Przez trzy dni gimnazjaliści i licealiści uczyli się malować murale. Efektem ich prac są żurawie na ścianach parkingu podziemnego jednej z poznańskich firm.
12 gimnazjalistów i licealistów z ratajskiej świetlicy socjoterapeutycznej "Pracownia Umiejętności AMICI" wzięła udział w zajęciach tworzenia murali. Akcja pod patronatem miasta i Konsorcjum Marki Poznań trwała od 30 lipca do 1 sierpnia 2012. Przez pierwsze dwa dni jej uczestników uczono, jak malować murale.
Żurawie na ścianie
- Na zajęciach uczyliśmy się wycinania szablonów i zasad kompozycji. Wykonaliśmy żurawie, które najpierw musieliśmy sobie wyobrazić, wyciąć szablon i potem przenieść go na ścianę. Mój żuraw jest kolorowy i bardzo mi się podoba. Wcześniej zajmowałem się tylko rysunkiem, fajnie, że mogłem spróbować czegoś nowego – mówi Delfin Łakatosz, uczestnik warsztatów.
Dlaczego żurawie? W Kraju Kwitnącej Wiśni są one metaforą szczęścia i długowieczności. Na warsztatach połączona została japońska symbolika z dobrą zabawą i poznawaniem nowej techniki artystycznego wyrazu.
Olej w głowie
Trzeciego dnia warsztatów gimnazjaliści przenieśli swoje projekty na ścianę podziemnego parkingu dla pracowników firmy Bridgestone.
- W przestrzeni miejskiej można zrobić wiele dobrego, ale można też jej zaszkodzić. Na zajęciach uczyliśmy rozróżniać to, co robi np. brytyjski artysta Banksy, od tego, co w Poznaniu zrobił ostatnio Pive – mówi Małgorzata Ciernioch, prowadząca warsztaty artystka, znana w Poznaniu z licznych projektów artystycznych. - Technika tworzenia szablonów ma bardzo duże szanse trafić do młodych osób, gdyż mimo swojej prostoty daje bardzo duże możliwości tworzenia – dodaje.
Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Bridgestone