Starosta obornicki apeluje do mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny śnięcia ryb w rzece Wełnie nie poić tam zwierząt i nie wędkować.
Komunikat starosty obornickiego dotyczący śniętych ryb w rzece Wełna został opublikowany we wtorek na stronie internetowej tego wielkopolskiego powiatu.
Jak podano, "w związku z wystąpieniem przypadków śniętych ryb w rzece Wełnie prosimy mieszkańców, by do czasu wyjaśnienia przyczyny (około 1 tygodnia) w ww. rzece nie poić zwierząt, nie wędkować oraz unikać kontaktu ze śniętymi rybami" - napisano.
Starosta zapowiedział, że o wynikach badań zabezpieczonych próbek poinformuje w osobnym komunikacie.
Burmistrz Rogoźna: prawdopodobnie przyczyną jest temperatura
Głos w sprawie śniętych ryb w Wełnie zabrał też burmistrz Rogoźna. "Dokonałem osobiście wraz z przedstawicielem Polskiego Związku Wędkarskiego sprawdzenia wielkości występowania zjawiska poprzez kilkugodzinny objazd rzeki, sprawdzenia przez WOPR Jeziora Rogoźno i Jeziora Budziszewskiego oraz innych zbiorników wodnych" - napisał Roman Szuberski.
Jak przekazał, samorząd gminy Rogoźno pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielem wojewody wielkopolskiego i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Obornikach.
"Prawdopodobną przyczyną wystąpienia zjawiska jest bardzo niski stan wody rzeki Wełny i jej wysoka temperatura, która sprzyja przemianom biochemicznym zachodzącym w osadach dennych, wobec czego apeluje do wędkarzy o zaniechanie stosowania zanęt co najmniej do końca września 2022" - napisał.
Wojewoda: należy zgłaszać każdy taki przypadek
W poniedziałek wieczorem o znalezieniu śniętych ryb w rzece Wełna poinformował m.in. wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
"Każdy, nawet najmniejszy sygnał o pojawieniu się śniętych ryb na wielkopolskich wodach jest przez dedykowane służby weryfikowany i skrupulatnie badany. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informacje o pojawieniu się takiego zjawiska na jeziorze w Środzie Wielkopolskiej oraz na rzece Wełna w Rogoźnie” – poinformował w mediach społecznościowych wojewoda.
Dodał, że do obu lokalizacji natychmiast skierowano przedstawicieli WIOŚ, PSSE oraz KP PSP, Druhów OSP i KP Policji. "Na miejscu zabezpieczono wytypowany obszar oraz pobrano wodę do badań" – zaznaczył.
Wojewoda przypomniał również, że każdą podobną sytuację należy natychmiast po jej wykryciu zgłaszać policji lub straży pożarnej.
Źródło: PAP, TVN24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Damian Leligdowicz