Dwutygodniowe wczasy w Bułgarii, czyli marzenie każdego Polaka w czasach PRL, będą nagrodą dla najpiękniejszej kobiety podczas wyborów miss na Święcie Sandacza. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy w Lubniewicach są wakacje organizowane przez Fundusz Wczasów Pracowniczych.
Organizatorzy, czyli urząd miejski w Lubniewicach (woj. lubuskie) i Gminny Ośrodek Kultury "Pod Morwą", czekają na kandydatki między 18 a 40 rokiem życia, które wypełnią formularz i prześlą go razem ze zdjęciem oraz oświadczą, że nie są karane.
I etap konkursu Miss Lubniewic odbędzie się 26 lipca na rynku. Wyłonionych zostanie 10 dziewczyn, które rywalizować będą w wielkim finale 17 sierpnia podczas Święta Sandacza.
Bułgaria dla najpiękniejszej
- Co roku organizujemy jakieś hasło przewodnie dla Święta Sandacza. Lubniewice to przede wszystkim miejscowość wczasowa, była nią już gdy organizowano jeszcze wypoczynek z FWP. Chcieliśmy nawiązać do tego także powrotem stylistycznym – twierdzi Małgorzata Chołuj, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury "Pod Morwą".
Zobacz jak wypoczywali Polacy w czasach PRL:
Poza pięknym wyglądem, dziewczyny będą musiały się także wykazać wiedzą o czasach PRL-u oraz zaprezentować we własnej stylizacji z tamtego okresu.
Atrakcyjne nagrody czekają na laureatki konkursu. Zwyciężczyni pojedzie na wycieczkę do Bułgarii, a I i II wicemiss spędzą weekend w SPA.
Święto Sandacza odbędzie się w Lubniewicach po raz drugi. Celem imprezy jest propagowanie wiedzy o grillowaniu oraz przyrządzaniu ryb. Obok pokazów kulinarnych, odwiedzający mogą zjeść darmową rybę. Imprezie towarzyszą koncerty i wybory miss.
Wczasy z przydziału
Fundusz Wczasów Pracowniczych działa od 1949 roku. W okresie PRL jego zadaniem było zapewnienie możliwości wypoczynku pracownikom państwowych zakładów pracy i instytucji. Podlegały jej ośrodki wypoczynkowe zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach na terenie całego kraju.
Wyjazdy następowały na podstawie skierowań. Skierowania na sezon letni i do najbardziej atrakcyjnych miejscowości rozdzielały pomiędzy pracowników rady zakładowe. W czasach prosperity FWP posiadał ponad 50 tys. miejsc wczasowych w ponad 100 miejscowościach w Polsce, w których jednocześnie wypoczywać mogło blisko 600 tys. osób.
Autor: pb, fc/b/zp / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: NAC