Wracają autobusy bez dachu. Kiedyś to była sensacja

Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: Autobusy bez dachu podczas Pewuki w 1929 roku
Poznań: Autobusy bez dachu podczas Pewuki w 1929 rokuHenryk Poddębski / Polona.pl
wideo 2/21
Poznań: Autobusy bez dachu podczas Pewuki w 1929 rokuHenryk Poddębski / Polona.pl

"Piękna ta inowacja" - zachwycał się Kurjer Poznański w 1929 roku, gdy na ulice Poznania wyjechały dwa autobusy bez dachu. Linia wychodziła naprzeciw turystom chcącym zobaczyć zabytki stolicy Wielkopolski. Po 91 latach znów będzie można z podobnych pojazdów podziwiać miasto.

Dwupiętrowy autobus bez dachu, nazwany BimbaBusem wyjedzie na ulice Poznania 4 sierpnia. Jeździć będzie od Alei Marcinkowskiego, przez Dzielnicę Cesarską, Śródmieście, okolice jeziora Maltańskiego i Ostrów Tumski.

- Dzięki temu w krótkim czasie będzie można dotrzeć do wielu kluczowych atrakcji Poznania. W czasie jazdy doświadczony przewodnik opowie o historii i kulturze miasta.  Projekt został stworzony zarówno z myślą o turystach, jak i mieszkańcach, którzy mogą zobaczyć swoje miasto z trochę innej strony i dowiedzieć się wielu nieznanych wcześniej ciekawostek - wyjaśnia Anna Jarmuż z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

BimbaBusy kursować będą od wtorku do niedzieli, pomiędzy godz. 10 a 18. Bilet jednodniowy kosztuje 29 zł (normalny) lub 19 zł (ulgowy). W ofercie są też bilety rodzinne.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autobusy bez dachu wracają do Poznania
Autobusy bez dachu wracają do Poznania02.08. | "Piękna ta inowacja" - zachwycał się Kurjer Poznański w 1929 roku, gdy na ulice Poznania wyjechały dwa autobusy bez dachu. Linia wychodziła naprzeciw turystom chcącym zobaczyć zabytki stolicy Wielkopolski. Po 91 latach znów będzie można z podobnych pojazdów podziwiać miasto.Poznan.pl

Specjalnie na wystawę

To powrót tego typu atrakcji po 91 latach. Po raz pierwszy autobusy linii turystycznej wyjechały na ulice Poznania 7 lipca 1929 roku.

W mieście odbywała się wówczas Powszechna Wystawa Krajowa (Pewuka) podsumowująca pierwszą dekadę Polski po odzyskaniu niepodległości. Prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny kraju, który po 123 latach wrócił na mapy. Była to największa wystawa, jaką kiedykolwiek zorganizowano w kraju (i taką pozostaje do dziś!). Zajmowała około 65 hektarów - obszar trzykrotnie większy niż obecne Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Pierwszy telewizor i wesołe miasteczko. Tak wyglądała Pewuka
Pierwszy telewizor i wesołe miasteczko. Tak wyglądała Pewuka14.05. | Powszechną Wystawę Krajową zorganizowano w 1929 r. z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Pokazywała ona dorobek całej wolnej Polski, kraju, który po latach wrócił na mapy. To było wielkie wydarzenie w państwie, które dopiero się odradzało - tłumaczy Filip Czekała, dziennikarz tvn24.pl, który wraz z Tomaszem Mikszo, archiwistą Międzynarodowych Targów Poznańskich, napisał książkę "Pewuka. Cud nad Wartą".TVN 24 Poznań

Miasto szykowało się na tę imprezę pełną parą - powstały dziesiątki nowych budynków, nowa dzielnica, przebudowano dziesiątki ulic. W mieście pojawił się pierwszy neon i pierwsza sygnalizacja świetlna. Zadbano też o rozrywkę - powstały m.in. pierwsze w Polsce wesołe miasteczko, najnowocześniejsze kino w Polsce, pierwszy multipleks, hipodrom czy arena do zawodów sportowych.

