Pędziwiatr Mbappe, bałkański heroizm i finał marzeń. Podsumowanie fazy pucharowej mundialu

[object Object]
Francuzi ze złotem MŚtvn24
wideo 2/30

Rosyjski mundial przeszedł do historii. Działo się sporo. Nie tylko na murawie. Sport.tvn24.pl wybrał najważniejsze i najciekawsze momenty fazy pucharowej mistrzostw świata.

Dobry kolega Cristiano Ronaldo

Do końca meczu pozostawało dwadzieścia minut. Urugwaj prowadził 2:1 po dwóch golach Edinsona Cavaniego. Portugalczykom w oczy zaglądało widmo porażki i wyrzucenia z turnieju już w 1/8 finału. Snajper PSG kulał, nie był w stanie opuścić boiska o własnych siłach, wskazywał na bolącą łydkę. Wtedy podszedł do niego Ronaldo, wziął pod ramię i odprowadził za linię końcową. Eleganckie zachowanie, za które publiczność nagrodziła go brawami. Zachowanie, za które kocha się sport.

Kylian Mbappe - najszybszy piłkarz świata

W meczu 1/8 finału przeciwko Argentynie młody Francuz zachwycił piłkarski świat. Ośmieszał Albicelestes, ogrywał jak tylko chciał, a mecz zakończył z dwoma golami. Jak na 19-latka wyczyn fenomenalny.

Ale to nie wszystko. Wywalczył też rzut karny po rajdzie, w którym osiągnął prędkość 38 km/h! To więcej niż średnia Usaina Bolta, w którym Jamajczyk pobił rekord świata na 100 m. Tak szybko jak młody gracz PSG nie biegał dotąd żaden innym piłkarz na świecie.

Belgia grała do końca

Odrobić dwubramkową stratę w regulaminowym czasie meczu fazy pucharowej mistrzostw świata to nie lada wyzwanie. Belgom udało się dokonać tej sztuki w spotkaniu 1/8 finału z Japonią. Czerwone Diabły przegrywały już 0:2, by z boiska zejść z wynikiem 3:2. Zostali w ten sposób dopiero drugą drużyną w historii. Pierwsi byli Portugalczycy. Oni w 1966 roku po 25 minutach ćwierćfinału przegrywali z Koreą Północną 0:3. Wtedy do pracy wziął się legendarny Eusebio (cztery gole) i skończyło się 5:3. Dwubramkową stratę odrobili też piłkarze RFN na mistrzostwach w 1970 roku w Meksyku, tyle że wygrali 3:2 nie w regulaminowym czasie, a dopiero po dogrywce.

Porządek po japońsku

Kultura Japończyków znana jest na całym świecie. Tamtejsi piłkarze pokazali klasę nawet po odpadnięciu z mistrzostw w dramatycznych okolicznościach. Chociaż byli załamani, to po powrocie do szatni idealnie ją wysprzątali.

Złamana klątwa rzutów karnych

Koszmar rzutów karnych zaczął się w Turynie w 1990 roku, gdy w półfinale MŚ Anglicy musieli uznać wyższość RFN. Później Trzy Lwy odpadały w ten sposób z Euro 1996 (karnego nie strzelił obecny selekcjoner Gareth Southgate), MŚ 1998, Euro 2004 i MŚ 2006. Teraz to samo widmo zajrzało im w oczy w meczu 1/8 finału przeciwko Kolumbii. W trzeciej serii David Ospina obronił strzał Jordana Hendersona, ale piłkarze z Ameryki Południowej w dwóch kolejnych seriach pomylili się i zdjęli z Anglików klątwę.

Danijel Subaszić - pogromca rzutów karnych

Złote Rękawice dla najlepszego bramkarza turnieju zgarnął Belg Thibault Courtois, ale równie dobrze mogły one trafić do Subaszicia. Chorwacji nie byłoby w finale, gdyby nie jego fantastyczna postawa w dwóch kolejnych seriach rzutów karnych. W 1/8 finału przeciwko Danii golkiper wybronił trzy jedenastki. W ćwierćfinale dorzucił kolejną w konkursie rozgrywanym z Rosją. Obronione cztery karne w trakcie jednego mundialu - tego dokonali wcześniej tylko Niemiec Harald Schumacher i Argentyńczyk Sergio Goycochea. Tak pracuje się na miano pogromcy karnych.

Obrońcy prowadzą Francję. Jak 20 lat temu

Trójkolorowi wzięli Belgię sposobem. Wynik półfinału MŚ rozstrzygnęła główka Samuela Umtitiego, obrońcy, rzecz jasna. Sukces Francji w Rosji miał wiele twarzy. Nie tylko Umtitiego, ale i Benjamina Pavarda oraz Raphaela Varane'a. Pierwszy spektakularnie trafił w 1/8 finału z Argentyną (gol turnieju?), drugi w starciu o półfinał doprowadził do rozpaczy Urugwaj.

Trzy kolejne mundialowe mecze, trzy bramki trzech różnych obrońców. Trójkolorowi 20 lat temu przeżyli to samo. Na mistrzostwach w ojczyźnie skuteczni byli Bixente Lizarazu, Laurent Blanc oraz Lillian Thuram. W obu przypadkach, wyprzedzając fakty, kończyło się złotem.

Umtiti rozstrzygnął półfinałPAP/EPA/Georgi Licovski

Trzy dogrywki, 630 minut na mundialu

Słowem takiej drogi do finału nie przeszedł nikt. Chorwaci zapisali się w historii mistrzostw świata. W 1/8 finału rozprawili się z Danią (1:1, 3-2 w karnych), później wyeliminowali gospodarzy Rosjan (2:2, 4-3 w karnych), w półfinale zmogli Anglików (2:1, rzecz jasna, po dogrywce).

Wyczyn heroiczny, jeśli dodamy, że ekipa z Bałkanów każde pucharowe starcie zaczynała od 0:1. Trener Zlatko Dalić po ostatnim gwizdku z Wyspiarzami nie mógł się nadziwić, że żaden z jego wojowników nie chciał zejść z pola bitwy.

W szale radości stratowali fotoreportera

Chorwaccy piłkarze w starciu z Anglikami oszaleli po drugim golu, przybliżającym ich do wymarzonego finału. W 109. minucie dogrywki trafił Mario Mandżukić. Zawodnicy rzucali się na siebie jeden po drugim, zupełnie nie widząc, że tratują Yuriego Corteza, fotoreportera z Salwadoru, na co dzień pracującego dla meksykańskiego oddziału AFP.

A on, przygniatany coraz większym ciężarem, ani na moment nie spuścił palca ze spustu migawki. Jakby wiedział, że dzieją się rzeczy historyczne, że pojawiła się szansa na ujęcia, których nie będzie miał nikt inny. I pstrykał.

Strzelali aż miło. Takiego finału nie było od 60 lat

Nie było kalkulacji, wyczekiwania na jeden jedyny błąd rywali. Była za to walka na całego, z czego wyszło fantastyczne widowisko. Finał rosyjskiego mundialu wyłamał się z ram przyjętych dla takich meczów w ostatnich latach. W czterech pozostałych finałach w XXI wieku padło w sumie sześć goli. Czyli dokładnie tyle, ile zafundowali nam Francuzi i Chorwaci.

Autor: pqv,kz,kwoj / Źródło: sport.tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prezydent Andrzej Duda ocenił w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung", że prezydent elekt USA Donald Trump nie zostawi Ukrainy "na lodzie". Powołując się na spotkania z Trumpem, mówił, że jego sposób myślenia "jest jak na polityka nietypowy, ale jego oceny są bardzo klarowne".

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Duda opowiada o "sposobie myślenia Trumpa"

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl