TVN24 | Poznań

Na A2 przewrócił się dostawczy samochód. "W części towarowej jechało kilkunastu obcokrajowców"

TVN24 | Poznań

Aktualizacja:
Autor:
aa//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Do zdarzenia doszło na A2 między Bukiem, a Nowym Tomyślem
Do zdarzenia doszło na A2 między Bukiem, a Nowym Tomyślem Kontakt 24/ Paulina
wideo 2/4
Kontakt 24/ PaulinaDo zdarzenia doszło na A2 między Bukiem, a Nowym Tomyślem

Siedemnastu obcokrajowców znajdowało się w dostawczym mercedesie, który rano przewrócił się na autostradzie A2 w województwie wielkopolskim. Cztery osoby trafiły do szpitala. Kierowca, który uciekł z miejsca zdarzenia, został już zatrzymany, trwają poszukiwania jednego z pasażerów.

Do zdarzenia doszło we wtorek rano między Bukiem a Nowym Tomyślem (woj. wielkopolskie). Samochodem dostawczym na czeskich numerach rejestracyjnych jechało kilkunastu obcokrajowców. Na 122. kilometrze autostrady A2 w kierunku Świecka z nieznanych przyczyn mercedes sprinter się wywrócił. Policjanci zatrzymali już kierowcę, który uciekł tuż po zdarzeniu. Zbiegł także jeden z pasażerów, nadal jest poszukiwany.

"Rozpoczęła się obława"

– Kiedy policjanci pojawili się na miejscu okazało się, że w części bagażowej pojazdu znajduje się 17 obcokrajowców. Zniknął kierowca pojazdu oraz jeden z pasażerów, dlatego rozpoczęła się obława – powiedział młodszy inspektor Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Na A2 przewrócił się mercedes sprinterTVN24

Około godziny 11.40 reporterka TVN24 dowiedziała się, że kierowcę udało zatrzymać. - Policjanci, którzy brali udział w tych działaniach poinformowali, że natknęli się na mężczyznę, który najprawdopodobniej jest kierowcą tego pojazdu. W tej chwili ta osoba jest przewożona do komendy w Nowym Tomyślu. Jest to najprawdopodobniej obywatel Ukrainy, ale czekamy na potwierdzenie tych informacji – przekazał rzecznik policji.

Co dzieje się z pasażerami auta?

Wiadomo, że obcokrajowcy, którzy jechali mercedesem, to sami mężczyźni. Jak zapewnia Borowiak, nie było wśród nich dzieci. W trakcie wypadku cztery osoby doznały obrażeń, dlatego zostały przetransportowane do szpitali w Poznaniu, Puszczykowie oraz Nowym Tomyślu. – Mamy informację, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Trwają badania, czekamy na informacje od lekarzy, jakiego rodzaju obrażenia mogą mieć te osoby – dodaje Borowiak.

Cudzoziemcy podróżowali w części towarowej pojazduTVN24/ Tomasz Wesołowski

Pasażerowie, którym nic się nie stało, zostali przewiezieni do komendy w Nowym Tomyślu, gdzie policjanci sprawdzają ich dane. – Część z tych osób posługuje się paszportami Iraku i Turcji, część nie ma żadnych dokumentów. Oprócz ustalania ich tożsamości, chcemy też wiedzieć, w którym miejscu przekroczyły polską granicę i dokąd zmierzały. Następnie zostaną podjęte decyzje, co z tymi osobami będzie się działo – tłumaczy rzecznik.

Jak relacjonowała tuż przed godziną 15 reporterka TVN24, na A2 nie ma już utrudnień w ruchu. Służbom udało się usunąć z drogi samochód.

Policja ustala okoliczności zdarzenia na A2TVN24
Służby starają się jak najszybciej usunąć pojazd z drogiTVN24

W niedzielę na A2 zatrzymano dziesięciu obywateli Iraku

W niedzielę na A2 funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali do kontroli toyotę proace, którą kierował 24-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego. Oprócz niego w pojeździe znajdowało się dziesięciu obywateli Iraku: siedmiu mężczyzn w wieku 20-32 lat oraz troje dzieci w wieku od 10 do 14 lat.

"Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu na terytorium naszego kraju oraz wyjazdu. Irakijczycy zgodnie oświadczyli, że chcieli dotrzeć do Niemiec. Z uwagi na nielegalny pobyt w Polsce oraz niezgodne z prawem usiłowanie przekroczenia granicy wbrew przepisom, zostali zatrzymani" – poinformowała w komunikacie mjr Joanna Konieczniak, rzeczniczka nadodrzańskiej straży granicznej.

Kierowcę toyoty zatrzymano za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Podczas całego weekendu funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali łącznie 33 cudzoziemców. "Usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę z Polski do Niemiec. (…) Żaden z zatrzymanych podczas weekendu przez funkcjonariuszy cudzoziemców nie wnioskował o ochronę międzynarodową na terytorium Polski" – czytamy w komunikacie.

Autor:aa//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter Andrzej Borowiak

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości