Trwają ostatnie przygotowania do jednej z największych w Polsce imprez rugby - mistrzostw Europy juniorów do lat 18. W zawodach, które odbędą się w dniach 11-19 kwietnia w dziesięciu wielkopolskich miastach, weźmie udział dwanaście reprezentacji.
Mistrzostwa 18-latków to najbardziej prestiżowa spośród imprez młodzieżowych Starego Kontynentu w tej dyscyplinie. Jak wyjaśnił Jacek Kalka z komitetu organizacyjnego turnieju, tylko w tej kategorii wiekowej startują najmocniejsze kraje, jak Anglia, Walia, Irlandia, Szkocja czy Francja.
- Te najlepsze reprezentacje startują w mistrzostwach Europy dopiero od trzech lat, dzięki temu ranga ich znacznie wzrosła. Ale Walijczycy czy Anglicy nie biorą już udziału w mistrzostwach Europy do lat 19 czy 20. Mieliśmy już mistrzostwa Europy U19 w Polsce, w Sopocie, ale właśnie bez tych drużyn rywalizujących w elicie - powiedział Kalka na konferencji prasowej.
10 miast w Wielkopolsce
Zawody rozegrane zostaną w 10 wielkopolskich miastach: Poznaniu, Pobiedziskach, Pniewach, Gnieźnie, Szamotułach, Opalenicy, Żerkowie, Wolsztynie, Plewiskach oraz Wronkach, które będą gospodarzem spotkania o brązowy i złoty medal.
Długo pod znakiem zapytania stała kandydatura stolicy regionu. Obiekt KS Posnanii nie spełniał bowiem wymogów infrastrukturalnych, ale już wkrótce zostanie zakończona jego modernizacja.
- Prace weszły w końcowy etap. Powstają nowe trybuny, które będą mogły pomieścić półtora tysiąca kibiców. Zostanie też zrewitalizowana murawa boiska. W tym wszystkim ważne jest, że mistrzostwa się skończą, a nam pozostanie nowoczesny obiekt, którego sami jako klub, nie bylibyśmy w stanie zmodernizować - przyznał Tomasz Rybacki z Posnanii, pełniący jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego komitetu organizacyjnego mistrzostw.
Mecze na boiskach piłkarskich
Niektóre z miast mają już doświadczenie w organizacji dużych imprez - Pobiedziska, Szamotuły czy Wronki w 2006 roku gościły uczestników piłkarskich mistrzostw Europy do lat 18. Mecze rugby zostaną rozegrane na obiektach typowo piłkarskich, ale dla organizatorów nie stanowi to większego kłopotu.
- Na czas mistrzostw ligowe drużyny z tych miast nie będą korzystać z tych obiektów. A co do przekwalifikowania boisk piłkarskich na rugby to montaż słupów zajmuje maksymalnie dwa dni. Jedyny kłopot pojawia się w przypadku ogrzewanych muraw. Natomiast wymalowanie nowych linii to już wręcz banalna rzecz - przyznał jeden z organizatorów ME Tomasz Kapustka.
Elita nie dla Polaków
Stawka uczestników imprezy podzielona jest na trzy grupy: elitę (Anglia, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia, Gruzja, Włochy, Portugalia), grupę A (Hiszpania, Rosja, Polska, Niemcy, Rumunia, Czechy, Belgia, Holandia) oraz grupę B (Szwecja, Chorwacja, Ukraina, Luksemburg, Litwa, Serbia, Szwajcaria, Austria).
Spotkania rozgrywane będą systemem pucharowym, a pierwszy mecz decyduje o tym, czy zespół awansuje do półfinału swojej dywizji, czy też rywalizować będzie o lokaty 5-8. Biało-czerwoni turniej rozpoczną od pojedynku z Czechami, które 12 kwietnia rozegrane zostanie w Pniewach. W ubiegłym roku w ME do lat 18 triumfowała Anglia przed Francją i Irlandią. Polacy zajęli trzecie miejsce w grupie A.
Autor: ib/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 2.5 | Maree Reveley