Poznańska PEKA: bilet i karta biblioteczna

Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna służyć może jako karta biblioteczna
Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna służyć może jako karta biblioteczna
Źródło: Miasto Poznań

Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej można już używać w Bibliotece Raczyńskich. Dzięki temu oprócz roli biletu komunikacji miejskiej, PEKA zyskała dodatkową funkcję.

Ostatnie prace nad wprowadzeniem funkcji karty bibliotecznej do PEKA zakończyły się w piątek. Według Bartosza Trzebiatowskiego, rzecznika prasowego Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu, żeby dzięki PEKA wypożyczać książki wystarczy zarejestrować ją w Bibliotece Raczyńskich.

Oszczędniej i wygodniej

Na razie kartą można posługiwać się wyłącznie w siedzibie głównej biblioteki. Docelowo funkcja ma działać w każdej filii. - Dla naszej biblioteki oznacza to oszczędność kosztów, bo karta PEKA jest wydawana bezpłatnie. - mówi Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich. Według niego ważny jest jeden i powszechny system, a PEKA to właśnie zapewnia.

Karta PEKA z założenia ma się stać głównym rodzajem biletu używanym przez pasażerów komunikacji miejskiej, a w przyszłości objąć także bilety Strefy Płatnego Parkowania, portmonetkę elektroniczną, którą będzie można zapłacić między innymi na stacjach benzynowych, w kinie, aptece, a także będzie ją można wykorzystać jako elektroniczny identyfikator cyfrowy np. w obiektach sportowych czy na imprezach masowych.

Pakiet usług dostępnych dla posiadaczy karty PEKA ma być stale poszerzany. Pełny system wejdzie w życie w styczniu 2014 roku.

Tylko na kartę PEKA

Nowoczesne Karty PEKA zastępują dawne KOMkarty od maja 2013 roku. W tej chwili już tylko na PEKĘ można ładować bilety 6-miesięczne i dłuższe. Od 30 września 2013 roku podobnie będzie z biletami 3-miesięcznymi. Od stycznia PEKA ma służyć już także zamiast zwykłych biletów i ma umożliwiać pasażerom płacenie za dokładnie taką liczbę przystanków, jaką przejadą.

Autor: pp/fc/mw/ec / Źródło: TVN 24 Poznań

Czytaj także: