Premium

60 milionów złotych archidiecezji lwowskiej pod lupą analityków. GIIF zawiadomił prokuraturę

Od kilku miesięcy prokuratorzy z różnych jednostek przesyłają sobie analizę Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dotyczącą wielomilionowych operacji finansowych na kontach archidiecezji lwowskiej - dowiedział się tvn24.pl. Analitycy z Ministerstwa Finansów wskazali w niej, że milionowe kwoty z kont archidiecezji trafiały do członków rodziny arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. - Nikt z mojej rodziny ani żadne inne osoby nie wykorzystują tych pieniędzy do własnych celów. Są one własnością archidiecezji lwowskiej i są przeznaczane na cele zgodnie z intencjami ofiarodawców - przekazał nam w oświadczeniu arcybiskup Mokrzycki.

Potwierdziliśmy w niezależnych od siebie źródłach, że analitycy Ministerstwa Finansów prześwietlili historię około dziesięciu kont, które w jednym z polskich banków posiadała archidiecezja lwowska. Pod lupę wzięli historię tych rachunków z pięciu lat - od roku 2017 do początków 2022 - a wyniki swojej pracy jesienią ubiegłego roku przesłali do prokuratury. Suma, którą obracano w tym czasie na kontach archidiecezji, to równowartość około 60 milionów złotych.

Slalom w prokuraturze

Według rozmówców tvn24.pl dokument Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (to urząd sprawowany przez wiceministra finansów odpowiedzialny za przeciwdziałanie praniu pieniędzy) najpierw trafił do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu. Tutejsi śledczy wkrótce spakowali go w koperty i osobiście zawieźli do swoich przełożonych, do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam