Premium

Wszystko zostaje w rodzinie, odcinek 3. Fundacja ojca Rydzyka i katoliccy influencerzy na Zanzibarze

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej co roku dotuje religijne i konserwatywne organizacje w ramach konkursu "Po pierwsze rodzina!". Właśnie ogłosiło wyniki jego IV edycji. Wśród zwycięzców są m.in. fundacja Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka, organizacje bliskie obozu władzy, polskie tradwives na Instagramie oraz ekologiczna Fundacja "Zielona", w której celach statutowych nie ma ani słowa o rodzinie.

W serii tekstów "Wszystko zostaje w rodzinie" przyglądamy się fundacjom i stowarzyszeniom, które dostają dofinansowania od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W większości to religijne i prawicowe organizacje, nierzadko antyaborcyjne i walczące z "ideologią LGBT".

Dotychczas sprawdzaliśmy powiązania osobowe lub polegające na wspólnie prowadzonych działaniach finansowanych z publicznych środków. Wśród najhojniej dotowanych fundacji i stowarzyszeń kluczowe osoby przeplatały się jako prezesi, byli członkowie zarządów, organów nadzoru oraz eksperci i szkoleniowcy. Słowem: tworzyły krąg osób, do którego płynie strumień publicznych pieniędzy.

WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE. ODCINEK 1. JAK MINISTERSTWO ROZDAJE MILIONY MIMO KONFLIKTU INTERESÓW >>>

W poprzednich odcinkach: - I i II edycję konkursu kontrolowała Najwyższa Izba Kontroli. Zakończyło się to zawiadomieniem o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - zdaniem Izby, urzędnicy resortu rodziny działali na szkodę interesu publicznego i przyznawali dotacje mimo konfliktu interesów. Prokuratura jednak nie dostrzegła przestępstwa. Czy słusznie? O tym zdecyduje sąd. - Ryzyko konfliktu interesów dotyczy samej organizatorki konkursu - wiceminister i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy, która w latach 2018-2019 koordynowała kampanie informacyjne dla Fundacji Mamy i Taty. To jedna z największych beneficjentek konkursu "Po pierwsze rodzina!". - Inną hojnie dotowaną przez MRiPS organizacją była Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. W ramach konkursu "Po pierwsze rodzina!" prowadziła trwające "średnio po 15 minut" szkolenia, a "biorący w nich udział eksperci rozliczali pełny zakres godzinowy objęty umową". Ta sama fundacja za miliony z Funduszu Sprawiedliwości prowadziła też "apolityczną kampanię", której inaugurację uświetnili czołowi politycy Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro i Michał Woś (wcześniej wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny za nadzór nad Funduszem Sprawiedliwości). Wydarzenie odbyło się tuż przed wyborami samorządowymi 2018 roku w Raciborzu, skąd Woś kandydował do sejmiku śląskiego. - Zdaniem ekspertów działania organizacji finansowanych przez MRiPS służą forsowaniu idei obecnych w raportach Ordo Iuris na temat rodziny i polityki rodzinnej. Do tego ministerialny konkurs jest przeprowadzany "na szkodę społeczeństwa obywatelskiego", a politycy próbują nim "urządzić obywatelom wyobrażony, zafałszowany świat".

WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE, ODCINEK 2. MILIONY OD MINISTERSTWA I "FORSOWANIE IDEI OBECNYCH W RAPORTACH ORDO IURIS" >>>

Niedługo po publikacji naszych artykułów resort rodziny ogłosił wyniki IV edycji konkursu "Po pierwsze rodzina!". Mogły w nim brać udział fundacje, stowarzyszenia, parafie, diecezje oraz spółdzielnie socjalne. Z grantów zrealizują projekty informacyjno-edukacyjne, które "za dobro społeczne uznają trwałe małżeństwo kobiety i mężczyzny" i promują prokreację. Dodatkowo w tym roku resort postanowił dofinansować organizacje pozarządowe, które stworzą "sieciowe kluby rodzinne". Jak tłumaczyła minister Maląg, "lokalni mieszkańcy będą mogli [w nich] wzmacniać kompetencje rodzicielskie".

Ministerstwo rozdysponuje w tej edycji 17 mln zł.

Przeanalizowaliśmy listę nagrodzonych organizacji. Kto w tym roku może liczyć na dofinansowanie? I na jak duże?

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam