Funkcjonariusze z poznańskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili grupę przestępczą zajmującą się przemytem, produkcją i handlem narkotyków w darknecie. Zabezpieczono 1770 kilogramów środków odurzających i psychoaktywnych. Zatrzymano cztery osoby, wszyscy trafili do tymczasowego aresztu. Dwie z nich to ojciec i syn. Starszy z mężczyzn był mózgiem całej operacji i odpowiadał za produkcję narkotyków, młodszy sprzedawał je w internecie.
Mundurowi zajmowali się rozpracowaniem jednego z forów internetowych, które umożliwiało użytkownikom pozostanie anonimowym i kupowanie m.in. przeciwbólowych leków narkotycznych, narkotyków czy pochodnych mefedronu. Policjantom udało się ustalić tożsamość osób, które były zamieszane w produkcję i handel narkotykami na terenie całego kraju.
Pod koniec czerwca na terenie dwóch województw: wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, około stu policjantów przeprowadziło jednocześnie akcję w ośmiu różnych lokalizacjach.
"W jednym z domów jednorodzinnych pod Koninem, podczas procesu wytwarzania narkotyków, zatrzymano m.in. dwóch mężczyzn w wieku 52 i 29 lat, jeden z nich okazał się magistrem chemii. Ujawniono również miejsca, w których ukrywano dokumenty służące do legalizowania majątku pochodzącego z przestępczej działalności, gotowe narkotyki, prekursory oraz linie produkcyjne służące do ich wytwarzania" - czytamy w komunikacie.
- Ten swoisty duet stworzył niezły team. Nikogo nie dopuszczali do tego biznesu. Ojciec odpowiadał za produkcję narkotyków, za zbudowanie tej ogromnej linii produkcyjnej. Syn działał w ukrytym internecie, gdzie sprzedawał narkotyki. Tylko dzięki temu, że popełniali błędy, policjantom udało się je wykorzystać i namierzyć ich - powiedział młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Narkotyki o wartości ponad 17 milionów złotych
Funkcjonariusze Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z Wielkopolskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Poznaniu Prokuratury Krajowej zabezpieczyli 1770 kilogramów środków odurzających i psychoaktywnych, dwie linie produkcyjne, gotówkę w kwocie około 400 tysięcy złotych oraz szereg nośników elektronicznych. Dodatkowo ustalono sposób prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa.
Służby przekazują, że jest to największa ilość narkotyków dotychczas zabezpieczonych przez komórki zwalczające cyberprzestępczość w Europie.
"Zabezpieczone linie produkcyjne pozwalały wytwarzać tygodniowo 700 kg narkotyków. Można było wytworzyć z nich kilka milionów porcji dilerskich" - czytamy.
Wartość zabezpieczonych narkotyków wyceniono na ponad 17 milionów złotych. Na terenie nielegalnej fabryki służby spędziły cztery dni. Na wcześniejszym etapie sprawy zatrzymano cztery osoby, którym przedstawiono zarzuty przemytu 100 kilogramów marihuany oraz wprowadzenie do obrotu 400 kilogramów narkotyków. Zabezpieczono również leki psychotropowe, nasenne i przeciwbólowe, które ostatecznie nie trafiły na rynek. Zatrzymani mężczyźni w przeszłości nie byli karani. Na wniosek prokuratora Prokuratury Krajowej, Sąd Rejonowy w Poznaniu zastosował wobec zatrzymanych tymczasowy areszt.
Za przemyt narkotyków, ich wytwarzanie i posiadanie oraz inne przestępstwa, aresztowanym grozi kara 20 lat więzienia.
Źródło: tvn24.pl, cbzc.policja.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: cbzc.policja.gov.pl