"W czasie pandemii COVID-19 gubimy znacznie mniej". Biuro Rzeczy Znalezionych znowu zaczyna działać

Źródło:
TVN 24 Poznań
Co można znaleźć w biurze rzeczy znalezionych?
Co można znaleźć w biurze rzeczy znalezionych?Urząd Miasta Warszawy
wideo 2/5
Co można znaleźć w biurze rzeczy znalezionych?Urząd Miasta

Zgubiłeś coś w autobusie lub tramwaju w Poznaniu? Możesz to znaleźć w Biurze Rzeczy Znalezionych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Od wtorku znów wpuszczać będzie obsługiwać klientów.

Trafił już tam magiel i wózek inwalidzki. Z rzeczy odnalezionych w autobusach i tramwajach można byłoby wyposażyć niemal całą orkiestrę: były skrzypce, gitara, keyboard czy flet. Pasażerowie gubili też elementy bielizny czy sztuczne szczęki.

- Najczęściej znajdujemy klucze, parasolki, rękawiczki i czapki, dziecięce maskotki i zabawki. Zdarzają się też telefony i książki. Do tego worki i torby z odzieżą sportową czy narzędzia w walizkach - wymienia Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy MPK Poznań.

Wszystko to trafia do Biura Rzeczy Znalezionych MPK Poznań. To klitka w dawnym punkcie sprzedaży biletów, w budynku przy ulicy Głogowskiej 133. Lada, krzesło na kółkach i kilka regałów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Biuro Rzeczy Znalezionych MPK Poznań to skromne miejsceMPK Poznań

Jak detektywi

Pracownicy MPK nie mogą pokazać, jakie obecnie przedmioty się tam znajdują, bo na podstawie zdjęć ktoś mógłby twierdzić, że zagubiony przedmiot należy do niego. By odzyskać zagubioną rzecz, trzeba ją precyzyjnie opisać: kiedy ją pozostawiono w pojeździe, o której godzinie, w jakiej linii, w jakim kierunku i jak ona wygląda.

Właśnie dzięki precyzyjnemu opisowi, na początku roku, pieniądze wróciły do właściciela. - Kierowca odnalazł w autobusie zwitek banknotów, łącznie 1800 złotych. Gotówka została zwrócona właścicielowi - nie było problemów z jego identyfikacją, ponieważ rulonik był zawinięty w charakterystyczny sposób, który właściciel bezbłędnie opisał, podając przy tym nominały banknotów oraz kwotę łączną - wyjaśnia Smogulecka.

Magiel zagubiony przez jednego z pasażerówKatarzyna Lesińska / MPK Poznań

Ale nie zawsze jest tak łatwo. Czasem pracownicy biura bawią się w detektywów. Kiedyś, gdy trafiła do nich kamera cyfrowa, na podstawie nagranych filmów ustalili, do kogo ona należy. Co ciekawe, właściciel zarzekał się, że niczego nie zgubił. Dopiero potem okazało się, że kamerę zapodział jego uczeń, który ze wstydu nie przyznał mu się do tego. Na szczęście, historia skończyła się pomyślnie tak dla nauczyciela, jak i dla ucznia.

Biuro w czasie pandemii

Na czas pandemii biuro nie przyjmowało klientów. Ale nadal pracowało i – jak zawsze w podobnych przypadkach – kiedy odnaleziono dokument z danymi powiadamiało właścicieli o odnalezieniu rzeczy. A zagubione rzeczy trafiały do magazynu.

- Wprowadziliście teraz jakieś dodatkowe środki ostrożności? - dopytuję.

- W zakresie rzeczy znalezionych w pojazdach MPK Poznań szczególnie spektakularnych zmian nie ma – należy bowiem pamiętać, że nie znając zawartości znalezionej rzeczy, na przykład toreb, i nie mając informacji na temat jej posiadacza oraz środowiska, w jakim przebywał, pracownicy MPK Poznań jeszcze przed pandemią koronawirusa zachowywali szczególną ostrożność w postępowaniu z rzeczami znalezionymi - podkreśla Smogulecka.

Gdzie szukać zguby?

W pierwszej kolejności warto zwrócić się z pytaniem do Punktu Nadzoru Ruchu znajdującego się przy pętli, na której dany autobus lub tramwaj kończy kurs. Możliwe, że to właśnie tam trafiła odnaleziona rzecz. Odbiór zguby w Punkcie Nadzoru Ruchu jest jednak możliwy jedynie w dniu jej znalezienia. Właściciel przedmiotu powinien okazać dowód tożsamości i dokładnie opisać poszukiwaną rzecz oraz okoliczności jej zgubienia. Stałe Punkty Nadzoru Ruchu, czynne zazwyczaj w godzinach od 6 do 22.30 - w zależności od punktu, znajdują się przy pętlach/dworcach: Dębiec (tramwajowy), dworzec PKP (autobusowy), Franowo (tramwajowy), Górczyn (autobusowy i tramwajowy), Ogrody (tramwajowy), Rataje (autobusowy), Sobieskiego (autobusowy i tramwajowy), Starołęka (tramwajowy), Śródka (autobusowy). W dalszej kolejności znalezione rzeczy przekazywane są do Biura Rzeczy Znalezionych MPK - i to jest podstawowe miejsce, w którym należy szukać rzeczy pozostawionych w tramwaju bądź autobusie.

Mieszkańcy dopytywali teraz, jak odzyskać zguby. Od wtorku będą mogli to robić znów osobiście - Biuro Rzeczy Znalezionych MPK Poznań ponownie otwiera drzwi dla klientów. - Będzie czynne we wtorki i piątki, w godzinach od 10 do 14 - mówi Smogulecka.

W trosce o klientów MPK stosuje środki mające podnieść bezpieczeństwo. - Pomieszczenia, do których trafiają rzeczy, są co najmniej raz dziennie sprzątanie z wykorzystaniem środka do dezynfekcji. W Biurze Rzeczy Znalezionych, do którego finalnie trafiają, zamontowano również osłonę z pleksi, odgradzającą pracowników i klientów. Do pomieszczenia należy wchodzić pojedynczo i stosować wymagany przepisami dystans. Należy zasłaniać usta i nos oraz założyć rękawiczki lub zdezynfekować dłonie. Na bieżąco przypominamy również o pozostałych zasadach bezpieczeństwa, jak unikanie dotykania rękoma okolic twarzy, zwłaszcza ust, oczu, nosa oraz kichanie czy kaszlenie w zagięcie łokcia. Nadal zachęcamy również do kontaktu telefonicznego bądź poprzez pocztę elektroniczną - podkreśla Smogulecka.

Numer telefonu do biura: 61 839 60 03

Adres e-mail: rzeczy-znalezione@mpk.poznan.pl.

Wysiadając - zabierz swój bagaż - przypomina MPK PoznańMPK Poznań

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

W czasie pandemii gubimy mniej

A co gubimy w czasie pandemii? - Na przykład hulajnogę - mówi rzeczniczka MPK. Ta trafiła do biura dosłownie kilka dni temu.

Ale liczba pozostawionych rzeczy znacznie spadła. Nie ma to jednak raczej związku z tym, że w czasie pandemii bardziej dbamy o to, co ze sobą wieziemy. Odpowiedź jest bardziej prozaiczna. - W związku z ograniczeniami w przemieszczaniu się w czasie pandemii mniej osób korzysta z komunikacji miejskiej. O ile w styczniu w spisie rzeczy, które trafiły do Biura Rzeczy Znalezionych było 112 pozycji, w kwietniu zanotowano tylko 21 pozycji - podaje Smogulecka.

Do kogo się zwrócić po znalezieniu cudzej rzeczy w autobusie lub tramwaju?

Taką rzecz przyjmie prowadzący pojazd. Jeżeli jednak pasażer zażąda znaleźnego bądź pisemnego potwierdzenia przekazania rzeczy - kierowca lub motorniczy poprosi o odniesienie przedmiotu do Biura Rzeczy Znalezionych MPK i dopełnienie tam stosownych formalności.  Znalezioną rzecz można oddać również w Punktach Nadzoru Ruchu znajdujących się na pętlach. Osoba przyjmująca sporządzi protokół, a na żądanie pasażera - wyda pokwitowanie. W przypadku odnalezienia zwierząt wzywana jest straż miejska. Pozostawiony bez nadzoru bagaż może stanowić potencjalne zagrożenie. W przypadku znalezienia przedmiotu wzbudzającego podejrzenia kierowca bądź motorniczy powinien zatrzymać pojazd w miejscu, gdzie nie zagraża to bezpieczeństwu. Pasażerowie będą musieli wtedy wysiąść (zabierając przy tym swoje rzeczy) i odejść w bezpieczne miejsce. O możliwości kontynuacji kursu będzie w takiej sytuacji decydować policja. Uwaga: Biuro Rzeczy Znalezionych nie przyjmie artykułów spożywczych i łatwo psujących się, a także niebezpiecznych, łatwopalnych, żrących i takich, których posiadanie wymaga pozwolenia. Nie zostaną również przyjęte rzeczy, co do których istnieje przypuszczenie, że zostały porzucone. 

Autorka/Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24