Pustostany, kanały ciepłownicze, klatki schodowe. Straż miejska i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu jak co roku odwiedzają miejsca, w których koczują osoby bezdomne. Wręczają im pakiety żywnościowe i namawiają, by zamiast spać pod gołym niebem skorzystały z noclegów w miejskim ośrodku.
Od początku listopada straż miejska i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu odwiedzają koczowiska. Jak co roku, do sprawdzenia jest ponad 100 miejsc, w których nocuje nawet 300 osób. - Wspólnie chcemy pomóc osobom bezdomnym w tym najtrudniejszym dla nich okresie. Chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób, żeby na czas otrzymali pomoc - mówi tvn24.pl Anna Nowaczyk ze straży miejskiej.
Funkcjonariusze namawiają bezdomnych, by zdecydowali się przenieść do ośrodka. Podpowiadają też, gdzie mogą szukać pomocy. - Osoba, która zdecyduje się pójść do placówki będzie miała zapewnione schronienie. Miasto zabezpieczyło ponad 300 miejsc w schroniskach oraz kilkadziesiąt w ogrzewalni przy Krańcowej oraz noclegowni przy ulicy Borówki – podała Bogna Kisiel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dodała, że od wtorku 2 listopada przy ulicy Dworcowej wydawane są także posiłki. Bezdomni mogą tam skorzystać też z indywidualnych porad socjalnych, pomocy przedmedycznej, dostaną również środki ochrony osobistej. Mobilny Punkt Wsparcia to program finansowany z budżetu miasta Poznania. Realizują go dwa stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń.
Nie wszyscy chcą pomocy
Poznańskie ośrodki świadczą pomoc bezdomnym przez cały rok. Często zdarza się jednak, że ludzi ci odmawiają takiej formy pomocy. - Możemy panu pomóc, zapewnimy opiekę medyczną oraz zadbamy o inne pana potrzeby i bezpieczeństwo. W tym celu prosimy o skorzystanie z możliwości zamieszkania w jednej z poznańskich placówek – zachęcała jedną z osób Aleksandra Nowicka, pracownica socjalna. Niestety mężczyzna stanowczo odmówił.
Kolejny bezdomny, do którego dotarła Nowicka i straż miejska to mężczyzna, który nocuje w aucie. w tym przypadku interweniujący również usłyszeli, że mężczyzna sam sobie poradzi. Wobec tego otrzymał ulotkę z wykazem placówek, wspierających osoby w kryzysie bezdomności.
Nie bądź obojętny. Jak pomóc osobie bezdomnej?
- Poznaniacy widząc osobę bezdomną, wymagającą pomocy, mogą ją zgłosić do działu pomocy osobom bezdomnym, który znajduje się przy ulicy Gronowej 22 – radzi Bogna Kisiel.
Można to zrobić na trzy sposoby: mailowo (pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl), poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u (mopr.poznan.pl), telefonicznie (61 878 17 89). Ale zgłoszenia przyjmuje również straż miejska (986) i Punkt Interwencji Kryzysowej (61 835 48 66 oraz 61 835 48 65).
Z kolei Punkt Obsługi Klienta w Dziale Pomocy Osobom Bezdomnym czynny jest w poniedziałek w godzinach 7.30-16.00, a od wtorku do czwartku w godzinach 7.30-15.30. Osoby bezdomne mogą przyjść w tych godzinach i zostanie im udzielone wsparcie, nie muszą umawiać się na wizytę
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: FB - Straż Miejska Poznań