Dwa gliniane garnki, w których było ponad 6 tys. srebrnych monet, wstępnie datowanych na XVI i XVII wiek, znalazł leśniczy z Nadleśnictwa Krzystkowice w lesie koło miejscowości Guzów (Lubuskie). Znalezisko zostało przekazane do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.
- To największe tego typu znalezisko na terenie obecnego woj. lubuskiego. Po przeliczeniu okazało się, że w garnkach było 6 159 monet, w tym 5 370 mniejszych denarów i 787 większych groszy praskich - powiedziała Barbara Bielinis-Kopeć, lubuski wojewódzki konserwator zabytków.
Dodała, że jeszcze nie wszystkie monety oczyszczono, więc datowanie może się zmienić. Na razie ustalono, że najstarsza została wybita w 1516 r., a najmłodsza - w 1612 roku.
Monety do muzeum
Według specjalistów monety są w stosunkowo dobrym stanie, niektóre noszą tylko ślady nalotu, zaś inne są zlepione w większe partie po kilka, kilkanaście sztuk.
- Na razie łatwo są rozdzielane, ale dopiero na końcu prac konserwatorskich zobaczymy, czy uda się wszystkie rozdzielić bez uszkodzeń - wyjaśniła konserwator.
Miejsce odnalezienia monet zostało dokładnie zbadane i wykonano tzw. kartę AZP. To rodzaj dokumentacji stanowisk archeologicznych. Określono w niej, że skarb został ukryty przy drodze - dawnym trakcie pomiędzy dwiema małymi miejscowościami.
Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Świdnicy Włodzimierz Rebelski wystąpi do wojewódzkiego konserwatora zabytków o przekazanie zbioru w depozyt świdnickiemu muzeum.
- Taka też będzie moja decyzja. Muzeum w Świdnicy jest bowiem wyspecjalizowaną placówką na naszym terenie, która zajmie się skatalogowaniem skarbu - powiedziała Bielinis-Kopeć.
Skarb z głogowskich działek
Największym tego typu znaleziskiem w zachodniej Polsce jest słynny "Skarb z Głogowa" odnaleziony przypadkowo 23 października 1987 r. Tego dnia dwaj mieszkańcy Głogowa pracujący na terenie ogródków działkowych na osiedlu Piastów Śląskich natrafili na kilkadziesiąt starych monet.
Na miejscu znaleziska archeolodzy odkryli, że w ziemi zalegała ogromna liczba numizmatów. Po przeliczeniu okazało się, że znaleziony skarb liczył w sumie 20 638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedną bryłkę srebra. Udało się również zabezpieczyć kilkanaście drewnianych klepek z naczynia, w którym zostały ukryte.
Pod względem liczby monet "Skarb z Głogowa" jest jednym z największych w Polsce i Europie. Specjaliści ustalili, że monety pochodzą z XII oraz początków XIII w. Głogów w tamtych czasach był ważnym ośrodkiem państwowym i kościelnym. Właścicielem skarbu mógł być zatem majętny rycerz lub duchowny. "Skarb z Głogowa" znajduje się w Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie na Dolnym Śląsku.
Autor: ib / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza