Uważam, że punktem wyjścia dla poety musi być konkret. To nie jest tak, jak w filozofii czy w nauce, tutaj nie możemy pójść na skróty i od razu mówić do czytelnika o prawdzie, pięknie i dobru. To sobie czytelnik może skonstruować już na podstawie tych klocków, które dostarczy mu wiersz - ocenił w "Xięgarni" laureat Nagrody Literackiej Gdynia Dominik Bielicki.
Dominik Bielicki, autor książki "Pawilony", został laureatem tegorocznej - trzynastej - edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatów ogłoszono w piątek, 31 sierpnia, podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Debiutował w "Filipince"
Bielicki debiutował w "Filipince", publikował w "Kresach", "Czasie Kultury", "Odrze" i "Wakacie". Wydał książki z wierszami "Gruba tańczy" (2008) i właśnie "Pawilony" (2017).
Pytany, jak to się stało, że został poetą, odparł: - To były lata 90. Ja byłem wtedy w liceum i Danuta Wawiłow prowadziła rubrykę w "Filipince". Tam debiutowałem i tam zobaczyłem wiersze, które inni czytelnicy nadsyłali, i które ona promowała.
- Przede wszystkim uczyła pewnego podejścia do wiersza, że wiersz ma być krótki, że wiersz ma być pozbawiony abstrakcji, że wiersz ma być naturalny, że wiersz ma być troszkę inny niż to, co nam się wtedy wydawało po szkole - mówił.
Bielicki z wykształcenia jest matematykiem. - To była zawsze też moja fascynacja od liceum czy nawet szkoły podstawowej - przyznał. - I nie bardzo wiedząc, co ze sobą zrobić, to po prostu zdecydowałem się studiować matematykę i to były bardzo dobre lata - podkreślił.
- Poezji to raczej się nie studiuje. Mogłem studiować literaturę, ale do tego się chyba nie nadaję - mówił.
"Wychodzę od tego, co najbardziej bezpośrednie, najbliższe"
Jak wyjaśniał, w swojej poezji "wychodzi od tego, co jest najbardziej bezpośrednie, co jest najbliższe, co jest związane z codziennym doświadczeniem świata". - I to jest właśnie to, czego uczyła Danuta Wawiłow - powiedział.
- Uważam, że punktem wyjścia dla poety musi być konkret. To nie jest tak, jak w filozofii czy w nauce, tutaj nie możemy pójść na skróty i od razu mówić do czytelnika o prawdzie, pięknie i dobru. To sobie czytelnik może skonstruować już na podstawie tych klocków, które dostarczy mu wiersz - ocenił Bielicki.
Jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w kraju
Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta tego miasta Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.
Należy do najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia nominowano 20 książek w czterech kategoriach - eseistycznej, prozatorskiej, poetyckiej oraz translatorskiej.
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.
Autor: kb//tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24