Poznań postanowił walczyć z reklamami, które szpecą miasto. O estetykę budynków ma zadbać nowy urzędnik - wybrany w konkursie koordynator.
Duża liczba reklam w przestrzeni publicznej i brak kontroli nad ich formą zauważyli zarówno radni, jak i mieszkańcy Poznania. Radni wpadli na pomysł stworzenia stanowiska plastyka miejskiego, który miałby zająć sie tym problemem. Ale prezydent miasta postanowił, że zamiast plastyka powoła specjalnego koordynatora. Dlaczego?
- Nasze analizy wykazały, iż nie jest celowym tworzenie stanowiska plastyka miejskiego. Obecnie brak jest możliwości zapewnienia jego realnego wpływu na estetykę i wizerunek plastyczny miasta. Nie ma wyraźnych i jednoznacznych przepisów powszechnie obowiązującego prawa, które taki wpływ by umożliwiały - tłumaczy zastępca prezydenta Jerzy Stępień.
- Tak naprawdę to nie nazewnictwo jest najważniejsze. W Olsztynie mają np. miejskiego estetę. Chodzi o to żeby przyczynił się do uporządkowania przestrzeni publicznej - zaznacza Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji, która była pomysłodawcą utworzenia nowego stanowiska.
Zespół będzie opiniował
Na razie trwają prace nad szczegółowym opisem zakresu kompetencji koordynatora, ale prezydent zlecił już opracowanie koncepcji polityki reklamowej na obszarze staromiejskim.
Ponadto powołał zespół, który będzie opiniował wnioski dotyczące "umieszczania w przestrzeni publicznej tablic pamiątkowych, rzeźb i instalacji plastycznych oraz mebli miejskich". Zostało także wydane zarządzenie w sprawie zasad umieszczania urządzeń reklamowych oraz szyldów na nieruchomościach Poznania.
Zadania dla koordynatora
Radni, którzy chcieli utworzenia stanowiska plastyka miejskiego, widzieli dla niego wiele zadań, głównie w centrum Poznania, ale nie tylko. Teraz mają nadzieję, że wypełni je koordynator.
- Chodzi o zmianę na lepsze miejsc brzydkich i pstrokatych, pełnych reklam, szczególnie na Garbarach, ulicy Gwarnej. Trzeba by też zrobić coś z budkami przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Piekary. Powinien też działać długofalowo, aby ujednolicić małą architekturą, np. latarnie, ponieważ co ulicę są inne, a takie rzeczy muszą pasować do wystroju Starego Miasta - mówi Jan Zujewicz z Rady Osiedla Stare Miasto.
Do ośmiu tygodni
Podobnie listę przyszłych zadań koordynatora określa przewodniczący Komisji Rewitalizacji Mariusz Wiśniewski.
- Koordynacja działalności służb miejskich, wykorzystanie wszystkich możliwych narzędzi, które wspierają działalności konserwatora, walka z reklamą nieestetyczną, karanie tych, którzy się nie dostosują. Ponadto współpraca z architektami i studentami. Mógłby też utworzyć wzorem Bydgoszczy punkt doradztwa estetycznego - wylicza Wiśniewski dodając, że kiedy w życie wejdzie ustawa o ochronie krajobrazu, koordynator będzie miał jeszcze więcej kompetencji.
Koordynator z konkursu
Nowe stanowisko ma zostać obsadzone w ciągu najbliższych ośmiu tygodni. Koordynator zostanie wybrany w drodze konkursu.
- Chcielibyśmy aby była to osoba z wykształceniem plastycznym lub architektonicznym, urbanista. Taka osoba poradzi sobie na tym stanowisku - twierdzi Wiśniewski.
Zobacz najbrzydsze zakatki Poznania w kalendarzu F. Springera:
Autor: kk/b / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | Filip Springer