Były tam, gdzie dziś stoją bloki, są drogi czy parki. Tablice przypominają o dawnych cmentarzach

Źródło:
TVN 24 Poznań
Poznań: Tablice przypominają o zapomnianych cmentarzach
Poznań: Tablice przypominają o zapomnianych cmentarzache-lapidarium.pl
wideo 2/5
Poznań: Tablice przypominają o zapomnianych cmentarzache-lapidarium.pl

Jedna przy wejściu na Międzynarodowe Targi Poznańskie, druga i trzecia w parkach na Starym Mieście i Grunwaldzie. Pierwsze tablice informacyjne przypominające o dawnych cmentarzach pojawiły się w Poznaniu.

Przez jeden z nich przebiega dwupasmowa arteria, na innym stoją bloki z wielkiej płyty. Na kilku znajdują się dziś tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich. Poznań skrywa pod ziemią wiele zapomnianych cmentarzy. - Na tych nekropoliach leżą między innymi przodkowie Angeli Merkel - przypominali archeolodzy.

Przez lata mieszkańcy Poznania zakładali cmentarze, które potem likwidowano. Po wielu z nich próżno szukać nawet śladu. Teraz przypominać mają o nich tablice informacyjne.

Poznaniacy chodzą po szczątkach

Pierwsze trzy pojawiły się w mieście. - Kilka dni temu ustawiono je w parku Manitiusa, w parku Marcinkowskiego oraz przed wejściem na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich - informuje Paweł Skrzypalik z Cyfrowego Lapidarium Poznania, który przygotował koncepcje tablic.

Na tablicach oprócz podstawowych informacji, zdjęć dawnych cmentarzy i fragmentów dawnych planów miasta, pokazujące obszar jaki zajmowały znalazły się QRkody, które odsyłają do bardziej szczegółowych informacji o nekropoliach opublikowanych na stronie Cyfrowego Lapidarium Poznania.

Tablica w parku Maunitiusae-lapidarium.pl

Jak dodaje Skrzypalik, wkrótce na terenie śródmieścia zainstalowane zostaną kolejne tablice dedykowane cmentarzom prawosławnemu i żydowskiemu oraz trzem cmentarzom ewangelickim. Staną one w parkach Marcinkowskiego (kolejne dwie tablice) i Drwęskich, na skwerze przy pomniku Armii Poznań i na budynku Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania przy placu Wolności.

- Ich pojawienie się w krajobrazie oznacza dla Poznania rzeczywisty przełom w podejściu do pamięci o dawnych mieszkańcach naszego miasta - cieszy się Skrzypalik.

I przypomina, że choć cmentarzy często "gołym okiem" nie widać, to nie oznacza, że ich nie ma. - Te nekropolie nigdy nie zostały w całości ekshumowane. Na terenie parków nadal znajdują się szczątki wielu tysięcy dawnych mieszkańców miasta. W tym sensie tereny te są nadal cmentarzami - miejscami wiecznego spoczynku poznaniaków - podkreśla Skrzypalik.

Na wspomnianych ośmiu tablicach oznaczanie dawnych cmentarzy ma się nie skończyć. Zainteresowanie pomysłem oznaczania wyraziły już niektóre rady osiedli.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Od Cegielskiego po przodków Merkel

O upamiętnienie dawnych cmentarzy od lat zabiegał radny Andrzej Rataj z Koalicji Obywatelskiej. - Powinniśmy godnie upamiętnić nieistniejące obecnie cmentarze na terenie Poznania. Byłoby to wyrazem szacunku wobec dawnych mieszkańców Poznania, niezależnie od narodowości, wyznania, czy statusu społecznego, a także wyrazem pamięci o wielokulturowej i wielonarodowościowej przeszłości i dziedzictwie Poznania - tłumaczył w tvn24.pl.w 2017 roku.

Na nieistniejących nekropoliach leżą między innymi Hipolit Cegielski czy przodkowie kanclerz Angeli Merkel oraz urodzonego w Poznaniu feldmarszałka i prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga.

Grobowiec Ottona Hinderburga, starosty poznańskiego (zdjęcie z 1934 r.)Ilustrowany Kurier Codzienny | Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dzięki działaniom Rataja powołano zespół ds. upamiętnienia dawnych mieszkańców Poznania, którego prace ruszyły w lipcu 2020 roku.

Gdzie w Poznaniu były cmentarze?

Najstarsze nekropolie w Poznaniu znajdowały się na Ostrowie Tumskim i Śródce, czyli najstarszych dzielnicach Poznania. To właśnie tam znajdowało się palatium Mieszka I. Tu w 968 r. ustanowiono pierwsze na polskich ziemiach biskupstwo.

O dawnych miejscach pochówków co pewien czas przypominają archeolodzy. W lipcu 2017 roku na Śródce natrafili na przepołowione szczątki z czasów Mieszka I. - Mogła to być ofiara kaźni - przypuszczał kierujący pracami Paweł Pawlak. Z kolei zdaniem mediewisty Łukasza Kozaka, mógł to być pochówek wampiryczny. Świadczyć o tym miało zgięte ciało i tkwiący między szczęką a żuchwą dużych rozmiarów fragment naczynia. Miało to zapobiec powstaniu z martwych. W tym samym celu "podejrzanym" zmarłym wiązano nogi, przybijano ich ciała do deski czy rozczłonkowywano głowę od reszty ciała i układano w nogach.

Wampir czy zbrodniarz? Tajemnicze szczątki z czasów Mieszka I
Wampir czy zbrodniarz? Tajemnicze zwłoki z czasów Mieszka I12.07. | Archeolodzy pracujący na poznańskiej Śródce natrafili na przepołowione zwłoki z czasów Mieszka I. - Mogła to być ofiara jakiś kaźni - przypuszcza kierujący pracami Paweł Pawlak. Zdaniem mediewisty Łukasza Kozaka, może to być pochówek wampiryczny.TVN 24 Poznań

Groby wokół kościołów

Początkowo ludzi chowano w kościołach, potem wokół nich. Przez lata najważniejszą świątynią w Poznaniu była Kolegiata św. Marii Magdaleny. Archeolodzy, którzy od 2016 roku poszukują śladów obiektu, także tu natrafiali na liczne pochówki.

Szkielet należy do dorosłego mężczyznyTVN 24

Od XIX wieku Poznań opasały miejskie mury. W mieście-twierdzy trudno było znaleźć rozległą, wolną przestrzeń. Stąd zamiast jednego dużego cmentarza funkcjonowało wiele małych.

Jednym z najsłynniejszych był cmentarz św. Marcina leżący głównie w dzisiejszym parku Marcinkowskiego. Ale nie tylko. Gdy w 2013 r., przebudowywano ulice Matyi, spod dwupasmowej arterii wykopano ponad tysiąc grobów. Cmentarz został założony w pierwszej połowie XIX wieku i do lat 20. XX wieku chowano tu ludzi. Ostatecznie został zlikwidowany w 1959 r.

Wykopywanie mogił przy biurowcu DeltaPiotr Wawrzyniak
Plan Poznania z 1907 r., na którym zaznaczony jest dawny cmentarz przy dworcuarchiwum prywatne Filipa Czekały

Cmentarz przed browarem

Cmentarz był także przy dzisiejszym Starym Browarze. Zajmował przede wszystkim teren dzisiejszego parku Dąbrowskiego. Poznaniaków chowano tu ponad sto lat. Podczas II wojny światowej praktycznie wszystkie groby zostały tu zrównane z ziemią. W 2003 roku, podczas prac archeologicznych przy budowie Starego Browaru, odnaleziono tu ponad 200 grobów.

Park Dąbrowskiego | Andrzej Rataj

Nekropolie na Targach

Ale ludzi chowano też za miejskimi murami. Za nieistniejącą już Bramą Berlińską, na terenie dzisiejszych Międzynarodowych Targów Poznańskich funkcjonowały cmentarz parafii św. Marcina, cmentarz św. Małgorzaty i cmentarz żydowski.

Cmentarz parafii św. Marcina przy ul. Bukowskiej w 1936 r.Ilustrowany Kurier Codzienny | Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zniszczone zostały podczas II wojny światowej. Szczególnie smutne są losy żydowskich nagrobków – Niemcy doszczętnie je zdewastowali a macewy wykorzystywali do umacniania dróg na Sołaczu czy wzmacniania brzegów jeziora Rusałka.

O grunty, na których leżały cmentarze katolickie, po 75 latach od zakończenia wojny, upomniał się Kościół.

Po wyzwoleniu Poznania część ocalałych grobów przeniesiono na Miłostowo.

Lapidarium żydowskie na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu | Jerzy (Wikipedia)

Z porozbijanych macew utworzono lapidarium, które można oglądać na podwórzu przy ul. Głogowskiej 26a.

Odtworzony fragment cmentarza przy ulicy Głogowskiej w Poznaniu | Sidrom (Wikipedia)

Wielka płyta na płytach nagrobnych

Cmentarze znajdowały się też na terenie dzisiejszych osiedli z wielkiej płyty. Od 1939 r. poznaniaków chowano na cmentarzu na Żegrzu. Nekropolia usytuowana była między ulicami Milczańską a Wiatraczną, w pobliżu dzisiejszego przejścia podziemnego pod ul. Krzywoustego. Cmentarz zlikwidowano w 1973 r. w związku z budową osiedli na Żegrzu i Ratajach oraz trasy katowickiej.

Cmentarz na os. LechaJakub Ger | Ratajanka

Nieco wcześniej zlikwidowano cmentarz znajdujący się przy zbiegu ulic Naramowickiej i Słowiańskiej. Pod koniec lat 60. ruszyła tam budowa pierwszych bloków na dzisiejszym osiedlu Pod Lipami.

Gdy tylko koparki zaczęły kopać, na wierzch zaczęły wychodzić kości. W planach, którymi dysponowali budowlańcy, zapomniano uwzględnić między innymi starego cmentarza ewangelicko-augsburskiego działającego do 1938 r. - Początkowo przypuszczano, że odkryto miejsce, w którym hitlerowcy dokonywali jakichś zbrodni. Szybko jednak okazało się, że ciała ułożone jedno nad drugim to były groby głębinowe - opowiadał Jacek Błaszczyk, budowniczy, pracownik administracji i mieszkaniec osiedli na Winogradach.

Osiedle na zapomnianym cmentarzu
Osiedle na zapomnianym cmentarzu27.05. | Jacek Błaszczyk, jeden z bohaterów książki "Miasto nie do Poznania", to człowiek od blisko 50 lat związany z osiedlami na Winogradach. Najpierw je budował, potem działał w spółdzielni, wreszcie sam na nich mieszkał. Chyba nikt inny nie zna tylu ciekawostek i anegdot z życia tych osiedli, co on.Adrian Półrolniczak, montaż: Filip Czekała | TVN 24 Poznań

Autorka/Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: e-lapidarium.pl

Pozostałe wiadomości

Płynąca ulicami Stronia Śląskiego (woj. dolnośląskie) woda doprowadziła do zawalenia się jednego z budynków. - Potwierdzamy, że runął budynek, w którym działał posterunek policji. Na co dzień pracowało tam trzech funkcjonariuszy - przekazał tvn24.pl młodszy aspirant Tobiasz Fąfara z policji w Kłodzku. Sytuacja w mieście - jak podkreślają strażacy - jest bardzo trudna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Biała Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej.

Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Źródło:
tvn24.pl

Gmina Kłodzko ostrzegła mieszkańców przed kolejną falą powodziową. "Mieszkańcy: Ołdrzychowic Kłodzkich, Żelazna i Krosnowic. Zbliża się kolejna fala, większa o około metr" - zaalarmowano w mediach społecznościowych. Woda podnosi się też w kolejnych miejsca mocno zalanego miasta Kłodzka. - Pozostały nam jedynie działania ratunkowe – powiedział burmistrz miasta Michał Piszko. Kamera TVN24 zarejestrowała jak strażacy pomagali tamtejszym mieszkańcom w ewakuacji.

