W Poznaniu przy ulicy Wielkiej w nietypowy sposób odtworzono przęsło mostu Chwaliszewskiego. Nieistniejącą już dziś przeprawę, poznaniacy mogą podziwiać jako świąteczną iluminację. Zlikwidowano ją pod koniec lat 60., gdy zasypano stare koryto Warty i odsunięto rzekę na wschód od centrum.
Iluminacja, która pojawiła się na placu Międzymoście pomiędzy ulicami Wielką i Chwaliszewo to niespodzianka, jaką miasto przygotowało na mikołajki.
- Dzięki współpracy z naszym partnerem Enea Oświetlenie odtworzyliśmy przęsło dawnego mostu Chwaliszewskiego - poinformował Mariusz Wisniewski, wiceprezydent Poznania.
Świąteczna dekoracja przypomina o istniejącym do 1968 r. moście i o tym, że kiedyś w tym miejscu płynęła Warta.
Warta. Historia znikania
W latach 60. władze Poznania podjęły kontrowersyjną decyzję o zasypaniu starego koryta Warty i odsunięciu rzeki na wschód od śródmieścia.
Prace rozpoczęto w 1964 r. Planowano je jednak znacznie wcześniej, bo jeszcze na początku XX wieku, gdy Poznań znajdował się pod zaborem pruskim. Pomysł ten miał zabezpieczać miasto, a przede wszystkim śródmieście przed powodziami.
video-1301015
CZYTAJ WIĘCEJ O POWODZI Z 1924 R.
Początkowo plan zakładał utworzenie grobli i skierowanie głównego nurtu rzeki nowym korytem. Do jego realizacji przystąpiono jeszcze przed pierwszą wojną światową i powrócono w dwudziestoleciu międzywojennym. Wyburzono wtedy część wschodniego Chwaliszewa oraz pogłębiono i poszerzono oba kanały ulgi. Prac jednak nie ukończono i wrócono do nich dopiero w latach 60.
Zobacz jak zmieniał się przebieg Warty na mapach z lat 1956-1974:
Regulacja Warty widoczna na planach Poznania
Proces zasypywania starego koryta rzeki dokumentował Stefan Orpal, mieszkaniec Chwaliszewa i kapitan rzecznych holowników. Zrobił kilkadziesiąt zdjęć dokumentujących zasypywanie zakola.
Zdjęcia można zobaczyć na stronie Cyfrowego Repozytorium Lokalnego.
Warta znika ze starego koryta
Prace związane ze zmiana biegu Warty trwały do końca lat 70. Chwaliszewo, dotychczas wyspa, nazywane wcześniej "poznańską Wenecją" straciło na atrakcyjności i znaczeniu.
Chwaliszewo na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego
Wkrótce przebudowano także ciąg ulic Solna-Małe Garbary-Wyszyńskiego, budując m.in. most Chrobrego nad nowym korytem Warty. Ta szeroka arteria przecięła na pół Ostrów Tumski - kolebkę polskiej państwowości.
Więcej o tym, jak kiedyś wyglądało Chwaliszewo i jak zasypywano stare koryto Warty przeczytacie w książce autora tekstu, Filipa Czekały - "Miasto nie do Poznania".
Autor: Filip Czekała / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań