TVN24 | Poznań

Kopali przed szkołą, znaleźli ludzkie kości. Już wiadomo, skąd się tam wzięły

TVN24 | Poznań

Autor:
ww,
fc
Źródło:
TVN 24
Trzemeszno: rozkopali ziemię przy szkole, znaleźli ludzkie kościKPP Gniezno
wideo 2/5
KPP GnieznoTrzemeszno: rozkopali ziemię przy szkole, znaleźli ludzkie kości

W marcu robotnicy z firmy energetycznej, którzy prowadzili prace obok jednej ze szkół w Trzemesznie (woj. wielkopolskie), natrafili na ludzkie kości. Po miesiącu już wiadomo, skąd pochodziły.

Kości odkopali 17 marca przy placu Kościeszy-Kosmowskiego w Trzemesznie pracownicy firmy energetycznej. Wykonywali oni wykop przy frontowej ścianie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Prace natychmiast przerwano.

- O odkryciu został powiadomiony Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu – informowała Anna Osińska z gnieźnieńskiej policji.

Nie wiadomo było, czy kości należały do jednego człowieka, czy do większej grupy osób, i kiedy znalazły się w ziemi.

Zagadka rozwiązana

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kolejnego dnia oględziny miejsca odkrycia kości przeprowadzili technik kryminalistyki i archeolog. - Wstępne czynności, a także okoliczności sprawy i umiejscowienie znaleziska wskazują, że nie ma ono związku z działaniem przestępczym – mówiła Osińska.

Szkoła znajduje się naprzeciwko Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła. I to właśnie sąsiedztwo pozwoliło rozwiązać zagadkę. - Okazało się, że są to po prostu szczątki pochodzące z byłego cmentarza. Budynek szkoły zbudowano na terenie tego cmentarza, co zobaczyliśmy na starych mapach – wyjaśnia Tomasz Czabański, prezes stowarzyszenia Pomost, które zajmuje się poszukiwaniem grobów i mogił żołnierskich oraz cywilnych z okresu II wojny światowej.

Obecny cmentarz znajduje się kilkaset metrów dalej, przy al. ks. Kowalskiego.

Autor:ww, fc

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: KPP Gniezno