"Zbliża się kolejna fala, większa". Gmina ostrzega

"Zbliża się kolejna fala, większa". Gmina ostrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Najtrudniejsza sytuacja powodziowa panuje na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Śmigłowce ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej - przekazał minister obrony, premier Władysław Kosiniak-Kamysz. Gmina Kłodzko ostrzegła mieszkańców przed kolejną falą powodziową. W mieście Głuchołazy doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Premier Donald Tusk poinformował o pierwszej ofierze powodzi w powiecie kłodzkim. - Sytuacja jest dramatyczna w wielu miejscach, apeluję o wykonywanie rekomendacji służb w sprawie ewakuacji - oznajmił szef rządu.

"Śmigłowce ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej"

"Śmigłowce ewakuują ludność z Kotliny Kłodzkiej"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Stan wody w rzekach w Polsce. Poziom wody w polskich rzekach w związku z intensywnymi opadami deszczu ciągle rośnie. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia.

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Prawie 100 rzek w Polsce jest niebezpiecznie wezbranych

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Czechy mierzą się z dramatyczną sytuacją w związku z dynamicznym wzrostem poziomu rzek. Opawa zalała część miejscowości, przez którą przepływa, fatalna sytuacja jest również na Odrze czy Opawicy. W wielu miejscowościach prowadzone są ewakuacje. Wzburzone rzeki porwały cztery osoby. Na terenach powodziowych pod wpływem naporu wody zaczęły rozpadać się domy.

Czechy. Woda niszczy domy. "Najgorsze wcale nie jest za nami"

Czechy. Woda niszczy domy. "Najgorsze wcale nie jest za nami"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Dramatyczna sytuacja w Głuchołazach. Najpierw doszło do przerwania wałów na Białej Głuchołaskiej, a niedługo potem woda zabrała tymczasowy most i zniszczyła sąsiedni, który był w budowie. Woda wdarła się do miasta. Ludzie są ewakuowani z mieszkań i domów. Odwołano zajęcia w szkołach.

Most w Głuchołazach zniszczony. "Miasto jest praktycznie całkowicie zalane"

Most w Głuchołazach zniszczony. "Miasto jest praktycznie całkowicie zalane"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa, ogłosił w niedzielę po południu na obszarze miasta pogotowie przeciwpowodziowe. Stan Wisły w Krakowie to obecnie 372 cm, to 2 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

Pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa

Pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze Krakowa

Źródło:
PAP

Niż genueński Boris sprawia, że w części kraju pada ulewny deszcz. IMGW wydał ostrzeżenia przed obfitymi opadami i silnym wiatrem. Rozszerzono też zasięg obowiązywania alarmów przed burzami o południową część kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje na Dolnym Śląsku, gdzie obowiązują alarmy trzeciego, najwyższego stopnia.

Większy zasięg ostrzeżeń przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Większy zasięg ostrzeżeń przed burzami. Pogoda może się załamać w wielu miejscach kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prognoza pogody dla woj. dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu? Obficie pada na Dolnym Śląsku. W tej części kraju w niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek ma spaść kolejna porcja deszczu.

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu?

Prognoza pogody dla województwa dolnośląskiego. Ile spadnie deszczu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Możemy spodziewać się fali bardzo ciepłego powietrza. Sprawdź, co czeka nas w drugiej połowie września w najnowszej prognozie temperatury na 16 dni, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Pogoda na 16 dni: niż Boris zanika, wkrótce połączą się ze sobą dwa wyże

Źródło:
tvnmeteo.pl

Między kamienicami w Głuchołazach płynie rwąca rzeka. Woda porywa kosze na śmieci i samochody. Na nagraniach mieszkańców widać jedno z aut, które stoi w poprzek, opiera się nurtowi, ostatecznie przegrywa z żywiołem.

Samochód płynie ulicą w Głuchołazach

Samochód płynie ulicą w Głuchołazach

Źródło:
tvn24.pl

O 6.25 w niedzielę w Głuchołazach zawyły syreny. Woda przelała się przez wały i zaczęła zalewać miasto. Zamieniła ulice w rzeki, wdarła się do domów. Ludzie zostali odcięci od prądu. Rozpoczęła się kolejna ewakuacja. Przed południem runął most.

Głuchołazy pod wodą. Zdjęcia z drona

Głuchołazy pod wodą. Zdjęcia z drona

Źródło:
tvn24.pl

OSP w Cisiu (Śląskie) prosi o pomoc w ustaleniu sprawców, którzy w sobotę nocy uszkodzili i okradli samochody należące do strażaków z tej jednostki. Do przestępstwa doszło w chwili, gdy brali oni udział w akcji w Blachowni.

Ktoś okradł i zniszczył samochody strażaków

Ktoś okradł i zniszczył samochody strażaków

Źródło:
PAP

Gdzie pada deszcz w Polsce? Nad naszym krajem przemieszcza się strefa opadów związana z niżem genueńskim Boris. Sprawdź, gdzie prognozowane są najobfitsze opady deszczu.

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Ulewy nad Polską. Gdzie pada, gdzie prognozowane są największe opady

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW-PIB

Gdzie jest burza? We niedzielę 15.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmotom i błyskom towarzyszą dość silne opady deszczu. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Na Mazowszu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Na Mazowszu słychać grzmoty

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa na południu Polski wciąż jest bardzo trudna. W tej publikacji pokazujemy, jak wyglądało miasto Kłodzko w województwie dolnośląskim przed zalaniem i jak wygląda po przejściu żywiołu. Pokazujemy także Głuchołazy w województwie opolskim, gdzie woda przerwała wały.

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Tak powódź zmieniła te miasta. Zobacz na zdjęciach

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają ewakuacje mieszkańców z zalanych miejscowości na południu Polski. Dramatyczna sytuacja jest w Kłodzku (Dolnośląskie) i Głuchołazach (Opolskie). Trudna sytuacja jest też w województwie Śląskim. Woda wdziera się do budynków. Służby apelują do mieszkańców, aby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji.

Powódź na południu Polski. Ewakuacje mieszkańców, lista miejscowości

Powódź na południu Polski. Ewakuacje mieszkańców, lista miejscowości

Źródło:
tvn24.pl

Po ulewnych deszczach woda zalewa kolejne miejscowości i miasta na południu Polski - w województwie dolnośląskim i opolskim. W mediach społecznościowych krążą nagrania, które mają pokazywać aktualną sytuację w regionie. Część z nich wprowadza w błąd i nie ma nic wspólnego z trwającą powodzią. Zweryfikowaliśmy trzy popularne przekazy.

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

"To nie jest Wrocław i most Piaskowy". Uwaga na fałszywe przekazy o powodzi na południu Polski

Źródło:
Konkret24

Władze czeskiego Cieszyna w niedzielę nad ranem zarządziły ewakuację ludności. W południe otwarto mosty, które łączą miasto z polskim Cieszynem. Graniczna rzeka Olza wypełniła po brzegi koryto, a prognozy meteorologów na niedzielny wieczór nie są optymistyczne.

Alarm w Cieszynie. Woda w Olzie opadła, ale wieczorem ma padać

Alarm w Cieszynie. Woda w Olzie opadła, ale wieczorem ma padać

Źródło:
tvn24.pl

Zalane mieszkania, budynki gospodarcze czy mienie ruchome to dramatyczne skutki niżu genueńskiego Boris, który od piątku odpowiada za niezwykle intensywne opady deszczu. Sytuacja na południu Polski nadal jest niebezpieczna, jednak już teraz warto dowiedzieć się, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie po lokalnej powodzi lub podtopieniu.

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Odszkodowanie po zalaniu. Co zrobić, by otrzymać pieniądze?

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy przeprowadzili udaną akcję ratunkową w miejscowości Bardo. Pomogli ewakuować się jednemu z mieszkańców oraz jego psu. Mężczyzna i jego zwierzak zostali uratowani, a nagranie z akcji zamieszczono w mediach społecznościowych gminy.

Akcja ratunkowa w miejscowości Bardo. Służby ewakuowały mieszkańca i jego psa

Akcja ratunkowa w miejscowości Bardo. Służby ewakuowały mieszkańca i jego psa

Źródło:
tvn24.pl
Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Miała pięć lat. Gdy wróciła do domu, chowała chleb w ubraniach. "A co ja będę jeść jutro?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie 2-milionowy Gabon pomaga Rosji omijać sankcje. Rządząca krajem junta pozwala jej tankowcom pływać pod swoją banderą i sprzedaje Rosjanom części do samolotów. Tylko w ubiegłym roku dostarczyła ich Moskwie za 1,5 mld dolarów.

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Niewielki afrykański kraj pomaga Rosji omijać sankcje

Źródło:
PAP

Wiele osób po uzyskaniu informacji medialnych próbuje na własne oczy sprawdzić stan zagrożenia powodziowego. Do tragedii naprawdę nie jest daleko, dlatego bardzo proszę, żeby nie ryzykować, a z drugiej strony nie utrudniać funkcjonowania i pracy policji, straży pożarnej i pozostałych służb walczących z żywiołem - zaapelował minister infrastruktury Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Nysie.

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Minister przestrzega przed "turystyką powodziową". "Do tragedii nie jest daleko"

Źródło:
TVN24

Sytuacja jest ciągle bardzo dramatyczna w wielu miejscach - powiedział premier Donald Tusk w Kłodzku po odprawie ze służbami. Zaapelował do mieszkańców różnych miejscowości, żeby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji. - Kiedy jest możliwość ewakuacji, warto z tego skorzystać, bo w każdej chwili może się zdarzyć coś, co tę ewakuację utrudni - podkreślił. Szef rządu przekazał też, że "mamy pierwszy stwierdzony zgon przez utonięcie w powiecie kłodzkim".

Premier o pierwszej ofierze śmiertelnej powodzi. Apel do mieszkańców

Premier o pierwszej ofierze śmiertelnej powodzi. Apel do mieszkańców

Źródło:
TVN24, PAP

Rodzina, w tym czworo dzieci i dwa psy, utknęła w sobotę późnym wieczorem w samochodzie znajdującym się w mocnym nurcie wody w miejscowości Dzierżysławice w województwie opolskim. Po kilku godzinach akcji została ewakuowana przez ratowników WOPR Nysa.

Rodzina utknęła w samochodzie otoczonym wodą. Dramatyczna akcja ratunkowa

Rodzina utknęła w samochodzie otoczonym wodą. Dramatyczna akcja ratunkowa

Źródło:
TVN24

Zalany szpital, tory i zakład produkcyjny. Na rzekach na południu województwa śląskiego w nocy z soboty na niedzielę znacząco zostały przekroczone stany alarmowe. Niektóre rzeki wylały. Bielscy strażacy informują o ewakuacjach w Bestwinie, Międzyrzeczu i Bielsku-Białej. Druga fala intensywnego deszczu wystąpiła tuż po północy. Od tego czasu do rana strażacy podjęli ponad 1 tys. interwencji w Bielsko-Białej i powiecie bielskim – podała rzecznik miejscowej straży pożarnej mł. bryg. Patrycja Pokrzywa.

"Poziom rzeki rekordowy od 90 lat". W Bielsku-Białej stan pogotowia przeciwpowodziowego     

"Poziom rzeki rekordowy od 90 lat". W Bielsku-Białej stan pogotowia przeciwpowodziowego     

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Przez całą sobotę strażacy z Mazowsze mieli pełne ręce roboty w związku z silnym wiatrem i opadami w regionie. Kilkanaście dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych zostało uszkodzonych przez trąbę powietrzną, która przeszła pod Radomiem. Silny wiatr zerwał dachy także w powiecie kozienickim. Sprawdziliśmy też, jak intensywne opady wpłynęły na poziom Wisły w Warszawie.

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad setka interwencji na Mazowszu i prognozy

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Woda wdziera się do podtapianych kamienic w Kłodzku. Poziom Nysy Kłodzkiej w tym mieście jest bliski temu z 1997 roku i sięga prawie 6,5 metra - poinformowała oficer prasowa straży Natalia Przytarska. Reporter TVN24 Paweł Popkowski relacjonował, że Nysa Kłodzka "zamieniła się w jeden wielki rwący potok". Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie dla mieszkańców powiatu kłodzkiego.

Woda wdziera się do kamienic. Nysa Kłodzka "zamieniła się w wielki rwący potok"

Woda wdziera się do kamienic. Nysa Kłodzka "zamieniła się w wielki rwący potok"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Rzeka Nysa Bystrzycka zaczęła wylewać. Zagrożeni są między innymi mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej (województwo dolnośląskie). Burmistrz miasta Renata Surma przekazała, że mieszkańcy Międzygórza mają ostatnią szansę na ewakuację. Sytuacja w tym miejscu jest wyjątkowo trudna.

"Uwaga! Krytyczna sytuacja". Nagranie z tamy w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej

"Uwaga! Krytyczna sytuacja". Nagranie z tamy w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej

Źródło:
TVN24/ RMF24

Komendant główny policji Marek Boroń oraz dwóch policjantów, którzy w sobotę odnieśli obrażenia podczas dachowania auta na autostradzie A1, czują się dobrze i mają opuścić szpital - przekazała w niedzielę rzeczniczka Komendy Głównej Policji Katarzyna Nowak. Szef policji zmierzał do Głuchołazów, gdzie występują ekstremalne opady. Po wypadku trafił do szpitala MSWiA w Katowicach.

"Wszyscy czują się dobrze i mają opuścić szpital"

"Wszyscy czują się dobrze i mają opuścić szpital"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, RMF FM, PAP

W sobotę zatrzymano dowód rejestracyjny samochodu, którym poruszał się Jarosław Kaczyński - przekazał rzecznik partii Rafał Bochenek. Wcześniej tego dnia przed Ministerstwem Sprawiedliwości odbył się protest przedstawicieli PiS-u. To, że doszło do takiej sytuacji, potwierdziła Komenda Stołeczna Policji. Wskazano, że to nie była interwencja własna, lecz reakcja na zgłoszenie i dotyczyła zbyt ciemnych szyb w samochodzie.

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

"Zakaz dalszej jazdy", zatrzymany dowód rejestracyjny. Kłopoty Kaczyńskiego

Źródło:
tvn24.pl
Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Wychowanie patriotyczne? PSL o wycieczce na Wawel, młodzi o fact-checkingu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najpopularniejsze są lekcje języków obcych i zajęcia sportowe, np. basen. Niektóre dzieci nie mają w ogóle wolnych popołudni. Czy polscy uczniowie mają za dużo zajęć dodatkowych? - Nie ma jednej odpowiedzi - mówi terapeutka Monika Orkan-Łęcka. - Zależy od potrzeb i możliwości dziecka i jego rodziców.

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Trzy czwarte rodziców wysyła dzieci na zajęcia dodatkowe. A one marzą o tygodniu wolnego

Źródło:
tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nieco ponad 45 procent mieszkańców miast wojewódzkich zarabia tyle, by ich pięcioletnie zarobki brutto wystarczyły na zakup 45-metrowego mieszkania - wynika z raportu HREIT. Istnieją jednak miasta, gdzie na zakup własnego lokalu może pozwolić sobie większość Polaków.

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Większość Polaków stać na mieszkanie, ale tylko w tych miastach

Źródło:
tvn24.pl

Już na początku października na platformie Max pojawi się "Miasteczko Salem" - nowa adaptacja bestsellerowej książki Stephena Kinga o tym samym tytule. Kogo zobaczymy na ekranie i kto stanął za kamerą nowego filmu?

Klasyka horroru w zupełnie nowej odsłonie. "Miasteczko Salem" Stephena Kinga wkrótce na Max

Klasyka horroru w zupełnie nowej odsłonie. "Miasteczko Salem" Stephena Kinga wkrótce na Max

Źródło:
tvn24.pl