Premium

Pierwszy tak ważny w życiu. Wszystko, co musicie wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty

Zdjęcie: Lech Muszyński/PAP

Egzamin ósmoklasisty spędza sen z powiek ponad 500 tysiącom uczniów, ich rodzicom i nauczycielom. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na jego temat i podpowiadamy, co warto przed nim powtórzyć.

Pola uczy się w ósmej klasie jednej z warszawskich podstawówek. O egzaminie ósmoklasisty, wieńczącym naukę w szkole podstawowej, jak sama mówi, myśli codziennie. - Ten temat pierwszy raz pojawił się już w ósmej klasie. Naprawdę - zastrzega. - Pani na języku polskim powiedziała nam: "musicie to zapamiętać, bo to będzie na egzaminie". Czego dotyczyła ta uwaga? No, tego akurat nie pamiętam - dodaje dziewczyna ze śmiechem.

A potem poważnieje. - Chodzi o to, że przez ostatnie lata nauki to było takie hasło, które ciągle wracało w szkole: "będzie na egzaminie". I w domu: "to ważny egzamin" - zauważa. - Jakbym sama nie wiedziała, że jest ważny. Przecież wiem. Nie trzeba było mi tego powtarzać miliony razy. To tylko dokłada stresu, a i bez tego jest go sporo, bo uczę się w kumulacji roczników. I tak o tym też słucham od wielu miesięcy - wzdycha nastolatka.

Pola w ostatnich dniach przed egzaminem przegląda informatory egzaminacyjne, rozwiązuje zadania z minionych lat - zwłaszcza z matematyki, bo z niej czuje się mniej pewnie. - Staram się jakoś oswoić ten stres - mówi Pola. - To takie dziwne uczucie, bo to chyba będzie pierwszy taki sprawdzian w moim życiu, którego nie mogę poprawiać. Każdy ma tylko jedną szansę. A przecież nawet maturę, która jest podobno najważniejsza, można poprawić - dodaje.

W podobnej atmosferze do egzaminu ósmoklasisty, który rozpocznie się we wtorek, 23 maja, szykuje się ponad pół miliona nastolatków w całej Polsce.

Stresują się oni, ich rodzice oraz nauczyciele, którzy często rozliczani są z wyników swoich podopiecznych,.

Wychodząc z założenia, że stres pomaga oswoić wiedza i znajomość faktów, zebraliśmy dla was dziesięć najważniejszych informacji o egzaminie ósmoklasisty.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam