Ruch Młodych, Ruch Palikota oraz środowiska Europy Plus złożyły w sekretariacie prezydenta Poznania list protestacyjny w sprawie planowanej na Malcie budowy Pomnika Wdzięczności. - To teren typowo rekreacyjny - argumentują.
- Złożenie listu ma na celu wyrażenie naszego stanowiska o niedopuszczalności łączenia w taki sposób sfery sacrum i profanum. Mamy także nadzieję na zmianę poglądu pana prezydenta w tej kwestii - mówi Sandra Spychała z Ruchu Młodych.
Grillowanie przy Chrystusie?
Protestujący zarzucają prezydentowi przede wszystkim marnotrawienie publicznych pieniędzy oraz dewastację poznańskiej przestrzeni publicznej.
- W Poznaniu, gdzie błędne plany zagospodarowania terenu grożą miliardowymi już odszkodowaniami wytaczanymi przez firmy, które z miasta są wypraszane, bez problemu znajduje się atrakcyjny teren pod budowę monumentu Chrystusa Króla - argumentuje Paweł Janus, członek zarządu Ruchu Palikota. - Tereny na Malcie mają charakter typowo rekreacyjny. Wizja prezydenta Poznania to miejska plaża, muzyka i grillowanie przy pomniku Chrystusa - dodaje.
"Lepiej na Ostrowie"
Ruch Palikota proponuje inną lokalizację dla wzniesienia budowli - Ostrów Tumski.
- Nie ma on charakteru rekreacyjnego, służy celom religijnym poznaniaków i lokowanie pomnika tam, nie wywoła żadnych kontrowersji ani nie urazi niczyich uczuć - przekonuje Janus.
Przeciwnicy pomnika zapowiadają, że to dopiero początek ich starań o niedopuszczenie do tej budowy i już dziś zapraszają na marsz protestu, który w niedzielę, 21 lipca o godzinie 15 wyruszy z placu Kolegiackiego i zakończy się piknikiem na Malcie.
My-Poznaniacy też przeciw
Przeciwko budowie pomnika protestuje także stowarzyszenie My-Poznaniacy. Powołuje się ono przede wszystkim na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym na Malcie dopuszcza się lokalizację "urządzeń do wypoczynku biernego", natomiast nie ma w nim mowy o obiektach sakralnych.
- Nie do końca jest to też czas na budowę pomników. Szanuję sam pomysł, jak i to, że pieniądze na ten cel miałyby pochodzić ze składki społecznej, natomiast mogłyby być one przeznaczone na inne, ważniejsze cele społeczne - twierdzi Anna Wachowska-Kurska ze stowarzyszenia.
Przetrwał siedem lat
Pomnik Wdzięczności w Poznaniu, zwany także pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub Pomnikiem Chrystusa Króla, to istniejący w latach 1932-1939 monument, będący wotum za odzyskaną przez Polskę niepodległość. Pomysł jego budowy pojawił się w 1920 r., na Zjeździe Katolickim w Poznaniu. W 1930 r. uzyskano pozwolenie na budowę i przystąpiono do prac. Monument odsłonięto w 1932 roku w miejscu.
Pomnik Wdzięczności miał formę łuku triumfalnego. Od strony frontowej, w środkowej wnęce znajdowała się odlana z brązu 4-metrowa figura Chrystusa Króla. Na pomniku były napisy: "Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta" (Najświętszemu Sercu - Polska Odrodzona) oraz "Błogosław Panie naszej polskiej ziemi". W 1939 roku monument został zburzony przez Niemców.
W ostatnim czasie pojawił się projekt jego odbudowy, jednak w innym miejscu. Pierwotnie znajdował się tam, gdzie dziś stoi Pomnik Poznańskiego Czerwca 1956. Dziś jako proponowane miejsce odbudowy wymienia się okolice poznańskiej Malty.
Autor: pp/kk/b / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe