Piła na umór w ciąży, urodziła pijane dziecko. "Kilka rodzin czeka na adopcję"

Polskie prawo nie daje instrumentów do karania takich zachowań
Polskie prawo nie daje instrumentów do karania takich zachowań
tvn24
tvn24Kobieta, jeszcze w ciąży, widywana była na poznańskim Łazarzu

Urodził się z 0,3 promila alkoholu we krwi, ale poza tym zdrowy. Było to o tyle zaskakujące, że jego matka w zaawansowanej ciąży regularnie się upijała. Chłopczyk, który we wrześniu przyszedł na świat w poznańskim szpitalu na razie trafił do rodziny zastępczej. - Istnieje małe prawdopodobieństwo, że dziecko wróci do matki - oceniają pracownicy pomocy społecznej.

Młoda, niespełna 30-letnia kobieta, publicznie piła alkohol, będąc w 8. miesiącu ciąży. Często widywana była na poznańskim Łazarzu. Znana była policji, staży miejskiej, a także pracownikom szpitali - kilka razy pijana do nieprzytomności, lądowała na szpitalnych oddziałach. Po wytrzeźwieniu wychodziła bez żadnych konsekwencji. CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ

Pijane dziecko

Mimo braku troski o dziecko w łonie, kobieta donosiła ciążę do końca i na początku września, w szpitalu przy ulicy Polnej w Poznaniu, urodziła chłopca. Z lecznicy wyszła jednak bez dziecka.

- Dziecko urodziło się pod wpływem alkoholu (miał około 0,3 promila - red.) i już w szpitalu zostało jej odebrane. Matka nie zostawiła jednak żadnych dokumentów, jakoby zrzekła się do niego praw. W takich przypadkach sąd musi czekać 6 tygodni, w ciągu których matka może się zgłosić po dziecko. Do tej pory ani ona, ani nikt z rodziny się nie zgłosili - informuje Lidia Leońska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Z informacji, do których dotarł portal epoznan.pl, wynika, że po porodzie chłopiec musiał przejść operację. Na razie trudno ocenić, jak silne piętno odcisnął na dziecku spożywany przez matkę alkohol. Pewnym jest, że będzie musiał poddać się rehabilitacji. Portal donosi także, że dziecko nie przejawia oznak upośledzenia wynikającego z obciążenia alkoholowego.

Dziecko do adopcji?

Obecnie chłopiec przebywa w rodzinie zastępczej o charakterze pogotowia rodzinnego. Teraz o przyszłości malca decydować będzie sąd rodzinny.

- Istnieje małe prawdopodobieństwo, że dziecko wróci do matki. Prawdopodobny scenariusz jest taki, że sąd odbierze jej prawa rodzicielskie i wyda postanowienie o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Wiem, że kilka rodzin czeka na adopcję dziecka - przyznaje Leońska.

Pijane ciężarne - bezkarne

W Polsce picie alkoholu przez kobiety w ciąży nie jest karane. W takich sytuacjach żadne organy nie mają możliwości podejmowania działań o charakterze prawnym.

- Prawo nie daje jakiejkolwiek ochrony w takich przypadkach. Mamy tutaj konflikt między swobodą obywatelską, a szkodzeniem drugiemu człowiekowi. Prawo nigdzie w Europie, w tym w Polsce, w tej fazie ingerencji w wolności obywatelskie, nie daje instrumentów ochrony prawnej. Ustawodawca stoi na stanowisku takim, że ta wolność jest ważniejsza, niż, jak w tym wypadku, ochrona życia. To jest problem na styku filozofii prawa - mówi adwokat Przemysław Maciak.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości