TVN24 | Poznań

Chcą nowego święta państwowego, dzień po Bożym Narodzeniu

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Poznań walczy o nowe święto państwowe. Zaraz po Bożym NarodzeniuTVN 24
wideo 2/9
TVN 24Poznań walczy o nowe święto państwowe. Zaraz po Bożym Narodzeniu

Poznańskie muzea, Instytut Pamięci Narodowej i regionaliści chcą, by 27 grudnia - dzień, w którym 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie - był nowym świętem państwowym. Apel ma trafić po wakacjach na biurka prezydenta i premiera.

O ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym apelują wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnianiem historii. 27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie – największy na terenie zaborów zakończony zwycięstwem zryw niepodległościowy.

"Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" – napisali pomysłodawcy przedsięwzięcia.

"To był fundament odradzającej się ojczyzny"

Inicjatorami apelu są: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

- Powstanie Wielkopolskie miało ogromne znaczenie nie tylko dla Poznania i Wielkopolski, ale dla całego odbudowującego się po zaborach kraju. Dzięki powstaniu wielkopolskiemu te ziemie zostały przyłączone do naszej ojczyzny - przypomina Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

A Przemysław Terlecki, dyrektor Muzeum Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, podkreśla, że powstanie nigdy nie było lokalne, mimo że działo się w Wielkopolsce.

- Trzy lata temu najważniejsze osoby w państwie doceniły to powstanie. Wręcz powiedziały, że to był fundament odradzającej się ojczyzny. Bez Powstania Wielkopolskiego nie byłoby Polski. Polacy zasługują na święto, które pokazuje historię drogi do niepodległości zakończoną zwycięstwem - mówi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Pomysłodawcy przedsięwzięcia zachęcają samorządowców z Wielkopolski, Pomorza i Kujaw oraz Ziemi Lubuskiej, regionalistów, muzealników, instytucje i stowarzyszenia oraz osoby prywatne do przyłączenia się do apelu. Ten po wakacjach, po zebraniu jak największej liczby deklaracji poparcia, przekazany ma być prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, marszałkom Sejmu i Senatu oraz parlamentarzystom.

Dzięki powstaniu Wielkopolska wróciła do Polski

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

"Powstanie wielkopolskie nie jest takie klasycznie romantyczne"06.07 | Zakończyło się sukcesem, więc paradoksalnie "jakby nie pasuje" do polskiej romantycznej mentalności - oceniają eksperci. W powstaniu wielkopolskim nie było też spektakularnych klęsk czy olbrzymich strat. tvn24

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości