Prawnuczka Ernesta Hemingwaya, jedna z najważniejszych brytyjskich reżyserek castingów oraz pisarz i znawca kina - to oni ocenią dziesięć polskich produkcji, które wyselekcjonowane zostały do Konkursu Polskich Filmów Fabularnych 11. Netia Off Camera. To oni przyznają Nagrodę Kulczyk Foundation i 300 tysięcy złotych.
Istotnym elementem programu Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera jest Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy złotych.
Najlepszy film wskaże międzynarodowe jury, w którego skład wchodzą: Lucy Bevan, Dree Hemingway, Geoff Andrew.
O 300 tysięcy złotych walczyć będą: "Czuwaj" Roberta Glińskiego, "Atak paniki" Pawła Maślony, "Dzikie róże" Anny Jadowskiej, "Serce miłości" Łukasza Rondudy, "Gotowi na wszystko. Exterminator" Michała Rogalskiego, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak, "Człowiek z magicznym pudełkiem" Bodo Koxa oraz "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego.
Ernest Hemingway nie jest jedynym, chociaż pewnie najsłynniejszym członkiem jej rodziny. Jej matka - Mariel Hemingway - ma na koncie nominację do Oscara za drugoplanową rolę w "Manhattan" Woody’ego Allena oraz dwie nominacje do Złotych Globów. Jej ciotka - Margaux - była znaną modelką, która swoje największe sukcesy święciła w połowie lat 70.
Dree Hemingway
Dree Hemingway swoje pierwsze sukcesy osiągnęła w modelingu. Zadebiutowała w pokazie Givenchy w 2009 roku podczas paryskiego tygodnia mody. Później współpracowała m.in. z markami: Calvin Klein, Topshop, Gianfranco Ferre, Salvatore Ferragamo. Chodziła w pokazach: Shiatzy Chen, House of Holland, Karl Lagerfeld, Giles, Chanel i Rue du Mail.
Jako aktorka zadebiutowała jako 11-latka epizodyczną rolą, której nie wymieniono w napisach. Później grała głównie epizody w produkcjach niezależnych. Jej pierwszą główną rolą była kreacja w "Gwiazdeczce" jednego z najciekawszych współczesnych twórców kina niezależnego w USA - Seana Bakera. Ta rola przyniosła jej uznanie i rozgłos w branży filmowej. Później pojawiła się m.in. w drugoplanowych rolach w "Ta nasza młodość" Noah Baumbacha i "Do ciebie, Philipie" Alexa Rossa Perry’ego. Zagrała również w "It Happened in L.A.", który miał swoją premierę na Sundance Film Festival 2017. Kolejny film z jej udziałem u boku Emmy Roberts, "In A Relationship", został pokazany na Tribeca Film Festival. Publiczność Netia Off Camera będzie mogła zobaczyć ją u boku Chrisa O’Dowd i Andie MacDowell w "Love After Love" Russela Harbaugha, który jest jednym z filmów Konkursu Głównego "Wytaczanie Drogi".
Lucy Bevan
Jest jedną z najważniejszych brytyjskich reżyserek castingów. Jej nazwisko pojawiło się w napisach końcowych ponad 60 produkcji, w tym wielu kinowych hitów czy klasyków.
To ona dała pierwsze duże role takim gwiazdom jak Eddie Redmayne czy Tom Hiddleston. Do jej najnowszych osiągnięć należą filmy "Breathe", "The Mercy" czy "Morderstwo w Orient Expressie" w reżyserii Kennetha Branagha.
Nadchodzące produkcje, w których brała udział to "Collateral” zrealizowane przez Netflix/BBC oraz "The Nuthcracker and The Four Realms" Disneya.
Geoff Andrew
Geoff Andrew to pisarz, wykładowca i programer festiwali BFI Southbank oraz London Film Festival.
Przez lata był programerem londyńskiego Electric Cinema w Notting Hill. Był wieloletnim szefem krytyków filmowych w magazynie "Time Out" i dyrektorem programowym National Film Theatre.
Jest stałym współpracownikiem magazynu "Sight & Sound", publikuje też teksty o filmie, muzyce i sztuce na własnej stronie internetowej. W dorobku ma kilkanaście książek. Wśród nich są publikacje o Abbasie Kiarostamim i "Trzech kolorach" Krzysztofa Kieślowskiego.
W 2003 roku był jurorem sekcji Un Certain Regard Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Zasiadał w jury wielu festiwali filmowych, m.in. w Wenecji, Turynie, Cluju, Stambule, Sarajewie i Brukseli.
Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock