Premium

Inwigilacja Krzysztofa Brejzy Pegasusem. "Sądowi powinny zapalić się wszystkie ostrzegawcze lampki"

Zdjęcie: ADAM JANKOWSKI / POLSKA PRESS/GALLO IMAGES

Zgoda warszawskiego sądu dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego na kontrolę operacyjną Krzysztofa Brejzy potwierdza ustalenia Citizen Lab o zainfekowaniu telefonu polityka Platformy Obywatelskiej systemem Pegasus - wynika z ustaleń reporterów "Superwizjera" TVN. - Sąd, wydając tę zgodę, wskazał przepis stworzony dla CBA do inwigilacji takim oprogramowaniem - oceniają prokuratorzy, którzy mają doświadczenie w przebiegu nadzoru nad stosowaniem kontroli operacyjnej. Sąd odpowiada, że Biuro nie informowało, jaką metodą będzie inwigilować i że żadna służba nie jest zobligowana, by o tym informować.

W trakcie pracy nad reportażem o sprawie Pegasusa i inwigilacji Krzysztofa Brejzy, polityka Koalicji Obywatelskiej, dotarliśmy do szczegółów decyzji stołecznego sądu, który zgodził się na stosowanie przez CBA kontroli operacyjnej wobec Krzysztofa Brejzy, wówczas posła, a obecnie senatora Platformy Obywatelskiej.

Jak ustaliśmy, sąd wydając swoją decyzję, oparł się na przepisie, który pozwala służbom na dostęp do danych znajdujących się na urządzeniu komunikacyjnym oraz zapisywanie ich. Według naszych źródeł CBA podało sądowi numer seryjny urządzenia, numer abonencki oraz wskazało, że chodzi o posła RP Krzysztofa Brejzę. Sąd się zgodził i zarządził kontrolę operacyjną, ale na miesiąc, a nie - jak chciało CBA - na trzy miesiące.

CZYTAJ WIĘCEJ: DYMISJA SZEFA PROKURATURY W GDANSKU. "SUPERWIZJER": PRZYPADKIEM UJAWNIŁ DOKUMENT W SPRAWIE BREJZY >>>

Data zgody to data pierwszego włamania

Dzień, w którym warszawski sąd wydał zgodę na kontrolę operacyjną Brejzy - 26 kwietnia 2019 r. - był równocześnie, według ustaleń Citizen Lab, dniem pierwszego ataku Pegasusem na telefon polityka. Z analizy fachowców z ośrodka działającego przy uniwersytecie w Toronto wynika, że do telefonu Brejzy włamano się 33 razy.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam