Sprawa śmierci Ewy Tylman będzie się toczyć od nowa. Sąd uchylił wyrok

Aktualizacja:
Źródło:
TVN 24 Poznań/PAP
Sąd Apelacyjny uchylił wyrok w sprawie śmierci Ewy Tylman
Sąd Apelacyjny uchylił wyrok w sprawie śmierci Ewy TylmanTVN24
wideo 2/35
Sąd Apelacyjny uchylił wyrok w sprawie śmierci Ewy TylmanTVN24

Proces w sprawie śmierci Ewy Tylman ruszy od początku - taka decyzja zapadła w czwartek w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu. Sędzia podkreślił w uzasadnieniu, że sąd pierwszej instancji "wydał niewłaściwy wyrok".

Sąd Apelacyjny w Poznaniu rozpatrzył odwołania w sprawie Adama Z. oskarżonego w związku ze śmiercią Ewy Tylman. Zaskarżony wyrok uniewinniający został uchylony, a sprawa przekazana do ponownego rozpoznania.

Sędzia Marek Kordowiecki podkreślił w uzasadnieniu, że sąd pierwszej instancji "wydał niewłaściwy wyrok". Uznał za zasadne apelacje złożone przez prokuraturę i oskarżycieli posiłkowych.

- Sąd wskazał na dwa bardzo istotne elementy. Po pierwsze są dwa rozbieżna stanowiska w doktrynie i w orzecznictwie dotyczące tego czy zeznania policjantów, którym Adam Z. miał relacjonować przebieg tego zdarzenia, mogą być wykorzystane jako dowód czy nie. Sąd stwierdził, że nie. Czyli w ponownym procesie ten element nie będzie mógł być brany pod uwagę, bo sąd będzie związany tą opinią - tłumaczy mec. Wojciech Wiza, jeden z pełnomocników rodziny Ewy Tylman.

- Natomiast druga bardzo istotna okoliczność, mianowicie to, że sąd pierwszej instancji bardzo dowolnie zinterpretował wyjaśnienia oskarżonego, a co za tym idzie to to, że Adam Z. powinien co najmniej ponieść odpowiedzialność za nieudzielenie pomocy Ewie Tylman - dodaje Wiza.

Z kolei drugi pełnomocnik rodziny, mec. Mariusz Paplaczyk zwrócił uwagę na nowe możliwości śledcze, z których może skorzystać prokuratura. - W 2016 roku Sejmu uchwalił ustawę, która umożliwia prokuraturze, przed wydaniem wyroku w pierwszej instancji, zażądania zwrotu akt celem uzupełnienia śledztwa. W takiej sytuacji sąd nie może odmówić. Właśnie takie rozwiązanie będę dawał pod rozwagę prokuraturze - mówi Paplaczyk.

Proces w sprawie śmierci Ewy Tylman ruszy od nowa
Proces w sprawie śmierci Ewy Tylman ruszy od nowaTVN24

"Jest nadzieja. Zobaczymy co będzie"

Na sali sądowej pojawił się ojciec Ewy Tylman. Tuż po rozprawie mówił, że jest "połowicznie zadowolony" z takiego rozstrzygnięcia. - Zostawił (Adam Z. - przyp. red.) ją na pastwę losu. Powinien za to ponieść karę. Przez dwa lata sąd pierwszej instancji nie potrafił ustalić, co się stało. Teraz dopiero sąd apelacyjny się tym zajął. (....) Jest nadzieja. Zobaczymy, co będzie dalej - powiedział Andrzej Tylman.

Uniewinniony w pierwszej instancji

Wyrok uniewinniający Adama Z. zapadł w kwietniu 2019 roku. Sąd uznał, że oskarżony nie miał motywu, aby dokonać zabójstwa, a zgromadzone w śledztwie dowody nie potwierdzają tezy prokuratury jakoby w czasie 5 minut i 8 sekund (tyle Adam Z. pozostawał poza zasięgiem kamer) miało dojść do zbrodni.

Sędzia Grzybek odczytuje wyrok
Sędzia Grzybek odczytuje wyrok 17.04. | Oskarżony odpowiadający na pytania zza pancernej szyby i wypełniona po brzegi sala sądowa, na którą rozdawano wejściówki. Po dwóch i pół roku skończył się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat. Dziś poznański sąd zdecydował: Adam Z. nie odpowiada za śmierć Ewy Tylman. Został uniewinniony.TVN 24

Wyrok zaskarżyły prokuratura i pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman.

Michał Smętkowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wskazywał na dwa powody odwołania od wyroku sądu pierwszej instancji.

Pierwszy dotyczył zeznań policjantów, którzy opisując rozmowę z Adamem Z., według prokuratury, podali szczegóły, które znać mógł tylko sprawca przestępstwa.

Drugi odnosił się do niewłaściwej, zdaniem prokuratury, oceny materiału dowodowego przez sąd. - W naszej ocenie te dowody, prawidłowo ocenione, pozwalają na uznanie oskarżonego za winnego tego czynu - tłumaczył prokurator Smętkowski.

Z kolei pełnomocnicy rodziny w swojej apelacji zarzucili sądowi "lakoniczność, dowolność i ogólnikowość" w ocenie dowodów zgromadzonych w śledztwie, w tym wyjaśnień oskarżonego.

"Nie ulega wątpliwości, że sąd I instancji dopuścił się szeregu błędów, m.in. o charakterze proceduralnym, które uderzały przede wszystkim w reguły swobodnej oceny materiału dowodowego, uniemożliwiając realizację zasady prawdy materialnej. Uchybienia te doprowadziły do błędnego ustalenia, że w sprawie zachodzą wątpliwości, których nie da się usunąć, podczas gdy postępowanie dowodowe wykazało, że wątpliwości te można usunąć m.in. dowodami, o których przeprowadzenie wnosili pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych" - napisali w apelacji.

Pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman komentują wyrok
Pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman komentują wyrok17.04. | Oskarżony odpowiadający na pytania zza pancernej szyby i wypełniona po brzegi sala sądowa, na którą rozdawano wejściówki. Po dwóch i pół roku skończył się jeden z najgłośniejszych procesów ostatnich lat. Dziś poznański sąd zdecydował: Adam Z. nie odpowiada za śmierć Ewy Tylman. Został uniewinniony od zarzutu zabójstwa ze skutkiem ewentualnym. Wyrok jest nieprawomocny. TVN 24 Poznań

Pełnomocnicy rodziny Ewy Tylman domagali się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia w sądzie pierwszej instancji. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego, sąd odwoławczy nie mógł zmienić wyroku uniewinniającego, a jedynie go uchylić.

245 dni poszukiwań Ewy Tylman

Od śmierci Ewy Tylman minęły już ponad cztery lata. Przez ten czas nie udało się ustalić, jak zginęła.

W nocy z 22 na 23 listopada 2015 r. Ewa Tylman bawiła się na spotkaniu integracyjnym pracowników drogerii. W tej firmie pracowała na kierowniczym stanowisku. Była ze znajomymi w klubie MK Bowling przy ul. Św. Marcin, a następnie w Pijalni wódki i piwa i w klubie Mixtura przy ul. Wrocławskiej w Poznaniu. Wyszła o godz. 2.16. Szła z kolegą ubranym w niebieską kurtkę w kierunku domu na os. Armii Krajowej. Kamery monitoringu zarejestrowały ich drogę z ul. Wrocławskiej przez pl. Bernardyński w kierunku mostu Rocha. Tam ślad po dziewczynie się urywa.

Śledczy zabezpieczyli i przeanalizowali ponad 100 godzin zapisów monitoringu. Nagrania nie pokazują jednak momentu rozstania. Ostatni raz parę nagrała kamera monitoringu o godzinie 3.24 w okolicach przystanku most św. Rocha. Potem Adam Z. idzie już sam, o 3.35 rejestruje go kamera przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Śledczy szybko uznali, że Ewa Tylman nie żyje. Do akcji wkroczyli policjanci, strażacy, prywatni detektywi, płetwonurkowie.

Wykorzystywane były motorówki, łodzie, śmigłowiec i specjalistyczny wóz - mobilne centrum dowodzenia i specjalnie wyszkolone psy ściągnięte z Niemiec, które były w stanie zidentyfikować ślady zapachowe nawet po kilku miesiącach.

17.02.2016 | Poznań: zamknięte ulice, a na nich psy policyjne z Niemiec. Szukały tropów Ewy Tylman
17.02.2016 | Poznań: zamknięte ulice, a na nich psy policyjne z Niemiec. Szukały tropów Ewy TylmanW centrum Poznania psy policyjne z Niemiec szukały w środę tropów Ewy Tylman. To był niecodzienny eksperyment, ale śledczy wierzą, że będzie skuteczny. Ewa Tylman zaginęła trzy miesiące temu. O zabójstwo podejrzany jest jej kolega z pracy, ale najwyraźniej prokuratura wciąż szuka dowodów. Fakty TVN

11 grudnia 2015 roku w akcję poszukiwawczą włączyła się Grupa Specjalna Płetwonurków RP, od lat współpracująca z policją i prokuraturą pomagająca im w rozwiązywaniu najtrudniejszych śledztw. Do lipca 2016 r. nurkowie kilka razy przeczesali Wartę na odcinku od Poznania do ujścia do Odry. Bez efektu. Ciała dziewczyny nie odnaleźli.

Dopiero 25 lipca 2016 r., po 245 dniach poszukiwań, na ciało 26-latki natknął się przypadkowy przechodzień. Znajdowało się w pobliżu mariny w Czerwonaku, w odległości około 10 km od mostu św. Rocha w Poznaniu, przy którym po raz ostatni była widziana.

Z Warty wyciągnięto zwłoki. "Prawdopodobnie to Ewa Tylman"
Z Warty wyciągnięto zwłoki. "Prawdopodobnie to Ewa Tylman"26.07. | W Warcie w miejscowości Czerwonak pod Poznaniem znaleziono ciało. - Możemy powiedzieć z niemal stuprocentową pewnością, że są zwłoki poszukiwanej od listopada Ewy Tylman - poinformował Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji. Według pełnomocnika rodziny zaginionej, wśród odnalezionych przy ciele przedmiotów są elementy jednoznacznie identyfikujące osobę. Sekcja zwłok nie jednak, że to zwłoki zaginionej przed 8 miesiącami 26-latki.TVN 24

Odnalezienie zwłok potwierdziło informacje o tym, że dziewczyna feralnej nocy znalazła się w wodzie. Badania nie pozwoliły jednak wskazać w jaki sposób to się stało i czy w momencie znalezienia się w wodzie, Ewa Tylman jeszcze żyła.

Na początku sierpnia 2016 r. w Koninie, rodzinnej miejscowości Ewy Tylman, odbył się jej pogrzeb.

421 dni oczekiwania na proces

Adam Z. od początku był dla śledczych głównym podejrzanym. 2 grudnia 2015 r. policja ogłosiła, że Ewa Tylman zginęła w wyniku incydentu, do jakiego doszło na brzegu Warty. W sprawie zatrzymano Adama Z., który na nieprotokołowanym spotkaniu miał powiedzieć, że widział, jak Ewa Tylman płynie w Warcie. Mężczyzna wkrótce trafił do aresztu.

Policjanci sporządzili z tego spotkania notatkę i to ona oraz ich zeznania miały być istotne w ocenie kwalifikacji czynu zarzucanego Adamowi Z. Sama notatka nie ma jednak mocy dowodowej.

Tych słów Adam Z. nigdy nie potwierdził. I przekonywał, że zeznania były wymuszone - miał być bity i zastraszany przez policjantów.

Tyle, że nie wspomniał o tym bezpośrednio po zatrzymaniu, ani w sądzie podczas posiedzenia aresztowego. Zrobił to po 10 miesiącach, tuż przed tym, jak prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia.

Sprawą ewentualnego zmuszania do składania określonych wyjaśnień zajmowała się w odrębnym postępowaniu Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Śledztwo zostało umorzone.

10 listopada 2016 r. poznańska prokuratura przekazała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci Ewy Tylman. Według prokuratury za jej śmierć odpowiada Adam Z. Feralnej nocy nad Wartą mieli się kłócić. Ewa Tylman miała uciekać, Adam Z. miał ją gonić. Mieli szarpać się, a Adam Z. miał zepchnąć ją z wału, a potem nieprzytomną wepchnąć do rzeki. Ewa Tylman utonęła.

Za zabójstwo z zamiarem ewentualnym grozi dożywocie.

75 świadków

Proces w sprawie zabójstwa Ewy Tylman ruszył 3 stycznia 2017 r.

W sumie odbyło się 18 rozpraw, podczas których przesłuchano 75 świadków. Wśród nich byli przedstawiciele rodzin Ewy Tylman i Adama Z. oraz ich znajomi. W tym uczestnicy feralnej imprezy, z której relacje przedstawiło 12 osób.

Przesłuchano też więźniów, których Adam Z. miał poznać w areszcie, a także jednego ze strażników.

Na świadków wzywano osoby, których Adam Z. i Ewa Tylman nie znali, ale przypadkowo natknęli się na nich. To m.in. "czarna postać" - mężczyzna, który szedł za parą ulicą Mostową i mógł widzieć, co stało się nad rzeką, ale długo nie można było ustalić jego tożsamości - czy "nocny łowca" - dostawca ryb, który w Poznaniu bywał dwa razy w tygodniu i przy okazji podwoził do domów kobiety wracające z imprez, a 23 listopada nad ranem przejeżdżał przez most Św. Rocha. Był też przypadkowy mężczyzna, do którego oskarżony miał zadzwonić, myląc numer, czy kobieta, która znalazła dowód osobisty Ewy Tylman, oraz jej koleżanka.

Przed sądem przesłuchano 75 świadkówTVN 24

Źródło: TVN 24 Poznań/PAP

Autorka/Autor:FC, aa, ww/pm

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

George Foreman, legendarny amerykański pięściarz, zmarł w wieku 76 lat - poinformowała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie rodziny sportowca.

George Foreman nie żyje. Legendarny pięściarz zmarł w wieku 76 lat

George Foreman nie żyje. Legendarny pięściarz zmarł w wieku 76 lat

Źródło:
Reuters

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Błaszczak usłyszał prokuratorskie zarzuty. Prezydent USA Donald Trump ogłosił prace nad myśliwcem szóstej generacji. Z kolei piłkarska reprezentacja była bliska kompromitacji w meczu z Litwą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 22 marca.

Zarzuty dla Błaszczaka, myśliwiec przyszłości, paraliż na Heathrow

Zarzuty dla Błaszczaka, myśliwiec przyszłości, paraliż na Heathrow

Źródło:
PAP, TVN24

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

Ich misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wydłużyła się o 278 dni. Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że astronauci otrzymają zapłatę za dodatkowy czas pracy. Dodał, że jak będzie trzeba, to pokryje koszty z własnej kieszeni.

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Trump: jeśli będę musiał, zapłacę z własnej kieszeni

Źródło:
PAP

Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona otrzymał Nagrodę Specjalną Bożeny i Mariusza Walterów, wręczoną podczas uroczystej gali w Muzeum POLIN. Statuetki przyznano też w czterech kategoriach. Jako Osobowość Medialna Roku (Nagroda Główna) wyróżniona została Karolina Lewicka z radia TOK FM. Jak wskazują organizatorzy plebiscytu, nagrody te "to wskazanie kierunku, w którym polskie media powinny się rozwijać i jakie wartości reprezentować".

Wręczono Nagrody Mariusza Waltera. Marcin Wrona ze specjalnym wyróżnieniem

Wręczono Nagrody Mariusza Waltera. Marcin Wrona ze specjalnym wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl

Rośnie przemyt kurzych jaj z Kanady do USA, gdzie ze względu na ptasią grypę rosną ceny. Jak podają kanadyjskie media za amerykańskimi służbami granicznymi, przemyt zwiększył się dwukrotnie.

Drogie jajka w USA. Przemyt z Kanady wzrósł dwukrotnie

Drogie jajka w USA. Przemyt z Kanady wzrósł dwukrotnie

Źródło:
PAP

Dariusz Joński powiedział w programie "#BezKitu" w TVN24, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w czasie pandemii COVID-19 przekazała tymczasowemu szpitalowi we Wrocławiu sprzęt medyczny wart około 14,5 miliona złotych, z którym "nie wiadomo, co się stało". - Nie ma żadnej dokumentacji w Urzędzie Wojewódzkim. Po prostu wyparowało - przekazał europoseł KO.

Sprzęt z RARS za prawie 14,5 miliona złotych. "Nie wiadomo, co się z tym stało"

Sprzęt z RARS za prawie 14,5 miliona złotych. "Nie wiadomo, co się z tym stało"

Źródło:
TVN24

1122 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W rosyjskich atakach na obwody zaporoski, sumski i doniecki zginęło pięę osób. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Rosjanie zaatakowali trzy ukraińskie obwody. Zabili pięć osób

Rosjanie zaatakowali trzy ukraińskie obwody. Zabili pięć osób

Źródło:
PAP

Na rosyjskim lotnisku wojskowym Engels w czasie ataku sił ukraińskich mogło znajdować się pięć bombowców strategicznych: trzy Tu-95MS i dwa Tu-160 - podał proukraiński kanał na Telegramie "Krymski Wiatr". Znany kijowski ekspert do spraw wojskowości Wałerij Romanenko wyjaśnił, dlaczego Ukraińcy właśnie teraz postanowili uderzyć w to miejsce.

Ukraińcy "nie mogli się powstrzymać". Potężny atak

Ukraińcy "nie mogli się powstrzymać". Potężny atak

Źródło:
UNIAN, Ukraińska Prawda, Moscow Times, tvn24.pl

Spotkanie przedstawicieli "koalicji chętnych", czyli krajów zainteresowanych rozmieszczeniem sił europejskich na terytorium Ukrainy, odbędzie się w przyszłym tygodniu i potrwa trzy dni – poinformował premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Będzie kolejne spotkanie "koalicji chętnych". Trzydniowe

Będzie kolejne spotkanie "koalicji chętnych". Trzydniowe

Źródło:
PAP

Amerykański myśliwiec szóstej generacji będzie nosił nazwę F-47 - ogłosił w piątek prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Jak przekazał, kontrakt na produkcję tych maszyn otrzyma firma Boeing. Obecnie żadna armia na świecie nie dysponuje myśliwcami tej generacji.

Nadchodzi F-47. Amerykanie ogłaszają myśliwiec przyszłości

Nadchodzi F-47. Amerykanie ogłaszają myśliwiec przyszłości

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel i Ewa Galica otrzymali nominacje do tegorocznych "Melchiorów" - nagród Polskiego Radia dla najlepszych reportażystów. Oboje zostali nominowani w kategorii reportaż wideo.

Dziennikarze "Superwizjera" z nominacjami do "Melchiorów"

Dziennikarze "Superwizjera" z nominacjami do "Melchiorów"

Źródło:
TVN24

Donald Trump chciałby, by ukraińskie elektrownie atomowe przeszły pod kontrolę USA. "New York Times" wskazuje, jaki może być cel amerykańskiego prezydenta i jakie znaczenie miałaby dla Stanów Zjednoczonych okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Do tego Trump potrzebuje ukraińskich elektrowni atomowych

Źródło:
PAP

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Ponad 80 samochodów marki Tesla zostało uszkodzonych na parkingu salonu samochodowego w mieście Hamilton w kanadyjskiej prowincji Ontario. Jest to najpoważniejszy dotąd w Kanadzie akt wandalizmu skierowany przeciwko firmie Elona Muska. Kanadyjska policja wszczęła dochodzenie w tej sprawie.

Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Ponad 80 tesli uszkodzonych na jednym parkingu

Źródło:
PAP

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Na lotnisku Heathrow wznowiono w piątek późnym popołudniem część lotów po pożarze podstacji elektrycznej. W sobotę port lotniczy ma wrócić do normalnej działalności.

Lotnisko Heathrow wznowiło część lotów

Lotnisko Heathrow wznowiło część lotów

Źródło:
PAP

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uderzy w niedofinansowany system ochrony zdrowia - przekonywał w programie "Bez kitu" w TVN24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny. Mówił też o propozycji Lewicy dotyczącej wprowadzenia podatku zdrowotnego.

"To jest nasz udział w koalicji"

"To jest nasz udział w koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Dwaj mężczyźni leżeli skuleni w kącie na klatce schodowej, owinięci byli kurtkami, a ściany i podłoga były pokryte krwią. Pierwszej pomocy udzielili im strażnicy miejscy. Jeden z mężczyzn trafił do szpitala. Powiedzieli, że zostali pobici przez nieznanych sprawców.

Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią

Leżeli skuleni w kącie, ściany i podłoga pokryte były krwią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie piątkowych protestów w Stambule i Izmirze protestujący starli się z policją - podały zachodnie agencje. W stronę siedziby władz ruszyło co najmniej 10 tysięcy osób mimo obowiązującego zakazu zgromadzeń. Turcy wychodzą na ulice w związku z zatrzymaniem Ekrema Imamoglu, który jest burmistrzem Stambułu od 2019 roku.

Zakaz nie zadziałał. Starcia na ulicach

Zakaz nie zadziałał. Starcia na ulicach

Źródło:
PAP, Reuters

Dla 49-latka podróż do Londynu zakończyła się na Lotnisku Chopina, jeszcze przed startem samolotu. Stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa, oznajmił bowiem pracownikowi lotniska, że posiada przy sobie laptop z urządzeniem wybuchowym.

Podróż zakończył jeszcze przed startem samolotu. Z powodu "żartu" o laptopie

Podróż zakończył jeszcze przed startem samolotu. Z powodu "żartu" o laptopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzieci poinformowały strażników miejskich o zerwanych przewodach wiszących nad skrzyżowaniem i dokładnie wskazały miejsce. Niedługo później pojawiła się tam też ekipa techniczna.

Do strażników miejskich podbiegły dzieci z alarmującym zgłoszeniem

Do strażników miejskich podbiegły dzieci z alarmującym zgłoszeniem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Książę William odwiedził brytyjskich żołnierzy stacjonujących w międzynarodowej jednostce w Estonii. Następca tronu ubrany w mundur maskujący z symbolem NATO, w czołgu Challenger 2, to "znaczący sygnał o zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w odstraszanie Rosji" - pisze BBC.

Książę William w czołgu niedaleko granicy z Rosją. "Znaczący sygnał"

Książę William w czołgu niedaleko granicy z Rosją. "Znaczący sygnał"

Źródło:
BBC

Pochodzący z Polski mężczyzna jest winny zabójstwa i poćwiartowania zwłok swojego współlokatora - orzekł sąd w Manchesterze. Prokuratura określiła to jako "barbarzyńską zbrodnię". Mężczyzna, starając się ukryć ślady, podzielił ciało na 27 części, które porzucił w torbach w różnych miejscach aglomeracji Manchesteru.

"Barbarzyńska zbrodnia" na Wyspach. Polak skazany

"Barbarzyńska zbrodnia" na Wyspach. Polak skazany

Źródło:
PAP, BBC

Poseł PiS Mariusz Błaszczak w piątek po południu opuścił prokuraturę. Potwierdził, że usłyszał zarzut w sprawie ujawnienia w 2023 roku fragmentów wojskowego planu "Warta". Prokurator, podpułkownik Marcin Maksjan poinformował, że Błaszczak nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Dokumenty z kategorią A, "piąty etap czwartej fazy obrony". Co ujawnił Błaszczak 

Dokumenty z kategorią A, "piąty etap czwartej fazy obrony". Co ujawnił Błaszczak 

Źródło:
TVN24, PAP

Jeden z podleśniczych z Turka (woj. wielkopolskie) pokazał, jak wygląda jego codzienność. Na nogawce jego spodni osiadło kilkanaście kleszczy. Pajęczaki te są aktywne od dawna, jednak z uwagi na coraz wyższą temperaturę pokazują się chętniej. Jak chronić się przed ukąszeniem i co robić, gdy już do niego dojdzie?

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Aż strach patrzeć na to nagranie. Nogawka spodni cała w kleszczach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na terenie Puszczy Słupeckiej powstała nielegalna przeprawa przez rzekę Czarną. Zbudowana została z drewnianych pali, a w pobliżu widać ślady cięć na drzewach. Konstrukcję znaleźli strażnicy leśni z Nadleśnictwa Drewnica, a policja szuka jej budowniczych.

W rezerwacie znaleźli nielegalny most

W rezerwacie znaleźli nielegalny most

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Armia Sudanu odzyskała pełną kontrolę nad pałacem prezydenckim. Na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych widać mężczyzn w mundurach wojskowych wewnątrz budynku. W Sudanie od dwóch lat trwa konflikt, który kosztował życie dziesiątki tysięcy osób.

Wojsko zajęło pałac prezydencki

Wojsko zajęło pałac prezydencki

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP