Poznań

W chwili śmierci, w wieku 6 lat, ważył 6 kg. Matka i lekarz z zarzutami

Poznań


Gdy matka przywiozła do szpitala Oskara, chłopiec w wieku 6 lat ważył 6 kg i był już martwy. Po ponad roku od tamtych wydarzeń matka dziecka i lekarz rodzinny usłyszeli zarzuty. Odpowiedzą między innymi za nieumyślne spowodowanie śmierci przez zagłodzenie chłopca.

17 lutego 2013 r. około godz. 13 do szpitala Na Wyspie w Żarach matka przywiozła ciało 6-letniego chłopca. Dziecko miało porażenie mózgowe i ważyło zaledwie 6 kg przy 90 cm wzrostu. Niemal nie miało mięśni ani tkanki podskórnej, jedynie kości obciągnięte skórą. Na ciele widniały plamy opadowe.

Ordynator Rafał Kołsuta poinformował, że dziecko było skrajnie zaniedbane, a przyczyną zgonu chłopca najprawdopodobniej nie była choroba główna - porażenie mózgowe. Wyjaśnił, że waga chłopca "to było na pewno kilka razy mniej niż waga innych dzieci z porażeniem w tym wieku".

Szpital poinformował prokuraturę, a ta wszczęła śledztwo, które wszczęto jeszcze tego samego dnia.

Opinia specjalistów

Jednym z istotnych elementów śledztwa była ekspertyza przeprowadzana przez specjalistów z Warszawy.

- Prokuratura otrzymała opinię wykonaną przez Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam biegli odpowiedzieli na 8 stawianych przez prokuratorów pytań. Główne pytanie było takie, czy był związek przyczynowy między stanem dziecka, czyli niedożywieniem, a działaniami ze strony lekarza rodzinnego i zachowaniem matki. Biegli w sposób jednoznaczny stwierdzili, że zaistniał tu taki związek - mówi Zbigniew Fąfera z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

Zarzuty dla obojga

W związku z tym prokurator przedstawił zarzut zarówno lekarzowi jak i matce dziecka.

- W przypadku lekarza biegli z CZD uznali , że popełnił on błąd, który polegał na tym, że zaniechał kierowania dziecka na leczenie na specjalistycznym oddziale żywieniowym. To zaniechanie lekarza miało wpływ na skutek w postaci śmierci dziecka - mówi Fąfera.

Matka natomiast, jak mówi Fąfera, w sposób nieodpowiedni żywiła dziecko. Poza tym zaniechała odpowiedniej rehabilitacji i dostatecznie częstej kontroli dziecka w placówkach służby zdrowia.

Prokurator przedstawił matce i lekarzowi zarzuty z artykułów 155 i 160 Kodeksu Karnego. Artykuł 155 dotyczy nieumyślnego spowodowania śmierci. Artykuł 160 mówi z kolei: "Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5."

Lekarzowi i matce grozi więc do 5 lat więzienia.

Zobacz materiał reportera TTV Artura Zakrzewskiego o sprawie zagłodzonego Oskara :

Kto jest winny śmierci Oskara?
Kto jest winny śmierci Oskara?tvn24

Autor: kk/r / Źródło: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości