Na uniwersytecie wykluły się żółwie. Tak przebiły skorupkę. Nagranie

Moment przebicia skorupy jaja
Na poznańskim uniwersytecie wykluły się żółwie. Zobacz jak jeden z nich przebija skorupkę
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Samica żółwia błotnego znaleziona w zeszłym roku w jednym z domów w Poznaniu doczekała się potomstwa. Zwierzę przebywa w Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, gdzie może liczyć na fachową opiekę.

Pod koniec października zeszłego roku w jednej z piwnic domu na poznańskim Świerczewie mieszkańcy znaleźli żółwia. Na miejsce wezwano ekopatrol straży miejskiej.

"Domownicy byli bardzo zdumieni widząc takiego gościa i od razu powiadomili strażników. Funkcjonariusze rozpoznali, że to żółw błotny. Jest to jedyny gatunek żółwia, który w Polsce występuje w środowisku naturalnym i jest pod ścisłą ochroną" - pisała poznańska straż miejska.

Samica żółwia uratowana z piwnicy
Samica żółwia uratowana z piwnicy
Źródło: Straż Miejska w Poznaniu

Zwierzę trafiło pod opiekę dr. inż. Mateusza Rawskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Okazało się, że jest to samica.

- Bez udzielenia jej pomocy zwierzę wybudzone ze snu zimowego lub wcześniej nielegalnie utrzymywane przez człowieka najpewniej nie przeżyłoby okresu niskich temperatur - wyjaśnia dr inż. Mateusz Rawski.

Żółwie są pod fachową opieką
Żółwie są pod fachową opieką
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Przejdą badania genetyczne

Żółwica nie tylko przeżyła, ale w grudniu zniosła jaja. Dzięki specjalistycznej opiece po ponad sześćdziesięciodniowej inkubacji wykluły się z nich młode żółwie. To nietypowe, bo w naturze żółwie błotne wykluwają się późnym latem lub opuszczają gniazda dopiero wiosną w następnym roku po złożeniu jaj.

Narodzone maluchy
Narodzone maluchy
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

- Obecnie młode odchowywane są w warunkach kontrolowanych, przyjmują żywy pokarm, co zwiększa ich szanse na potencjalne wypuszczenie na wolność. Jednak o ich dalszym losie zadecydują wyniki badań genetycznych – konieczne jest ustalenie, czy należą do rodzimej dla Polski populacji, aby nie dopuścić do jej "zanieczyszczenia" na przykład osobnikami z południa Europy, które nie są dobrze przystosowane do niskich temperatur w zimie – tłumaczy Rawski. Ostateczna decyzja zostanie podjęta przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Moment przebicia skorupy jaja
Moment przebicia skorupy jaja
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Żółwie błotne to jedyny rodzimy w krajowej faunie gatunek żółwia objęty ochroną ścisłą w 1935 roku, na trzy lata przed wprowadzeniem jej dla żubra. Nasz kraj zasiedla reliktowa, w znacznym stopniu zależna od ochrony aktywnej populacja.

Czytaj także: 100 lat temu zabiliśmy ostatniego żubra żyjącego na wolności. Jak wygląda ochrona żubra w Polsce?

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: