W wieku 61 lat zmarł ceniony poznański architekt Przemysław Borkowicz. Współprojektował między innymi budynki Starego Browaru w Poznaniu, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, lotniska Poznań-Ławica czy głównego wejścia na Międzynarodowe Targi Poznańskie.
Informacje o śmierci architekta podały Radio Poznań i szkoła Łejery, dla której zaprojektował budynek teatru.
Przemysław Borkowicz urodził się w 1961 roku. Był absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej. Zawodową karierę zaczynał w pracowni Klemensa Mikuły, gdzie pracował m.in. nad koncepcją zagospodarowania terenów wokół jeziora Maltańskiego w Poznaniu na Kajakowe Mistrzostwa Świata w 1991 roku.
Potem przeniósł się do pracowni Witolda Czajkowskiego w Oslo.
Od "akwarium" po szkolny teatr
Po powrocie do Polski w 1989 roku razem z Piotrem Barełkowskim założyli Studio ADS. To właśnie wspólnie architekci odnosili największe sukcesy.
Razem rozbudowywali i przebudowywali hale Międzynarodowych Targów Poznańskich, tworząc m.in. "akwarium", czyli przeszklone Wejście Wschodnie na MTP od strony mostu Dworcowego (oddany w 2003 r.).
Ich projektem jest też budynek nowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej przy ulicy Masztalarskiej.
Są też autorami projektów terminali pasażerskich na trzech polskich lotniskach: im. Chopina w Warszawie, Poznań-Ławica oraz we Wrocławiu.
A także Sceny Wspólnej, pierwszej w Polsce sceny teatralnej przy publicznej szkole, z której korzystają dzieci ze szkoły Łejery, i artyści z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.
Cenieni w Poznaniu
Studio ADS czterokrotnie otrzymywało Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepsze budynki wybudowane w Poznaniu w poprzedzającym roku.
Architektów po raz pierwszy wyróżniono w 1999 r. za przebudowę Pawilonu 3a na MTP. "Dawny wąski, długi i niepraktyczny pawilon przy ul. Bukowskiej zastąpili o wiele większą halą na planie kwadratu, która zajęła też część tzw. placu św. Marka, którego oryginalny kształt i tak został zaburzony w latach powojennych. Projektanci połączyli nową halę z dawnym pawilonem reprezentacyjnym z charakterystyczną wieżą (proj. Roger Sławski), tak że oba obiekty tworzą jedną, bardzo obszerną przestrzeń wystawienniczą. Prosta, lecz przemyślnie zakomponowana fasada wzdłuż Bukowskiej to ukłon w stronę sąsiedztwa" - czytamy na stronie nagrody.
Dwa lata później Studio ADS otrzymało nagrodę za terminal pasażerski na lotnisku Poznań-Ławica (powiększony potem w 2012 r.). "Projektanci stworzyli budynek symbol o dynamicznej, spójnej formie przykrytej zaoblonym dachem wspartym na ukośnych podporach, co w czytelny sposób nasuwa skojarzenia z awiacją, podobnie jak miękko zarysowane naroża i połyskliwe, srebrzyste okładziny elewacyjne. (...) Symetryczny obiekt z centralnie ulokowanym głównym i dwoma bocznymi wejściami, dobrze widoczny z ul. Bukowskiej, stał się swego rodzaju charakterystyczną bramą do miasta i oznaką jego aspiracji" - opisują organizatorzy konkursu.
Browar, który stał się cudem
Najbardziej charakterystycznym budynkiem spod ręki duetu Barełkowski - Borkowicz była jednak rewitalizacja Starego Browaru w Poznaniu. Zaniedbane budynki dawnego browaru Huggerów przy ulicach Kościuszki i Półwiejskiej wybudowanych pod koniec XIX wieku, zamienili w nowoczesne centrum handlowe z galerią sztuki.
Otwarcie zrewitalizowanego Starego Browaru nastąpiło 5 listopada 2003 roku.
W tym samym roku architekci otrzymali nagrodę im. Quadro. "Stary Browar stał się swoistym opus magnum pracowni, i to bardzo odległym od stylistyki high-tech, do której przyzwyczaili poznaniaków obaj architekci - mimo że pierwsze koncepcje rozbudowy zabytku operowały współczesnymi środkami wyrazu. Później projektanci i inwestor zwrócili się ku tradycji, okładając nowe betonowe konstrukcje cegłą, co upodobniło je do zachowanych w niewielkim stopniu fragmentów oryginalnego kompleksu (...) Wnętrze, które zobaczyli klienci, znacznie odbiegało od typowych handlowych realizacji. Do dziś zaskakują wysokiej jakości materiały, scenograficzny rozmach uzyskany dzięki współpracy z Ryszardem Kają, pastiszowe odwołania do form rodem z XIX wieku oraz wielka dbałość o detal" - czytamy na stronie konkursu.
Budynek doceniono też poza Poznaniem – nagrodzono go tytułem najlepszego centrum handlowego w Europie, a 9 grudnia 2005 roku przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) został uznany za najlepsze centrum handlowe świata w kategorii centrów średniej wielkości.
Po otwarciu drugiego skrzydła w 2007 roku Stary Browar ponownie otrzymał nagrodę im. Quadro. Uznany został też przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych za najlepsze centrum handlowe, najpierw w Europie, a następnie także na świecie - tym razem w kategorii Rozbudowa.
W 2012 roku Stary Browar w Poznaniu został wybrany nowym "Cudem Polski" w plebiscycie organizowanym przez "National Geographic Traveler" .
Oprócz Starego Browaru architekci ze Studia ADS na koncie mieli też projekty innych sklepów wielkopowierzchniowych i centrów handlowych. m.in. Galerii MM czy King Cross w Poznaniu czy Cuprum Arena w Lubinie.
Od 2013 roku Przemysław Borkowicz prowadził samodzielnie biuro architektoniczne.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24, Facebook