Innowacyjna ławka uliczna, praktyczny ogrzewacz do rąk oraz stylowy design lampy ulicznej - to wszystko będzie można zobaczyć na wystawie poznańskich mebli miejskich, która w najbliższą sobotę zostanie zaprezentowana w Muzeum Miasta Gdyni, podczas Gdynia Design Days, na głównej wystawie "Ładny Kraj".
Meble miejskie zaprojektowane przez młodych artystów z Poznania zostały już zaprezentowane na największych Targach Wzornictwa - Temporary Museum for New Design w Mediolanie oraz w Berlinie na DMY International Design Festiwal. Po pokazach na scenie międzynarodowej, czas na Polskę. Meble poznańskich projektantów będą częścią głównej wystawy podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days - "Ładny kraj".3+3
Poznań zaprezentuje w Gdyni sześć zwycięskich projektów konkursu organizowanego przez Miasto Poznań "Designed for Poznań - Meble miejskie dla Poznania", które pokazują nowoczesne spojrzenie młodych ludzi na architekturę miasta przy zachowaniu jej uniwersalnego charakteru. Na wystawie "Ładny kraj" zobaczyć będzie można trzy prototypy: ławkę "Electricity", podgrzewacz "Rozgrzej Rączki" i "Lampę uliczną". Natomiast w formie plansz Miasto Poznań zaprezentuje trzy projekty: półsiedzisko miejskie. "Hubek", Poznańskie Lustra" i "Back".
"Electricity" - to miejska ławka wykonana z ciepłego betonu, która posłuży za elektrownię słoneczną. Dzięki wmontowanym ogniwom fotowoltaicznym umożliwia nie tylko ogrzanie i osuszenie siedziska w deszczowe dni, ale zamontowany też port USB pozwala na naładowanie rozładowanego telefonu czy laptopa. Autorami "Electricity" są Magdalena Czapiewska, Karol Murlak oraz Zuzanna Lemieszek.
Podgrzewacz "Rozgrzej Rączki" to projekt autorstwa Piotra Wiśniewskiego. Jest to propozycja ogrzewaczy do rąk, które przy zachowaniu swojego praktycznego charakteru wpływają na sferę wizualną miasta. Przyrząd może być wykorzystywany zarówno zimą, jak i latem. Po zdemontowaniu paneli grzewczych może oświetlać przystanki lub posłużyć użytkowi publicznemu, np. w celu podładowania telefonu komórkowego.
"Lampa uliczna" to projekt Natalii Zakrzewskiej, studentki II roku Architektury Wnętrz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest to wizja nowoczesnej lampy ulicznej z polami świetlnymi na 5 poziomach, wyposażonej w specjalne czujniki umożliwiające oświetlenie powierzchni w zależności od pory dnia i miejsca, w którym będzie postawiona.
Wizje przyszłości
"Hubek" skonstruował Wojtek Janicki, student II roku wzornictwa na UAP w Poznaniu. Jest to półsiedzisko miejskie, które może zastąpić tradycyjne ławki. Swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnych hub, jednak wykorzystane są tutaj ściany i ogrodzenia. Jest dopasowany do ludzkiego ciała i pozwala mieszkańcom na chwilę odpoczynku, zaczekanie na tramwaj czy też poczytanie gazety. "Poznańskie Lustra" zwracają uwagę na detale architektoniczne starego Poznania. Autorzy Emilia Schudy, Agata Smok i Mikołaj Stępień wpłynęli na możliwość ukazania mieszkańcom i turystom fragmentów architektury, które na co dzień rzadko kiedy rzucają się w oczy. Ostatnim projektem jest "Back" Wojciecha Gawrońskiego.
Prace poznańskich designerów będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni od 7 lipca do 31 sierpnia br., od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 17.00 (w poniedziałki nieczynne).
Autor: FC / Źródło: poznan.pl
Źródło zdjęcia głównego: poznan.pl