, że Lech Wałęsa w 1994 roku wyprowadził się z Belwederu. Według Nałęcza, Pałac Prezydencki jest ponury i smutny, a Belweder to "miejsce radosne".

Wnętrze Belwederu-sypialnia, fot. Jacek Herok/newspix.pl
Wnętrze Belwederu-sypialnia, fot. Jacek Herok/newspix.pl

Historia Belwederu

To w Belwederze mieszkał Józef Piłsudski oraz pierwsi prezydenci Polski. Na początku służył jako letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś Belweder pełni funkcję reprezentacyjną, odwiedzało go wielu gości z zagranicy, m.in. Królowa Elżbieta i Angela Merkel. W 2001 roku zakończono gruntowny remont Belwederu, podczas którego położono nową elewację, naprawiono izolację ścian i fundamentów.

Zamek w Wiśle

Zamek w Wiśle, do którego prezydent dzisiaj zawita, wybudowano w miejscu spalonego zameczku myśliwskiego Habsburgów. Został on przekazany Ignacemu Mościckiemu w 1931 roku razem z honorowym obywatelstwem Wisły. Podczas drugiej wojny światowej pełnił funkcję rezydencji wypoczynkowej dla dostojników III Rzeszy. Po wojnie należał do Rady Ministrów. W 2002 roku zamek wrócił pod opiekę Prezydenta RP. W 1994 roku cały kompleks został wpisany do rejestru zabytków. W jego skład wchodzą tzw. Zamek Górny, drewniana kaplica, zamek Dolny i Gajówka. Kompleks jest przez cały rok otwarty dla zwiedzających.

Inne posiadłości

Poza Belwederem, Pałacem Prezydenckim i zamkiem w Wiśle do Kancelarii RP należy także Dworek w Ciechocinku. Został on wybudowany dla Ignacego Mościckiego, gdyż miejscowe władze liczyły na częste odwiedziny dostojnego gościa. Prezydent Mościcki prawdopodobnie nigdy już go osobiście nie wykorzystał, ale do końca lat 30-tych przyjmowano tam wysokich urzędników państwowych. Od 2003 roku pełni on funkcje ośrodka informacyjno-edukacyjnego w dyspozycji Prezydenta RP.

Działka, na której znajduje się dworek ma 7268 mkw. powierzchni. Sam dworek jest stosunkowo niewielki. Mieści jednak bibliotekę, salę wystawowo-konferencyjną, jadalnie oraz trzy apartamenty.

Na pograniczu Mazowsza i Kujaw, 140 km od Warszawy jest położona inna rezydencja Prezydenta. Została ona wybudowana w latach 60-tych. Przez kilkanaście lat korzystała z niej Rada Państwa. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych została przekazana do dyspozycji Kancelarii Prezydenta RP. Dziś stanowi nowoczesny ośrodek konferencyjny i wypoczynkowy funkcjonujący cały rok.

Poza tym, jest jeszcze pilnie strzeżonyOśrodek „Mewa” na Helu. Wykorzystywany jest przez głowę państwa do spotkań z innymi politykami, ale także w celach wypoczynkowych. W helskiej rezydencji gościli m.in. Vaclav Havel, król Juan Carlos, Wiktor Juszczenko. Kompleks "Mewa", który powstał po wojnie, wykorzystywano na potrzeby władz PRL. 1 sierpnia 1989 r. przejęła go Kancelaria Prezydenta RP.

Czytaj także: