Ponad tysiąc zdjęć Poznania można zobaczyć na stronach Cyfrowego Repozytorium Lokalnego (CYRYL). Na uruchomionym przed kilkoma dniami portalu znalazły się m.in. fotografie z II wojny światowej czy przedstawiające życie codzienne w PRL-u.
- Bardzo nam zależało, żeby jak najszybciej pokazać to, co cyfrowo archiwizujemy: stare fotografie, dokumenty, plakaty, programy teatralne, rysunki i sprawozdania, pokazujące Poznań, którego już nie ma, a który albo pozostał w pamięci, albo przyciąga urokiem nieznanego - tłumaczy Dorota Książkiewicz-Bartkowiak, koordynator projektu.
Portal dla edukacji
CYRYL pojawił się w 2010 roku pod roboczą nazwą Multimedialne Centrum Edukacji Regionalnej w Wydawnictwie Miejskim Posnania.
- W zamierzeniach miał być portalem, w którym gromadzono by związane z Poznaniem materiały edukacyjne służące nauczycielom, uczniom, studentom, pracownikom naukowym, autorom opracowań i książek o Poznaniu, ale także wszystkim zainteresowanym historią miasta - wyjaśnia Książkiewicz-Bartkowiak.
Poznań pod niemiecką okupacją podczas II wojny światowej:
CYRYL jak prezydent
W 2012 r. projekt rozszerzono, w czym pomogło dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura+.
- Wtedy też powstała nazwa CYRYL – Cyfrowe Repozytorium Lokalne Poznań. Nawiązanie do słynnego prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego jest zamierzone i celowe - podkreśla koordynatorka projektu.
Poznań w 1974 r. na zdjęciach Stanisława Wiktora:
Od teatrów po MTP
Partnerami CYRYLA jest 12 samorządowych i marszałkowskich instytucji kultury: teatry, galeria, centra kultury i sztuki, biblioteka, muzeum i filharmonia. Dołączyły do nich Międzynarodowe Targi Poznańskie z obszernym archiwum fotografii, filmów, afiszy i plakatów oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu.
- W przyszłości, być może niedalekiej, na portalu będzie można posłuchać archiwalnych nagrań, obejrzeć spektakle teatralne, filmy i pokazy multimedialne - zapowiada Książkiewicz-Bartkowiak.
Swastyki, Lenin, bloki, pralki Franie...
Wśród albumów znaleźć można m.in. zdjęcia Poznania z okresu hitlerowskiej okupacji. Zdjęcia pochodzą z domowych archiwów, które udostępniono Wydawnictwu Miejskiemu Posnania, które miało wydać je w formie albumu. Jego wydanie jednak odłożono na "czas nieokreślony".
"W sukurs właścicielom zdjęć przyszedł CYRYL. W ten sposób powstała kolekcja unikatowych, okupacyjnych fotografii, które, za ich zgodą, udostępniamy" – czytamy na stronie projektu.
Życie codzienne PRL-u możemy zobaczyć z kolei na zdjęciach Stanisława Wiktora, poznańskiego fotoreportera pracującego m.in. dla „Kroniki Miasta Poznania” i „Gazety Poznańskiej”.
"Widać na nich wielkie inwestycje PRL – budowę dróg, mostów, obiektów użyteczności publicznej i osiedli mieszkaniowych. Wizyty, uroczystości partyjne i państwowe. Ludzi – w pracy, na ulicy, odznaczanych, przemawiających, defilujących, społecznie pracujących. Miasto odświętnie udekorowane i codzienne, szare" – opisują autorzy projektu.
Autor: FC/ab/f / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: CYRYL | Stanisław Wiktor