TVN24 | Poznań

Kobieta zostawiła rocznego syna w rozgrzanym aucie, płacz dziecka usłyszeli przechodnie. Policja: sprawa znajdzie finał w sądzie

TVN24 | Poznań

Autor:
tm//rzw
Źródło:
tvn24.pl
Ekspert: dziecko w rozgrzanym aucie może umrzeć w 15-20 minut
Ekspert: dziecko w rozgrzanym aucie może umrzeć w 15-20 minuttvn24
wideo 2/5
tvn24Ekspert: dziecko w rozgrzanym aucie może umrzeć w 15-20 minut

Na parkingu w Poznaniu policjanci wyciągnęli z rozgrzanego - mimo opuszczonych do połowy szyb - samochodu roczne dziecko. Zostawiła je tam matka, udając się z kilkuletnią córką na zakupy. Na szczęście chłopczykowi nic się nie stało, natomiast kobiecie grozi odpowiedzialność karna przed sądem. Funkcjonariusze przypominają, że w gorące dni wystarczy chwila, by temperatura w pojeździe wzrosła do poziomu zagrażającego życiu.

W niedzielę (26 czerwca) około godziny 11.20 poznańska policja dostała zgłoszenie, że na parkingu przy ulicy Palacza stoi auto, w którym znajduje się dziecko. Jego płacz usłyszeli przechodnie. Jak tylko zobaczyli malucha w foteliku, natychmiast wezwali służby.

Szyby auta opuszczone były do połowy. Korzystając z tego, policjanci otworzyli drzwi i wyciągnęli rocznego chłopczyka na zewnątrz.

- Od razu obok auta pojawiła się mama i oświadczyła, że poszła na zakupy do sklepu z kilkuletnią córką – mówi młodsza aspirant Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Matka zostawiła dziecko w rozgrzanym aucie (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock/Little Pig Studio

W czasie upału, w aucie robi się "szklarnia"

Policjantka zapowiada, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Przy okazji ponawia apel, jaki policja regularnie kieruje do wszystkich korzystających z aut i publikuje na swoich stronach internetowych. - Apelujemy o niepozostawianie dzieci ani zwierząt w samochodzie. Wystarczy chwila, żeby temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać życiu – podkreśla.

Czytaj też: Matka zostawiła 8-miesięczne dziecko w wózku przed blokiem. Była pijana

Eksperci zwracają uwagę, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której jest o wiele cieplej niż na zewnątrz.

W razie potrzeby możemy wybić szybę

Co robić, kiedy zobaczymy zamknięte w samochodzie, zwłaszcza w upalne dni, dziecko lub zwierzę? Policja zaleca: trzeba jak najszybciej reagować. Przede wszystkim - dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeśli to jest możliwe, w oczekiwaniu na przybycie służb należy pozostać na miejscu i monitorować sytuację lub też upewnić się, że kto inny może to zrobić.

Jeśli zaś stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Dziecko zostało zauważone na parkingu przy ulicy Palacza w Poznaniu
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//rzw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Little Pig Studio

Pozostałe wiadomości