"Najpoważniejszy test polityki zagranicznej i historycznej rządzącej Polską prawicy"

[object Object]
Ambasador Izraela Anna Azari przekazała stanowisko Izraela w sprawie ustawy o IPN (27.01.2018)tvn24
wideo 2/23

Napięcie, ściślej: kryzys dyplomatyczny i historyczny w relacjach Polski i Polaków z Izraelem, Izraelczykami oraz społecznością żydowską, to najpoważniejszy test dla rządzącej Polską prawicy.

Uchwalenie ustawy, która w opinii rządzących oraz w opinii szerokiego głównego nurtu medialnego wspierającego prawicę, ma bronić "dobrego imienia Polski i Polaków", to sztandarowy projekt polityki zagranicznej i historycznej. To także, jak słychać ze strony obozu prawicowego, zerwanie z dotychczasową, pasywną polityką państwa, które przez ostatnie ćwierć wieku miało jakoby pozwolić na dosyć powszechne szkalowanie Polski i nieliczenie się jej opinią.

Dla rządzących wtórne znaczenie ma fakt, że ta dosyć radykalna ustawa może natrafiać sprzeciw innych narodów i państw, które wraz z nami dzielą wspólną, niemal zawsze skomplikowaną i tragiczną historię.

Całkowita odpowiedzialność obozu rządzącego

Rządząca od 2015 roku prawica oraz media wspierające obecną władzę bardzo jasno stawiają sprawę aktywnej polityki historycznej, odrzucając dorobek rządów III RP w kontaktach z ważnymi dla Polski narodami, jak Żydzi, Ukraińcy czy Niemcy. Wieloletnia mozolna, cierpliwa, mało widowiskowa polityka dialogu historycznego uznana została za "pedagogikę wstydu", czyli faktyczne godzenie się na ciągłe wypominanie Polakom win i błędów, nierzadko dodatkowo wyolbrzymionych.

Dzisiaj zamiast owej rzekomej "pedagogiki wstydu" w relacjach z ważnymi dla nas samych narodami proponuje się nowy język: wobec Niemiec żądanie reparacji i nierzadkie zrównywanie obecnej RFN z III Rzeszą niemiecką, wobec Ukraińców żądanie całkowitego odcięcia się od tradycji "banderowskiej", a wobec Żydów i Izraela domaganie się wyciszenia wspominania haniebnego zachowania pewnej grupy Polaków wobec obywateli żydowskich. Rezultaty tej nowej polityki historycznej widać najlepiej w przypadku stosunków z Państwem Izrael, z którym to relacje właśnie znalazły się na skraju załamania, a które także staraniami polskiej prawicy, miały mieć cechy szczególnego, strategicznego partnerstwa.

Nasilenie werbalnej konfrontacji o podłożu historycznym z Ukrainą owocuje szybkim ochłodzeniem stosunków z tym państwem, którego przetrwanie i istnienie jest jednym z warunków bezpiecznego istnienia i rozwoju Polski.

Całkowitą odpowiedzialność za taką politykę historyczną ponosi obecny obóz rządzący i dominujący nurt mediów prawicowych. Od dwóch lat prawica sprawuje władzę, ma w ręku wszystkie najważniejsze urzędy państwowe. Rządzący nie mogą już zasłaniać się rzekomymi błędami poprzednich ekip w relacjach historycznych z sąsiadami. Rządy w Jerozolimie, Kijowie czy Berlinie nie wdają się w niuanse polskiej polityki wewnętrznej i ostrego sporu ideowego, jaki toczy się w Polsce. Dla nich, jak i dla tamtejszych mediów, to prawica reprezentuje Polskę dzisiaj, i będzie ją jeszcze reprezentować co najmniej do wyborów lat 2019-2020, a biorąc pod uwagę paraliż ideowy, personalny i organizacyjny tak zwanej opozycji liberalnej, rządy prawicy potrwają zapewne znacznie dłużej.

Po kilku latach nowej polityki historycznej będzie można ocenić, czy wizerunek Polski w Europie i świecie jest lepszy, czy polskie postulaty historyczne i polityczne w relacjach choćby z trzema wymienionymi narodami i państwami zostały zrealizowane, czy też mimo dosyć wzniosłych zapowiedzi, Polska popadła w izolację, a nowe działania wcale nie przyniosły większych zysków niż krytykowany dziś powszechnie trudny i mozolny dialog z Ukraińcami, Żydami, Niemcami, ale i z Litwinami, Czechami czy Rosjanami. Kryzys dyplomatyczny w stosunkach z Państwem Izrael, którego rząd oraz prestiżowy Instytut Pamięci Jad Waszem, wspierały od dawna walkę Polski przeciwko niesprawiedliwemu i kłamliwemu stereotypowi "polskich obozów koncentracyjnych i zagłady" oznacza, że Polska może utracić ważnego sojusznika w tej walce.

Walka z "polskimi obozami" konieczna

Nigdy dosyć przypominania, że walka ze stwierdzeniami "polskie obozy" jest konieczna i stanowi rację stanu państwa polskiego. Żeby jednak taką walkę prowadzić, potrzebne jest rozpoznanie zagrożenia, a nie toporne wpisywanie do ustawy zakazu, który może narazić Polskę na ostrą krytykę, ale i także na śmieszność.

Najwięcej kłamliwych wzmianek o "polskich obozach" pojawia się w prasie anglosaskiej. Śledzę to zjawisko od 30 lat. Stosunkowo rzadko pojawia się w prasie niemieckiej, chociaż dominujący dzisiaj prawicowy nurt medialny utrzymuje, że to głównie Niemcy wybielają przeszłość. Wzmianki o "polskich obozach" w mediach niemieckich, nawet sporadyczne, są po stokroć irytujące, ale nie zmienia to faktu, że głównie pisze się i mówi o "Polish camps" w Ameryce Północnej.

Trudną sprawą dla nas Polaków jest faktyczne wypłukanie słowa "naziści" z narodowości niemieckiej. Moje doświadczenie podpowiada mi, że najpowszechniej to pozbawione narodowości słowo używane jest także w języku angielskim. Słowo "naziści" to dziecko zimnej wojny: kiedy Niemcy Zachodnie stały się szanowanym sojusznikiem, to Amerykanie zaczęli odróżniać powojenne Niemcy od nazistów z lat 1933-1945.

Bliźniaczy proces zachodził w krajach socjalistycznych: aby nie zrażać Niemców Wschodnich z NRD oraz aby nie przypominać, że III Rzesza była rządzona przez socjalistów, oczywiście narodowych, zaczęto w Polsce mówić "hitlerowcy". To słowo też jest właściwie wynarodowione. Dlatego tak ważne jest ciągłe przypominanie, że obozy koncentracyjne i zagłady zostały wzniesione przez niemieckich nazistów. Również dzięki poparciu Państwa Izrael i znaczących organizacji żydowskich Polska oficjalnie wprowadziła do nazewnictwa UNESCO określenie: były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tak powinno się mówić zawsze i wymagać tego od innych. Pytanie, czy do tego potrzebna jest ustawa, czy lepsza będzie szeroka, przemyślana, akcja dyplomatyczna, polityczna i edukacyjna.

Kryzys trudny do załagodzenia

Polskiemu rządowi i polskiemu prezydentowi bardzo trudno będzie złagodzić kryzys w stosunkach z Państwem Izrael. Po stronie izraelskiej radykalny polski krok w postaci nowelizacji ustawy o IPN spowodował burzliwe reakcje, nierzadko przerysowane i nieprzyjazne Polsce. Z tym powinni byli się liczyć twórcy ustawy. Nie wystarczy mieć racji na łamach przychylnych sobie tygodników prawicowych, trzeba jeszcze ocenić prawidłowo, jak partnerzy mogą zareagować na polskie ustawodawstwo. Nie podjęto właściwie żadnej akcji osłonowej. Dopiero dzisiaj, w momencie napięcia, mówi się o wspólnej komisji historycznej. Czyli proponuje się działania takie, jakie prowadzono w nielubianej III RP: dialog, dyskusje ekspertów, wspólne stanowiska, protokoły rozbieżności.

Po stronie polskiej konflikt dyplomatyczny i historyczny z Izraelem obudził okropne demony wrogości wobec Żydów. A przecież każdy rozumny polski polityk powinien od dawna wiedzieć, że antysemityzm polski nie uderza w Żydów czy Izrael, ale jest wielką szkodą dla Polski. Rozdmuchane w Polsce ostatnio pojęcie suwerenności powoduje, że rządzącej prawicy trudno się będzie wycofać z przepisów ustawy, ponieważ w szeregach zwolenników rządu podniesie się krzyk o kapitulacji w obliczu izraelskich i żydowskich protestów. Rządzący wpadli we własną pułapkę.

Widać jak na dłoni, że obóz rządzący, który głosi potrzebę aktywnej polityki historycznej, nie ma żadnych struktur działania na tym polu. Znienawidzony przez prawicę profesor Władysław Bartoszewski, zmarły wiosną 2015 roku, przez kilka lat odpowiadał w rządzie PO za "trudne tematy" w czworokącie Polska - Izrael - diaspora żydowska - Niemcy. Profesor niestrudzenie gasił pożary i perswadował partnerom polskie racje i polskie obawy na polu historycznym i dyplomatycznym. Dzisiaj nie ma w obozie władzy nikogo, kto miałby choćby jedną dziesiątą powagi i majestatu, jakimi dysponował Bartoszewski. A przecież do tego czworokąta potrzeba by dodać kolejny element - Ukraina. Dzisiaj potrzebny byłby ktoś na miarę Andrzeja Przewoźnika, który przed tragiczną śmiercią w Smoleńsku w 2010 roku poświęcił całą swoją działalność na łagodzenie historycznych kłótni i przesądów między Polakami a naszymi sąsiadami.

Chyba najsmutniejszy wniosek po ostatnich 48 godzinach jest następujący: chciano ustawą walczyć z głoszeniem antypolskiego kłamstwa o "polskich obozach". Radykalna, uchwalona w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów, spowodowała, że w internecie to obrzydliwe kłamstwo zwielokrotniono w króciutkim czasie setki tysięcy razy. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek uda się to odwrócić.

Autor: Jacek Stawiski / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rządy Putina nazwał reżimem morderców. Władimir Kara-Murza to jeden z najzagorzalszych krytyków Kremla. Rosyjski opozycjonista odsiaduje karę 25 lat pozbawiania wolności, a niedawno został przeniesiony do syberyjskiej kolonii karnej. Z jego żoną Jewgieniją rozmawiał korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.

Jewgienija Kara-Murza: mąż ma w celi jeden mebel

Jewgienija Kara-Murza: mąż ma w celi jeden mebel

Źródło:
TVN24

Co najmniej 14 osób zostało rannych w wyniku kolejnego ataku rakietowego Rosji na Odessę. Władze informują o pożarze w magazynach pocztowych. Miasto nad Morzem Czarnym w ostatnich dniach jest systematycznie ostrzeliwane przez siły rosyjskie.

Pociski balistyczne spadły na Odessę, wielu rannych

Pociski balistyczne spadły na Odessę, wielu rannych

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o naruszenie międzynarodowego zakazu stosowania broni chemicznej poprzez użycie środka duszącego chloropikryny przeciwko żołnierzom ukraińskim. Substancja znajduje się w spisie środków zakazanych przez Organizację do spraw Zakazu Broni Chemicznej.

Departament Stanu USA: Rosja znów użyła broni chemicznej w Ukrainie

Departament Stanu USA: Rosja znów użyła broni chemicznej w Ukrainie

Źródło:
PAP

Z jednego z jezior w Lipnicy (województwo pomorskie) wyłowiono ciała dwóch Kolumbijczyków - 19- i 29-latka, którzy po skokach do wody nie wypłynęli na powierzchnię. Okoliczności tej tragedii bada policja.

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Źródło:
PAP

Portugalska policja kryminalna zatrzymała cztery osoby, które przez 17 lat przetrzymywały mężczyznę jak niewolnika. Udało mu się uciec. "Żył w poniżających warunkach, śpiąc w furgonetce, pozbawiony podstawowych warunków do życia, zdrowia, higieny i żywienia" - przekazała policja

Kilkanaście lat przetrzymywali go jak niewolnika. Policja zatrzymała cztery osoby

Kilkanaście lat przetrzymywali go jak niewolnika. Policja zatrzymała cztery osoby

Źródło:
Reuters

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Powiewające w oknach, wywieszane na balkonach, a nawet ręcznie malowane. Flagi są dzisiaj widoczne w wielu waszych domach, a ulice zabarwiły się na biel i czerwień. 2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi. A jak wy celebrujecie biało-czerwone święto? Wywieszacie flagi? Podzielcie się z nami zdjęciami z tego dnia.

Biało-czerwone święto. 2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi

Biało-czerwone święto. 2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi

Bilans ofiar śmiertelnych zawalenia się odcinka autostrady w prowincji Guangdong, na południu Chin, wzrósł do 36 zabitych. 30 osób jest rannych - podały w czwartek rano czasu miejscowego chińskie media, powołując się na komunikat lokalnych władz. Samochody spadały ze zbocza z wysokości kilkunastu metrów do głębokiego zapadliska.

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Samochody spadały ze zbocza. Wzrósł bilans ofiar zawalenia się autostrady w Chinach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, China Daily, BBC, AP

Na Lewicy mamy bardzo kompetentne kobiety. Uważam, że jest już czas, żeby to właśnie kobieta wystartowała w wyścigu o Pałac Prezydencki - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Powiedziała też, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Źródło:
TVN24

799 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Ukraińskie drony próbowały zaatakować infrastrukturę energetyczną w obwodzie smoleńskim w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na gubernatora Wasilija Anokina. Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodów charkowskiego na północnym wschodzie i w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Rosjanie znów zaatakowali Odessę. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły brazylijski stan Rio Grande do Sul na południu Brazylii. W wyniku żywiołu zginęło 10 osób, a 21 uznaje się za zaginione - podała w środę Agencia Brasil, powołując się na dane miejscowej obrony cywilnej. Pogoda utrudnia akcję poszukiwawczą, a deszcz ma padać także w kolejnych dniach.

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Ludzie czekali na ratunek na dachach zalanych domów

Źródło:
Reuters, PAP, scc10.com.br, sur24.com.ar

W środę po południu służby odebrały zgłoszenie o spalonym pojeździe w miejscowości Pakosław (Wielkopolska) na terenie powiatu nowotomyskiego. W pojeździe znaleziono zwęglone ciało. Sprawę wyjaśnia policja.

Spalone auto, w środku znaleziono zwęglone ciało

Spalone auto, w środku znaleziono zwęglone ciało

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę wpłynie na wynik zbliżających się wyborów samorządowych na Węgrzech w regionach położonych blisko granicy z Ukrainą - komentuje opozycyjny dziennik "Nepszava". Według gazety ograniczona zostanie "turystyka wyborcza", która sprzyjała rządzącemu Fideszowi.

"Nepszava": wojna na Ukrainie zaszkodzi Fideszowi w wyborach samorządowych

"Nepszava": wojna na Ukrainie zaszkodzi Fideszowi w wyborach samorządowych

Źródło:
PAP

Kolumbia chce zerwać stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Policja zatrzymała 16-latka, który jest podejrzewany o próbę podpalenia synagogi Nożyków w warszawskim Śródmieściu. Na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty w związku z wojną w Strefie Gazy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 2 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24