Więcej ciekawostek znajdziecie w książce "Pewuka. Cud nad Wartą"

Zadbano też o turystów, dla których m.in. otwarto największy hotel w Polsce (Polonia), największą restaurację (Restauracja Centralna PWK na 1700 miejsc), uruchomiono pierwsze dorożki samochodowe - jak nazywano wtedy taksówki - i właśnie turystyczną linię autobusową.

Autobusy od Kolei Elektrycznej

Atrakcję uruchomiła Poznańska Kolej Elektryczna, czyli dzisiejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, które zarządzało poznańskimi tramwajami, autobusami i... elektrycznymi samochodami, które zapewniały komunikację na terenie samej wystawy.

Takie elektryczne "meleksy" jeździły po wystawieNAC

Linię turystyczną obsługiwały dwa autobusy-kabriolety. Są b. wygodne i z komfortem urządzone — i każdy z nich pomieścić może po 22 osoby. Jazda jest b. przyjemna, albowiem autobusy nie mają sklepienia - w razie niepogody, dach nakrywa się automatycznie specjałnem nieprzemakalnem płótnem. Jest to oczywiście próbna impreza, która, gdy będzie miała powodzenie będzie zaprowadzona na stałe. (…) Byłoby rzeczą b. przykrą, gdyby piękna ta inowacja zaprowadzona przez dyrekcję P. K. E. nie odniosła pożądanego skutku - pisał 6 lipca 1929 r. Kurier Poznański.

Początkowo kursy odbywały się dwa razy dziennie - o godzinie 9 i 11. Ale zainteresowanie było tak duże, że wkrótce zmieniono ich rozkład jazdy i uruchomiono trzeci kurs.

Ogłoszenie o kursach autobusów turystycznych z 1929 r.Kurjer Poznański / Polona.pl

Ich trasa zaczynała się w tym samym miejscu, skąd ruszać będą dzisiaj - spod Biblioteki Raczyńskich. Autobusy obwoziły gości "po mieście i jego peryferjach, zapoznając ich z rozwojem i historją naszego miasta".

Goście zwiedzą ratusz, farę, województwo, górę Przemysława, katedrę, brzegi Warty, nową elektrownię, Cytadelę, Szeląg. Sołacz, kościoły itd. – opisywała trasę gazeta.

Wycieczka z przewodnikiem trwała 2 godziny. Kończyła się obok pomnika Kościuszki, skąd goście mogli od razu ruszyć zwiedzać Pewukę.

Kabriolety z "Samolotu"

Autobusy, które kursowały wówczas po Poznaniu, wykonano na podzespołach firmy Renault. Karoserię do nich zrobiła fabryka Samolot z poznańskiej Ławicy.

To była prężnie działająca fabryka. Rocznie produkowała około 100 maszyn.

Najpierw produkowano tam samoloty na francuskich licencjach, potem stworzono własną konstrukcję samolotów sportowych i szkolnych, którymi latali m.in. żołnierze z Dęblina. Jej najważniejszy samolot - maszynę szkolną BM 4 konstrukcji inż. Ryszarda Bartla można było podziwiać na Pewuce w pawilonie przemysłu lotniczego.

BM-4 na PewuceArchiwum MTP

Pewuka miała fabryce przynieść jeszcze większą popularność. Wszystkie plany jednak spaliły na panewce. I to dosłownie. 12 września 1929 r. ogromny pożar strawił niemal cały zakład. Z dnia na dzień pracę straciło 450 osób.

I choć po trzech miesiącach wznowiono produkcję, Samolot do dawnej świetności już nigdy nie wrócił. Zadłużoną fabrykę zamknięto półtora roku później, w marcu 1931 r.

Fabryka spłonęła we wrześniu 1929 r.Światowid nr 39/1929

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Henryk Poddębski / Polona.pl

Pozostałe wiadomości

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24